Прес-конференція із назвою, винесеної в заголовок, відбулася сьогодні, 15 травня. Її учасники акцентували увагу на потребі реформування державного екологічного контролю.
Як відзначив голова Комітету Верховної Ради з питань екополітики та природокористування Олег Бондаренко, саме з цією метою було розроблено законопроєкт №3091 «Про державний екологічний контроль». Лише шляхом ухвалення цього документу, Україна зможе отримати проєвропейський підхід до системи державного нагляду і покращити стан довкілля.
Голова Держекоінспекції Андрій Мальований розповів про результати внутрішньої трансформації ДЕІ на 2020-21 роках. Утім, він переконаний, що незважаючи на всі зусилля команди Держекоінспекції системне перезавантаження органу неможливе без прийняття законопроекту №3091. «Саме він стане основою ефективного екологічного контролю та захисту довкілля», – наголосив Мальований.
Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Роман Шахматенко у свою чергу презентував головні положення законопроекту № 3091, які мають на меті виправити прогалини та недоліки в роботі державного екологічного контролю, які мають місце сьогодні. А це, за його словами: низький рівень юридичної відповідальності суб’єктів господарювання; застаріле законодавство; численні недопуски на підприємства; низькі заробітні плати інспекторів;
дублювання повноважень різними державними органами.
Виконавчий директор МБО «Екологія-Право-Людина» Олена Кравченко розповіла про причини, чому держава повинна змінити підходи до екологічного контролю. За її ловами, станом на зараз, Україна займає 5 місце за рівнем смертності у світі. Одна з причин – забруднене атмосферне повітря у практично всіх регіонах країни. А це – наслідок роботи численних підприємств, які належать великому бізнесу, якому зручно мати надприбуток і не зважати на значне забруднення природного довкілля.
«Однак попри таку ситуацію суспільний запит на проведення реформи державного екологічного контролю є, – сказала Олена Кравченко. – Голос громадянського суспільства стає все міцнішим і все голосніше вимагає проведення довкіллєвих реформ. Ми вимагаємо не зважати на олігархічні клани і провести реформу держконтролю, яка передбачатиме дієву проєвропейську максимально прозору сучасну систему екоконтролю, який має працювати на попередження забруднення, а не на покарання, на співпрацю з громадами, бізнесом».
МБО «Екологія-Право-Людина», як організація, що брала активну участь у розробці законопроєкту №3091, закликає всі зацікавлені сторони, а насамперед – народних депутатів – підтримати цей документ!