7 серпня ЛКП “Зелене місто” проводило у ЛМР захід для журналістів із презентації міської системи компостування органічних відходів. На жаль, презентація відбувалася лише на екрані, а реально працюючої станції ми не побачили. ЛКП «Зелене місто» прозвітувалося про хід робіт із закупівлі обладнання та підготовчих робіт.
Ще три роки назад наша організація вперше зверталася до ЛМР із пропозиціями щодо налагодження збору мокрої фракції сміття (органіки), адже це поширена та ефективна європейська практика. Тому ми підтримуємо роботу ЛМР та ЛКП «Зелене місто» у цьому напрямку.
Дуже хочемо, щоб Львів став першим великим містом в Україні, де налагоджено систему збору та компостування органічних відходів, адже серйозних капіталовкладень така технологія не потребує. І для Львова, який щомісячно витрачає 25 млн грн на компенсацію перевізникам за вивезення львівського сміття, зменшення цих витрат через зменшення обсягу відходів, що вивозять перевізники, має вже давно стояти першочерговим та нагальним завданням.
Вироблення компосту із органіки жителів міста створить джерело підживлення для грунтів парків, скверів та клумб міста та виключить потрапляння органіки на сміттєзвалища.
Є міста, які окремо зібрану органіку піддають анаеробній ферментації із виділенням біогазу та виробляють на продаж компост. Більш детальніше про систему поводження із ТПВ м.Любляни тут: http://epl.org.ua/announces/napravdu-vrazhayuchi-rezultaty-snaga-ljubljana/
Досвід європейських міст свідчить про те, що система сортування відходів буде ефективно працювати у разі економічного стимулювання жителів, а саме впровадження системи: «плати за те, що викидаєш». Така система повинна працювати і в Україні, і про це говорить Національна стратегія управління відходами в Україні до 2030 року.
Жителі повинні мати економічні стимули компостувати свої органічні відходи локально, тобто у себе на прибудинковій території (наприклад у вигляді безкоштовного компостера чи зменшення плати за вивезення сміття). Локальне компостування має також ряд своїх переваг і навіть такі великі міста, як Брюссель, практикують це. Більш детальніше – у репортажі ЕПЛ: http://epl.org.ua/announces/kompostuj-lokalno/
Також необхідною є постійна просвітницька робота із всіма споживачами – жителями, бізнесом, туристичним кластером, бюджетними та комунальними освітніми, лікувальними установами, тощо.
Дуже сподіваємося, що вся робота в цьому напрямку не закінчиться лише заходами для журналістів в приміщенні ЛМР, а невдовзі буде прес-тур для демонстрації роботи станції компостування органічних відходів.
Ми в свою чергу будемо продовжувати просвітницькі заходи для громадськості, для пропагування роздільного сортування сміття та збору органіки (і подальшого компостування), та будемо вимагати від ЛМР запровадження системи «плати за те, що викидаєш» у місті Львові.