ЕПЛ вітає ініціативу Міндовкілля щодо розроблення Державної стратегії управління лісами України до 2035 та здійснення стратегічної еколоігчної оцінки (СЕО) цього документа.
Так, серед стратегічних цілей згадується забезпечення екологічної стійкості, зокрема через перехід на наближені до природи методи лісівництва, збільшення поглинання й утримання вуглецю та збереження біорізноманіття. Послідовна та повна реалізація такої стратегії дозволить розвернути вектор управління лісовою галуззю із суто споживацького до природоохоронного. А здійснення СЕО дозволило показати чи готові державні інститути працювати із експертною громадськістю та прислухатися до зауважень, а також виявило моменти, які свідчать про певну формальність оцінок та відсутність належного підходу до проведення оцінок.
Нагадаємо, що метою СЕО є оцінити наслідки реалізації документа державного планування, які будуть проявлятися у здійснення планованої діяльності, що підпадатиме під ОВД. Це складно зробити, без чіткого усвідомлення необхідності здійснення конкретних дій у лісовій сфері щодо можуть попадати під ОВД. При цьому, в лісовій сфері під ОВД можуть попадати більше 10 видів планованою діяльності від рубок лісу до зміни цілього призначення землі.
При цьому, деякі пункти Стратегії не містять згадки про те, що потенційно можуть попадати під ОВД. Такий захід, як “Відмова від передачі земель лісового фонду під інші форми землекористування за винятком випадків коли така передача здійснюється для суспільно важливих цілей” слід розглядати як критерій щодо врахування під час здійснення ОВД зміни цільового призначення лісових земель. ОВД таких змін будуть проходити всі лісові ділянки в межах ПЗФ, а також ділянки які відподяться для цілей що передбачені ОВД.
Документ у сучасному вигляді не узгоджений із Стратегією розвитку туризму та курортів на період до 2026 року https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/168-2017-%D1%80#Text Планами управління басейнами рік, Національної економічної стратегії на період до 2030 року Про Національну молодіжну стратегію до 2030 року https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/202-2021-%D0%BF#Text, Стратегія розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 року, Стратегії боротьби з організованою злочинністю, Стратегію національної безпеки України, Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.
У документі не визначений порядок здійснення моніторингу за виконанням Стратегії, що є порушенням Порядку здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1272-2020-%D0%BF#Text Зокрема, доцільно прописати зміст заходів, передбачених для здійснення моніторингу, та строки їх виконання; кількісні та якісні показники, одиниці їх вимірювання та цільові значення таких показників відповідно до кожного з визначених у звіті про стратегічну екологічну оцінку наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення; методи визначення кожного із показників, які дають змогу швидко та без надлишкових витрат їх вимірювати; періодичність вимірювання показників, проведення їх аналізу та співставлення із цільовими значеннями; засоби і способи виявлення наявності або відсутності наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, з урахуванням можливості виявлення негативних наслідків виконання документа державного планування, не передбачених звітом про стратегічну екологічну оцінку.
У Звіті про СЕО відсутній зміст, що значно ускладнює для громадськості пошук необхідної інформації. А в резюме нетехнічного характеру не вистачає даних про сучасний стан лісів України, лісового біорізноманіття, лісових ПЗФ і дивною є позиція Міндовкілля, яка протрактували на свій розсуд наявність альтернативного документа для обговорення, зазначивши що лише один варіант був представлений громадськості, а інші це просто окремі пункти виділені кольором, що не може вважатися альтернативно повноцінною. Зокрема не оцінено нульовий варіант – сценарій розвитку лісової галузі без затвердження документа державного планування.
З огляду на вище наведе – важаємо, що СЕО спрацювало та показує ті частини та розділи стратегії, які слід доопрацювати та врахувати перед затвердженням.
Більше інформації:
Софія Шутяк, ЕПЛ, +380322257682, office@epl.org.ua
Богдан Кученко, ЕПЛ, +380322257682, office@epl.org.ua