Федеральні закони США про цінні папери наділяють Комісію з цінних паперів та бірж США (далі – Комісія) широкими повноваженнями в усіх аспектах індустрії цінних паперів, фондових ринків та бірж. Місія Комісії полягає в захисті інвесторів, забезпеченні справедливих, організованих та ефективних ринків, а також у сприянні формуванню капіталу. У складі Комісії може бути до п’яти комісарів, яких призначає Президент за поданням та згодою Сенату. Не більше ніж троє комісарів можуть бути членами однієї політичної партії. Комісія є основним органом-регулятором усіх бірж та фондів, що стосуються цінних паперів та існують у США. А отже, рішення цього органу має чи не найбільший вплив та американський та навіть міжнародний ринок цінних паперів. І зараз у цьому органі почали активно просуватися питання, що можуть сприяти боротьбі з різкою зміною клімату.
Так, головний регулятор Уолл-стріт здійснить голосування 6 березня 2024 року щодо того, чи прийняти правила, які зобов’язуватимуть компанії, що є учасниками фінансових бірж США, звітувати про кліматичні ризики. Про таке голосування повідомлено на офіційному сайті Комісії. Це може стати потенційно важливою реформою правил розкриття інформації в США. Правила Комісії з цінних паперів та бірж мають на меті стандартизувати звіти компаній щодо кліматичних ризиків, викидів парникових газів та витрат на перехід до економіки з низьким викидом вуглецю. Як відомо, така інформація є важливою для інвесторів.
Наразі існуючі правила у сфері цінних паперів у США не встановлюють загальних стандартів для звітності щодо клімату. Але Комісія заявляє, що інвесторам потрібна така інформація, яка була б однакового стандарту та зручною для здійснення порівняння серед багатьох компаній, які все більше вимагають отримання кліматичної інформації як власні умови співпраці. Перша пропозиція прийняття таких правил була зроблена два роки тому і входить у програму президента Джо Байдена щодо протидії загрозам кліматичних змін через федеральні агентства. Пропоноване узгоджується із схожими вимогами в Європі та Каліфорнії.
Законодавці-демократи та екологічні групи закликали Комісію з цінних паперів та бірж прийняти такі правила та передбачити вимогу докладної звітності про викиди, ризики та капіталовкладення.
Але прийняття таких норм були затримані протидією компаній і чиновників-республіканців, які стверджують, що прийняття останніх перевищують повноваження Комісії і будуть обтяжливими для компаній. Очікується, що вони подадуть судові оскарження, коли правила поширення кліматичної інформації буде остаточно розроблено та прийнято. Незважаючи на те, що Комісія не опублікувала остаточний проєкт таких правил, відомо, що вона відмовилася від свого найамбітнішого плану «Scope 3», який вимагав від компаній розкривати інформацію про викиди зі своїх ланцюгів постачання.
Згідно із інформацією у американських ЗМІ, Комісія також спростила вимоги щодо звітності про викиди «Scope 1» та «Scope 2» – категорії забруднення, за які компанії несуть безпосередню відповідальність. Початковий проєкт правила робив цю звітність обов’язковою. Проте проєкт правила, який зараз розглядається, змусить звітувати про такі викиди лише у випадках, коли компанії вважають їх суттєвими, що означає, що у деяких випадках вони взагалі зможуть не звітувати про них.
Запропоновані правила відзначаються своїм масштабом і важливістю. Деякі експерти з цінних паперів та права вважають, що це може стати найбільшою перебудовою вимог щодо звітності в США за багато поколінь. За словами голови Комісії Гарі Дженслера, вони зібрали більше 16 000 публічних коментарів, що є найбільшою кількістю в історії Комісії. Якщо правила будуть прийняті, вони можуть стати головним здобутком Дженслера.
Зараз у США активно поширюються спекуляції щодо того, чи зможуть такі правила, у випадку їх прийняття, витримати судове оскарження. Такі спекуляції були посилені рішенням Верховного Суду 2022 року, яке обмежило повноваження Агентства з охорони навколишнього середовища у справі регулювання викидів. Ми вже розповідали про таку насторожуючу практику Верховного Суду США на ресурсах ЕПЛ. Ознайомитись із цим матеріалом детальніше можна за посиланням: http://surl.li/rbklu. Так, ще в грудні 2023 року ми вказували на те, що останні рішення Верховного суду США, що стосуються екологічного законодавства, створюють серйозні загрози для захисту довкілля, свідчать про формування поглядів у суддів Верховного суду США, спрямованих на обмеження повноважень федеральних агентств у визначенні та забезпеченні екологічних стандартів, можуть провокувати подальший спротив екологічним реформам у США із використанням судових механізмів.
Як наслідок, бізнес-групи, підбурені більш консервативно налаштованим судочинством, яке схильне до сумнівів у регулятивному втручанні державних агентств США у діяльність субʼєктів господарювання, також загалом стають сміливішими щодо судових проваджень щодо повноважень і прав державних агентств та комісій США.
Підсумовуючи, місія Комісії полягає в захисті інвесторів, забезпеченні справедливих та ефективних ринків, а також у сприянні формуванню капіталу. Її вплив на американський та міжнародний ринок цінних паперів надзвичайно значимий. Останнім часом в цьому органі активно обговорюються питання, спрямовані на боротьбу зі зміною клімату, зокрема, розглядаються правила щодо звітності компаній про кліматичні ризики та викиди парникових газів. Ці правила мають великий потенціал стати значущими для регулювання ринку та захисту інвесторів. Однак спроби прийняти їх можуть стикнутися з опозицією і викликати судові спори через питання їх законності та відповідності нормам законодавства США. Такі суперечки додатково підтверджують складність екологічних реформ у сучасних умовах. Видається, що результати голосування Комісії 6 березня 2024 року продемонструють, наскільки правова система США готова до впровадження екологічних стандартів та змін.