Представники ЕПЛ беруть участь у COP29, який відбувається у місті Баку (Азербайджан) протягом 18-22 листопада 2024 року.
На заході в Українському Павільйоні представники ЕПЛ обговорили екологічні виклики війни, зокрема екоцид, кліматичну нейтральність і розвиток зеленої інфраструктури, акцентуючи на ролі громад, законодавства та ключових проєктів.
У першій частині йшлося про те, як українські громади піклуються про дерева в умовах війни. Підкреслено важливість збереження зелених зон навіть за небезпечних обставин. Було презентовано проєкт «Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: iTree4UA», що реалізується ГО «Український екологічний клуб «Зелена хвиля» у співпраці з U.S. Forest Service International Programs. Завдяки моделі iTree Eco оцінюється значення зелених зон, що допомагає інтегрувати їх у цінності громад. Окрім того, представлено курс Упсальського університету (Швеція), де на прикладі iTree4UA міжнародні студенти вивчають екосистемні послуги дерев.
Друга частина була присвячена екоциду — знищенню природи внаслідок війни. Розглядалися правові аспекти екоциду на міжнародному рівні, історичні приклади та руйнування екосистем в Україні, зокрема катастрофа на Каховській ГЕС. Також учасники обговорили, як інтегрувати поняття екоциду в кримінальне право України та вдосконалити правове регулювання.
Третя частина зосередилася на проєкті «Україна на шляху до вуглецевої нейтральності» (U_CAN). Проєкт об’єднує 21 європейського партнера, зокрема 10 українських організацій, для впровадження кліматичних стратегій, які сприятимуть сталому відновленню України. Основою проєкту є співпраця між містами України та ЄС через обмін досвідом, створення інструментів і реалізацію пілотних ініціатив. У шести містах уже працюють локальні проєкти, що демонструють екологічні інновації, які можна масштабувати. Метою U_CAN є створення сучасних стандартів і технологій, що сприятимуть кліматичній стійкості та перетворенню українських міст на лідерів у досягненні кліматичної нейтральності.
Тож, у рамках Українського Павільйону на COP29 було висвітлено низку актуальних питань, пов’язаних із захистом довкілля, розвитком кліматичної нейтральності та інтеграцією зеленої інфраструктури в умовах війни: екологічна роль громад та зелені зони, бо українські громади демонструють приклад важливості дбайливого ставлення до дерев навіть у складних умовах війни, екоцид як глобальна проблема, адже вивчення цього питання важливе як для притягнення винних до відповідальності, так і для формування стратегії запобігання подібним злочинам у майбутньому, кліматична нейтральність України як основа для сталого відновлення країни та фундамент для інтеграції України у глобальні кліматичні ініціативи.
Український Павільйон на COP29 продемонстрував, як Україна, навіть у воєнний період, активно працює над збереженням довкілля, боротьбою з екоцидом та впровадженням кліматичних інновацій. Це свідчить про готовність країни до міжнародної співпраці, адаптації передових практик та посилення кліматичної стійкості, забезпечуючи майбутнє як для власних громад, так і для глобальної екосистеми.