19 жовтня 2009 року між Україною та Японією було укладено угоду про продаж квот на викиди парникових газів. ЕПЛ зверталася із інформаційними запитами до Кабінету Міністрів України(далі – КМУ) та Національного агентства екологічних інвестицій(далі – НАЕІ) із проханням надати інформацію щодо підписання Україною міжнародної угоди про продаж квот на викиди парникових газів із Японією та подальшого витрачання коштів, отриманих за рахунок міжнародної торгівлі квотами на викиди парникових газів. КМУ, попри те, що він являється розпорядником запитуваної інформації, перенаправив запит до НАЕІ. НАЕІ, в свою чергу, лише частково відповіло на запит, а інформацію про суму договору та копію угоди про продаж одиниць установленої кількості не надало, обґрунтовуючи це тим, що така інформація відноситься до конфіденційної. У зв’язку із вказаним вище ЕПЛ зверталася з позовом проти КМУ та НАЕІ про визнання протиправною бездіяльності органів державної влади із надання інформації про торгівлю Україною квотами на викиди парникових газів та зобов’язання органів державної влади до надання відповідної інформації. Рішенням Львівського окружного адмінсуду позов ЕПЛ було задоволено частково: суд визнав протиправною бездіяльність КМУ та НАЕІ у наданні повної достовірної інформації на запит ЕПЛ та зобов’язав КМУ та НАЕІ надати відповіді на запити за винятком інформації щодо ціни Міжнародної угоди про продаж квот на викиди парникових газів із Японією та подальшого витрачання коштів, отриманих за рахунок міжнародної торгівлі квотами на викиди парникових газів, а також за винятком надання копії відповідної угоди. Таким чином, попри те, що інформація про ціну угоди, а також текст угоди, не визнавалися конфіденційними у встановленому законом порядку і не були внесені у перелік відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, суд, всупереч положенням чинного законодавства, погодився із обґрунтуванням НАЕІ про причини ненадання частини запитуваної інформації.
Львівський апеляційний адміністративний суд підтримав позицію суду першої інстанції та залишив апеляційну скаргу ЕПЛ без задоволення. 04.05.2011 року ЕПЛ подала касаційну скаргу на постанову Львівського окружного адмінсуду та ухвалу Львівського апеляційного суду, адже відповідно до положень чинного законодавства та міжнародних договорів, ратифікованих ВРУ, інформація щодо ціни Міжнародної угоди про продаж одиниць установленої кількості, а також текст угоди, в принципі не можуть бути віднесені до конфіденційної інформації. Проте і Вищий адміністративний суд України Ухвалою від 26.06.2014 року відмовив ЕПЛ у задоволенні касаційних скарг.
Відсутність інформації про укладену угоду унеможливила здійснення контролю громадськості за виконанням даної угоди та за використанням коштів, які надходять згідно договору, за вибором проектів, які фінансуватимуться з даних надходжень. Закритий доступ до запитуваної інформації створив можливості для зловживань при витрачанні, розподіленні коштів, отриманих в рамках міжнародної торгівлі квотами, що підтверджується вже сьогодні: слідчим управлінням ГУ МВС України в місті Києві відкрито кримінальне провадження за фактом учинення службовими особами ДП “Держекоінвест” протягом 2012-2014 років розтрат та заволодіння бюджетними коштами, в тому числі отриманих від продажу квот на викиди парникових газів.
Таким чином, визнаючи таку інформацію як сума укладеної Міжнародної угоди про продаж одиниць установленої кількості, конкретні напрямки витрачання цих коштів конфіденційною, органи державної влади створюють умови для побудови корупційних схем, що призводить не лише до порушень чинного законодавства, але й до того, що отримані від продажу квот кошти не спрямовуються на екологічні проекти, виконання яких сприяло б зменшенню викидів та покращенню стану довкілля загалом.
Аналогічна ситуація повторюється і сьогодні.У 2013 року урядом України була підписана угода «Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між державою Україна та компанією «Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (ІV) Б.В.» та ТОВ «НАДРА ЮЗІВСЬКА», а також угода «Про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки «Олеська» між державною Україна, компанією «Шеврон Юкрейн Б.В. та ТОВ «Надра Олеська». Тексти даних угод носять конфіденційний характер, незважаючи на те, що місять екологічну інформацію, яка, відповідно до чинного законодавства, не може бути засекреченою. Розвідка та видобуток сланцевого газу в Україні на сьогодні є однією із найгостріших екологічних проблем, яка обов’язково має вирішуватися за участю громадськості, проте, рішенням суду ЕПЛ відмовлено у доступі до вказаних вище угод, чим унеможливлено здійснити вплив на ситуацію, що склалася.
Підготували:
Наталія Проць
Наталія Куць