В вересні-жовтні 2015 року Ічнянський національний природний парк (НПП), за кошти державного бюджету провів тендер на процедуру капітального ремонту еколого-освітнього центру.
Фактично екологічно-освітнім центром є колишній піонерський табір, процедура передачі якого на баланс Ічнянського НПП тривала протягом багатьох років. Після ремонту в частині корпусів колишнього піонертабору планувалось розмістити структурні підрозділи національного природного парку ,а частину обладнати під прийом туристів. Виділили на це трохи менше 12 млн гривень. Розпорядник коштів – Міністерство екології та природних ресурсів України (надалі Мінприроди).
Ідея на перший погляд непогана, якщо не враховуючи катастрофічний стан з фінансуванням інших національних парків України. Фактично, більшості установ природно-заповідного фонду гроші виділяються тільки на зарплату співробітникам та на оплату комунальних послуг, а розвиток установи можливий тільки завдяки іноземним грантам або отриманням коштів від надання платних послуг.
Зокрема :
- Частина НПП України не має взагалі власного адмінприміщення ( НПП “Дворічанський”, НПП “Дермансько-Острозький”, НПП “Голосіївський” тощо)
- Частина НПП України не мають достатньої власної туристичної інфраструктури, при чому не мають і ті національні парки, де щорічний потік туристів обраховується десятками тисяч (НПП “Приазовський”, НПП “Джарилгацький”, НПП “Дністровський каньйон”, Карпатський національний природний парк тощо)
- У частині НПП відсутні елементарні власні технічні засоби (легкові автомобілі для служби охорони, пожежна техніка.
- Служба охорони НПП зазвичай комплектується формою та зброєю за власний кошт тощо
- В частині НПП немає сучасної комп’ютерної техніки і вони змушені отримувати її від волонтерів, громадських організацій, благодійних фондів тощо
Список можна продовжувати здається безкінечно!
На щастя, Ічнянський НПП має і непогане власне адмінприміщення з сучасним ремонтом, і пожежну техніку, і комп’ютери. А от широкий загал про існування Ічнянського НПП практично не знає, кількість туристів прийнятих парком (якщо не рахувати екскурсій місцевих школярів та студентів) в рік може обраховуватись максимум десятками. І причиною цьому є аж ніяк не відсутність приміщення для поселення туристів (для цього є готелі в містах), а в пасивній роботі адміністрації національного парку. І від проведення капремонту еколого-освітнього центру. Тому сам факт виділення такої значної суми на капремонт колишнього піонертабору викликає закономірні питання в ефективності розподілу коштів з боку Мінприроди.
Як проходив тендер
Переможцем тендеру визнали ТОВ “Будівельна компанія «Еверест-М» з пропозицією зробити ремонт за 11640419,00 гривень.
Належить ця фірма Максиму Івашкову з Запорізької області. Єдиним конкурентом був ТОВ «НВП «Діоніс» , з пропозицією на 3% вищою.
Нині «Діоніс» зареєстрований на Марину Кім, але був заснований у 2012 році тим же Максимом Івашковим під назвою ТОВ «Харвуд». Більше того, згідно експертного звіту на розгляд кошторисної частини проектної документації на капремонт еколого-освітнього центру Ічнянського НПП генеральним проектувальником виступило… те ж саме ТОВ “Харвуд”! Тобто проекту документацію робив фактично майбутній переможець!
Не вплинуло на вибір керівництва Ічнянського національного природного парку “Ічнянський” і те що в 2013 прокуратура в Тернопільській області викрила аналогічну схему щодо тендеру на будівництво в національному природному парку “Кременецькі гори” http://nashigroshi.org/2014/01/21/ridnym-firmam-ne-daly-rozpylyaty-7-miljoniv-u-kremenetskyh-horah/ , і те що аналогічне будівництво в національному парку “Великий Луг” завершилось скандалом і судовими позовами проти адміністрації національного парку. І навіть те, що окружний суд адміністративний суд Києва 22 травня 2015 року постановою № 826/9226/15 задовільнив Подання Державної податкової інспекції у Солом’янському районі Головного управління ДФС у м. Києві та зупинив видаткові операції ТОВ “Будівельна компанія “Еверест -М” шляхом накладення арешту на кошти на рахунках! http://reyestr.court.gov.ua/Review/44313911
Не могли не знати члени тендерної комісії нацпарку, і що у відповідності до статті 17 Закону України “Про здійснення державних закупівель ” замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити пропозицію конкурсних торгів учасника, у разі якщо:
– пропозиція конкурсних торгів подана учасником процедури закупівлі, який є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з членом (членами) комітету з конкурсних торгів замовника
Більше того, це прямим текстом прописано в документації конкурсних торгів, яка розглядалась та затверджувалась на комітеті з конкурсних торгів Ічнянського НПП!
Тому, враховуючи сумнівну необхідність виділення таких значних коштів на Ічнянський НПП та порушену процедуру тендера, у ЕПЛ є всі підстави вважати в даній ситуації корупційний інтерес керівництва Мінприроди та Ічнянського НПП!
Кошти вже почали «освоюватись», і 9 грудня 2015 року Ічнянський НПП вже перевів ТОВ «Еверест-М» перші гроші – рівно 1 млн гривень.
Також проведений експертами ЕПЛ аналіз офіційних даних з порталу державних закупівель, показав, що ці дві вищезгадані фірми (“Діоніс” та “Еверест-М”) є учасниками багатьох інших тендерів, які проводять установи в системі Мінприроди Україні. Тому, у ЕПЛ є підозра що аналогічні “схеми” можливі і з іншим закупівлями установ, підпорядкованих Мінприроди України. На жаль, така діяльність ганьбить та спотворює саму ідею створення національних природних парків та негативно впливає на їх репутацію!
ЕПЛ продовжує розслідування тендерів в системі Мінприроди України, а щодо Ічнянського НПП юристи ЕПЛ готують звернення до відповідних правоохоронних органів з метою проведення перевірки викладених в статті фактів та притягнення винних осіб до відповідальності!
П.С. Окремо варто додати, що колишній заступник директора-головний природознавець Ічнянського НПП Сергій Гладкевич, який в 2015 році публічно заявив про скандал тендером на капремонт еколого-освітнього центру Ічнянського НПП…. в 2013 році брав участь в такий же самій «схемі»! Саме під його головуванням комісія з конкурсних торгів Ічнянського НПП віддала перевагу ТОВ “Еверест-М” у тендері на капремонт адмінкорпуса Ічнянського НПП. Одним з конкурентів був ТОВ «НВП «Діоніс” з пропозицією на 4% дорожче, а дешевшу пропозицію місцевої фірми з Прилук тендерна комісія відхилила! http://monitor.cn.ua/ua/economics/17967