Згідно з переглянутою рамковою системою моніторингу Кругової економіки Європейської комісії1, опублікованою 15 травня 2023 року, ЄС повинен продовжити вживати заходів для зменшення споживання та скорочення утворення відходів з метою становлення кругової економіки.
Швидкість збільшення видобутку ресурсів є головною причиною потрійної планетарної кризи: зміни клімату, втрати біорізноманіття та забруднення. Переглянута система моніторингу підкреслює необхідність прискорення переходу до кругової економіки, оскільки циркулярність робить модель економічного зростання більш сталою, конкурентоспроможною і стійкою до поточних та майбутніх викликів енергетики, забезпечення безпеки.
Переглянута система моніторингу кругової економіки включає нові показники, такі як «відбиток матеріалів» та «продуктивність ресурсів». Ці показники відслідковують матеріальну ефективність системи виробництва та споживання ЄС. Вона включає нові показники для вимірювання прогресу щодо досягнення цілей із запобігання утворенню відходів. Усі вони є ключовими блоками для досягнення показників нульового забруднення. Крім того, система моніторингу відстежує внесок кругової економіки до сталості, кліматичної нейтральності та стійкості, враховуючи відбиток споживання, викиди парникових газів від виробничої діяльності, залежність від імпорту матеріалів та самозабезпеченість ЄС критичною сировиною.
Дані показують, що хоча виробництво в ЄС стало більш ефективним в частині використання ресурсів, рівень споживання залишається дуже високим і повинен зменшуватися у майбутньому. У 2020 році кожен європеєць «був відповідальний» за 35кг пластикових упаковок, що є більшим на 25% порівняно з 2010 роком. Управління відходами у ЄС почало здійснюватись більш стало, але залишаються значні розбіжності між країнами-членами та досі є потрібними серйозні зусилля для покращення управління деякими потоками відходів, зокрема пластиком.
Незважаючи на певні покращення в частині циркулярності, економіка ЄС все ще переважно лінійна. Для багатьох металів та рідкоземельних елементів (таких як літій, галій та неодим), ставка вторинного перероблення на кінцеву стадію життєвого циклу становить приблизно 1%.
Протягом останніх років сектори кругової економіки стали більш інноваційними та зросли за обсягами інвестицій, доданої вартості та робочих місць. В ЄС приватні інвестиції у конкретні галузі економіки, пов’язані з круговою економікою, склали 121,6 мільярда євро у 2021 році, що становить 0,8% ВВП ЄС. У цих галузях працювало 4,3 мільйона людей, що на 11% більше, ніж у 2015 році, тоді як додана вартість у секторах кругової економіки зросла на 27% і становила приблизно 299 мільярдів євро.
Викиди парникових газів ЄС від виробничої діяльності зменшилися на приблизно на 25% у період з 2008 по 2021 роки, що свідчить про те, що перехід до кругової економіки відіграє важливу роль у досягненні кліматичної нейтральності. Однак відбиток споживання ЄС збільшився на 4% у період з 2010 до 2021 року.
Моніторинг прогресу у сфері кругової економіки є важливим для оцінки ефективності політики та заходів, що вживаються ЄС, для виявлення найкращих практик у сфері циркулярності. У 2018 році було прийнято моніторингову рамку ЄС для кругової економіки з метою вимірювання прогресу в ЄС та його країнах-членах на основі наявних даних з офіційних європейських джерел. Вона включала десять показників, які охоплюють ключові аспекти кругової економіки та пріоритети плану дій, що стосуються виробництва і споживання, управління відходами, вторинних матеріалів, конкурентоспроможності та інновацій.
Як було оголошено в плані дій з кругової економіки 2020 року2, моніторингову рамку кругової економіки було переглянуто, щоб забезпечити її відповідність останнім пріоритетам кругової економіки, із врахуванням кліматичної нейтральності та інших пріоритетів Європейського зеленого курсу. Її було приведено у відповідність до рекомендацій інших інституцій ЄС та зацікавлених сторін.
Переглянута рамка є узгодженою з показниками, що використовуються для моніторингу прогресу досягнення цілей 8-ї Програми дій з навколишнього середовища3, моніторингу та прогнозування нульового забруднення4, показниками сталого розвитку ЄС5 та панеллю стійкості ЄС6.