19 травня 2016 року ВРУ вкотре розглядала проект Закону «Про оцінку впливу на довкілля» 2009а-д від 03.06.2015. Не зважаючи на величезні зусилля керівництва парламенту, віце-прем’єр-міністра із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, міністра екології та природних ресурсів України, Комітету з екополітики для прийняття даного проекту закону у першому читанні не вистачило всього двох голосів.
Питання таке: готові наші депутати приймати євроінтеграційні закони чи виконання міжнародних зобов’язань залишається лише на словах? Готовий великий бізнес працювати за євроінтеграційними стандартами і прозорими механізмами чи їх влаштовує хаос і корупція, що зараз процвітають?
Блок Петра Порошенка, на жаль, лише говорить. Як лише говорить і Віктор Пинзеник, який, так і не розібравшись у механізмі оцінки впливу на довкілля і назвавши його екологічною експертизою, яка саме цим законом і скасовується, бачить в ОВД тільки перепони для функціонування бізнесу. Чи справа у Пинзенику, який єдиний серед усіх депутатів голосував проти, чи у всьому блоці БПП, значна частина якого, беручи участь у голосуванні за інші проекти законів, повернулася спиною до першого в пакеті євроінтеграційного проекту закону, винесеного на голосування у День Європи в Україні.
Насправді прикро, що саме БПП фактично “злив” законопроект про ОВД. Адже попри свою присутність 30 депутатів БПП не голосували за проект закону про ОВД. Цікаво, що навіть син Президента не голосував за цей проект. Не голосувала і більшість депутатів, які так чи інакше пов’язані із промисловим лоббі. Не голосували, зокрема за проект закону про ОВД представники агропромислового бізнесу. Видно тепер, у кого які бізнес -інтереси та євроінтеграційні наміри. Але чи справді народні депутати виступають в інтересах держави та бізнесу? Адже сучасний бізнес був реально залучений до коментування та вдосконалення даного законопроекту. ОВД не тільки відкриватиме шлях до екологічної інтеграції в ЄС, а й стоятиме на виконання вимог Енергетичного співтовариства. Він покликаний створити чесні та прозорі умови діяльності бізнесу, забезпечивши разом з тим інтереси громад та держави. Це, в свою чергу, сприятиме надходженню інвестицій та розвитку сучасного бізнесу в новій Україні, а не лише в офшорах. Ажде будь-який бізнес розуміє, що краще прорахувати ризики та наслідки діяльності до початку такої, ніж потонути в корупції і свавіллі чиновників.
Шкода, що і блок Ляшка, який за його словами, бореться з олігархами, дав можливість БПП провалити такий важливий проект закону.
Законопроект “Про оцінку впливу на довкілля” спрямований на забезпечення екологічної безпеки, охорону довкілля, раціональне використання і відтворення природних ресурсів. У той час, як наше суспільство має проблеми з браком питної води, промисловим забрудненням повітря, ґрунтів та води, глобальним потеплінням, повенями, знищенням лісу, неконтрольованим поводженням з небезпечними відходами, бізнес не має ні морального, ні юридичного права не підтримати цього законопроекту”, – говорить генеральний директор ТзОВ “АВЕ-Львів” Олег Гайовишин. Ми зобов’язані забезпечити нашим дітям і онукам можливість купатися у чистих річках, дихати чистим повітрям, – зазначає пан Олег. – Оцінки впливу на довкілля існує у більшості розвинених європейських країн, які дбають про здоров’я своїх громадян та збереження довкілля для прийдешніх поколінь. Даний законопроект має бути зобов’язанням № 1 України перед Європейським Союзом згідно Угоди про Асоціацію у галузі охорони довкілля. Україна на євроінтеграційному шляху, і назад дороги, я не бачу”, – резюмував Олег Гайовишин.
Чи здатний Президент та правляча партія вести Україну назустріч Європі чи власні інтереси завадять Гаранту гарантувати екологічне безпеку згідно Конституції України та забезпечити стабільні якісні умови для бізнесу та життя людей. Чи здатні вони піклуватися про довкілля, прийнятне для здорового життя наших дітей, а не дбати тільки за власні інтереси?