На 25 травня було заплановано судове засідання щодо справи запланованого гірськолижного курорту Свидовець на Закарпатті. Нагадаємо, що справа повернулася знову на новий розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду після рішення Верховного суду України.
Справу слухає колегія суддів під головуванням судді Плеханової З. Б. Відповідачами у справі є Тячівська районна державна адміністрація та Рахівська районна державна адміністрація, а ще до справи залучено ЕПЛ, Лопухівську сільську раду, Ясінянську селищну раду, Усть-Чорнянську селищну раду та Карпатський біосферний заповідник.
Через важливість даного судового процесу та відсутність активного громадського обговорення такого проекту між громадськими організаціями та асоціаціями області, численні НУО звернулися до суду про залучення їх до процесу. Трьом організаціям – ГО «Спілка підприємців курорту Драгобрат», ГО «Чорнотисянський рідний край» та ГО «Дунайсько-Карпатська програма» – суд на підготовчому судового засіданні ще 27 квітня відмовив у залученні до справи через неподання доказів, що судове рішення може істотно вплинути на їхні права, свободи та інтереси. Клопотання ще декількох НУО про долучення до справи в якості третіх осіб не було судом вирішено. Очікуємо, що на наступному судовому засіданні ці клопотання будуть розглядатися.
Справа стосується оскарження рішень двох райадміністрацій щодо затвердження у 2017 році детальних планів території для побудови курорту на цінних масивах гірського Свидовецького хребта.
Цінність території масиву Свидовець підтвердженна на міжнародному рівні через створення об’єкта Смарагдової мережі на цих територіях: територія UA0000259 Східний Свидовець (Skhidnyi Svydovets). Площа міжнародної природоохоронної території складає 15 138 га, на ній наявні 15 типів рідкісних оселищ та 35 видів рослин і тварин, які охороняються Бернською конвенцією. Центральна частина курорту буде розташована в межах природоохоронної території та нанесе значну шкоду її природним комплексам та становитиме загрозу знищення рідкісних оселищ та середовищ існування видів.
Ці території потенційно можуть стати центром відновлення наших воїнів, їх сімей, а недоторкані пейзажі та ландшафти милувати око, забезпечувати психологічну реабілітацію не одному поколінню українців у пост-воєнний період. Проте плани чиновників зовсім інші – вони вважають, що на Закарпатті слід збудувати курорт на кшталт Буковелю, який буде одночасно обслуговувати 18 тисячі відпочивальників! Для угоди відпочивальникам, на горах буде прокладено 223 км лижних трас та 53 км витягів. Харчуватися всі ці відпочивальник будуть у 120 закладах харчування, а жити в новозбудованих 60 готелях та 400 котеждах. Очевидно, така навала туристів призведе до навантаження на водні ресурси – водоспоживання та водовідведення. Згідно даних Закарпатської ОДА, відпочивальники за рік можуть використати як мінімум 1 825 млн. л води! І це без врахування води, що буде використовуватися для засніження лижних трас. І ця вся інфраструктура для відпочивальників буде розташовуватися на 1400 га землі, додатково буде облаштовано 90 км. автомобільних доріг та 5 багаторівневих парківок. Отож, Свидовецький гірський масив за задумом чиновників має помістити місто в горах, що буде споживати воду, продукувати каналізаційні стоки, відходи різного типу, створювати шум і забруднювати повітря. Для розміщення курорту Свидовець буде вирубано 430 га лісу, та 1113 га земель лісового фонду буде вилучено для потреб гірськолижного комплексу!
На жаль, плани щодо забудови Свидовця у Закарпатської ОДА з 2017р. не змінилися, і українці, які втрачають не тільки цінні природні комплексі на півдні України через дії армії РФ, але і можуть втратити унікальні природні комплекси на заході України, де бойові дії не ведуться, через недобросовісних чиновників. Весь світ говорить про необхідність реагувати на зміну клімату, необхідність сталого соціально-економічного розвитку територій, необхідність збереження лісів, на Закарпатті розмова ведеться у зовсім протилежному руслі. На жаль, рішення чиновників позбавляють наше майбутнє покоління права на споглядання красот Свидовця вживу, а не на фото.
25 травня судове засідання таки не відбулося через перебування судді в нарадчій кімнаті. Очікуємо на оголошення наступної дати дату засідання суду по цій дуже важливій для громадськості справі.
Контакти представника ЕПЛ в суді:
Мелень-Забрамна О.М., керівник юридичного відділу ЕПЛ, тел. 032 2257682.
Титульне фото: Радіо Свобода.