У рамках своєї послідовної правозахисної діяльності МБО «Екологія-Право-Людина» звернулась до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з офіційним запитом щодо вжиття заходів реагування на порушення при будівництві вітрової електростанції (ВЕС) на полонині Руна, адже будівельні роботи зі спорудження ВЕС розпочалися ще місяць тому. У відповідь, Міністерство повідомило про погодження позапланової перевірки та видання відповідних наказів.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України дало дозвіл на проведення позапланової перевірки щодо ймовірних порушень природоохоронного законодавства під час будівництва ВЕС на Полонині Руна. Відповідні накази Міндовкілля №1057-н і №1058-н видані 27 травня 2025 року.
Позапланові заходи державного нагляду будуть проведені Державною екологічною інспекцією України щодо діяльності двох компаній:
ТОВ «Вітряний Парк Турянський» (ЄДРПОУ 45043898) — основного інвестора і виконавця проєкту, який реалізовується на підставі детального плану території, затвердженого Тур’є-Реметівською сільською радою, рішення про затвердження якого оскаржується ЕПЛ у судовому порядку (детальніше про судовий процес можна прочитати тут).
ТОВ «ВП Полонина Руна-1» (ЄДРПОУ 45613450) — суб’єкта господарювання, який отримав частину ділянок у суборенду для будівництва ВЕС.
ДЕІ перевірить дотримання вимог у сфері охорони земель, природно-заповідного фонду та законодавства про оцінку впливу на довкілля (ОВД). За результатами перевірки звіт має бути поданий Міндовкіллю протягом 5 днів.
Накази Міндовкілля — це відповідь на звернення екологічних організацій та небайдужих громадян щодо масштабних порушень, знищення унікальних карпатських екосистем, зафіксованих на території реалізації проєкту: залиття бетонних фундаментів, вирубки пралісів, прокладання під’їзних доріг та зняття ґрунтового покриву — попри відсутність позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля (ОВД) та незавершеного судового процесу щодо оскарження рішення про затвердження ДПТ (справа 260/5885/24).
Нагадаємо, що процедура з оцінки впливу на довкілля щодо будівництва ВЕС на полонині Руна була офіційно зупинена наказом Міндовкілля №101 від 22.01.2025 року, а отже — будь-які будівельні роботи є незаконними відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Підставою для зупинення процедури ОВД стало звернення ЕПЛ, яким було інформовано Міндовкілля про наявність судового процесу з оскарження детального плану території спорудження ВЕС на полонині Руна, який затверджено Тур’є Реметівською селищною радою.
Окрім цього, аналіз витягів з реєстру містобудівних умов і обмежень щодо будівництва фундаментів під ВЕУ дає підстави стверджувати, що проєкт будівництва фундаментів ВЕС реалізується без належного обґрунтування ризиків, а клас наслідків будівництва визначено як СС1 — що суперечить частині п’ятій статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки такий клас не може бути застосований до об’єктів, що підлягають оцінці впливу на довкілля (крім об’єктів, які виробляють електричну енергію з енергії вітру, за умови позитивного висновку уповноваженого органу з оцінки впливу на довкілля).
Проте у ТОВ «Вітряний Парк Турянський» позитивного висновку з ОВД немає. Клас наслідків впливає на вид дозвільного документу, що слід отримати для початку будівництва. Через віднесення фундаментів вітряків до класу наслідків СС1 – ТОВ «ВП Полонина Руна-1» зареєстрували лише повідомлення про початок будівельних робіт. Натомість у ст. 34 Закону “Про регулювання містобудівної діяльності”, вказано, що для об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”, має застосовуватися процедура видачі дозволу на виконання будівельних робіт . Тому, у випадку із полониною Руна наявні також серйозні порушення містобудівного законодавства, що потребують реагування органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Ми сподіваємось, що Державна екологічна інспекція підійде до перевірки об’єктивно, не закриватиме очі на порушення та забезпечить належне реагування держави на загрози унікальним карпатським ландшафтам та ігнорування процедури ОВД.
Ознайомитись із наказами Міндовкілля можна за посиланнями нижче.