2 квітня 2024 року на міністерській конференції «Відновлення справедливості для України», що відбулася в Гаазі (Нідерланди), було оголошено про запуск технічної частини Міжнародного реєстру збитків. Сайт Реєстру доступний за посиланням https://rd4u.coe.int/en/home.
Відповідно до Правил подання, обробки та внесення заяв, усі заяви повинні бути подані в електронному вигляді через Дію: мобільний додаток або веб портал https://diia.gov.ua/services/RD4U.
Проте на даний час така послуга доступна лише в мобільному додатку і лише для фізичних осіб, чиє житло було пошкоджено або знищено, до таких об’єктів відносяться: приватний, дачний або садовий будинок, квартира, інше житлове приміщення. При цьому право власності на такий об’єкт повинне бути зареєстроване в державному реєстрі речових прав (ДРРП), а також такий об’єкт повинен бути обстежений спеціальною Комісією, про що складено Акт про обстеження.
Під час подання заяв по цій категорії, заявникам слід керуватися затвердженими Конференцією Учасників Реєстру збитків правилами та положеннями. Заява вважатиметься заповненою та поданою, коли заявник заповнить усю необхідну інформацію та надасть документи, що вимагаються у формі заяви, перевірить таку інформацію та документи і підпише заяву в електронному форматі. Після завершення подання заяви заявник отримає через Дію підтвердження про те, що заяву подано, яке містить унікальний номер заявника та номер заяви, а також автоматично згенерований перелік інформації та доказів, поданих разом із заявою. Це слугуватиме підтвердженням завершення подання заяви та дати її подання до Реєстру.
Аналогічна послуга на веб-порталі Дія поки не доступна, оскільки сторінка проходить бета-тестування. Її запуск очікується найближчим часом.
Наступною категорією збитків, по якій можна буде подати заяву – є інше зруйноване чи пошкоджене майно, зокрема те, що розташоване на тимчасово окупованих територіях. Пізніше, як зазначається в застосунку Дія, буде можливість подавати заяви про вимушене переміщення, шкоду життю, здоров’ю, тортури та сексуальне насильство.
Щодо інших категорій збитків, зокрема збитків, завданих навколишньому середовищу та природним ресурсам, реєстр буде відкриватися поступово. Загалом міжнародний Реєстр буде приймати заяви від постраждалих фізичних, юридичних осіб та державних органів по 40 Категоріях.
ЕПЛ активно слідкує за процесом впровадження Міжнародного компенсаційного механізму та буде інформувати вас про подальші зміни в цьому напрямку.
______________________
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.