Командою ЕПЛ спільно з науковцями Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного та Херсонського Державного Університету, співробітниками НПП Камʼянська Січ та Ботанічного саду Львівського національного університету ім. І. Франка було здійснено черговий моніторинговий виїзд на територію парку.
Обстежено затоку Республіканець навпроти села Новокаїри, а також верхню частину Милівської затоки.
Заростання заток Каховського водосховища відбувається на 90% вербою, за попередніми висновками науковців це гібрид верба червоніюча. Також присутні поодинокі пагони тополі та клену. Заростання відбувається на дні заток, порізаних численними тріщинами (такирами), глибина яких інколи сягає більше метра. Ближче до зволожених ділянок наявні зарості прибережно-водної рослинності з домінуванням рогозу широколистого, окремо наявні зарості очерету. На схилах формуються біотопи на ракушняку, його відклади сягають в глибину декількох метрів, ґрунтовий покрив ще не розвинувся, тому тут можна спостерігати первинні угруповання.
Оскільки внаслідок підриву дамби та падіння рівня води затоки були майже повністю зневоднені всі водні біотопи які існували до цього часу загинули й зараз відбуваються сукцесійні процеси заростання. Якщо брати вихідний стан екосистем за останні 70 років то зараз відбувається не відновлення, а формування повністю нових екосистем, однак якщо розглядати вихідний стан до існування Каховського водосховища то є вірогідним утворення наближених до минулого природного стану екосистем. З метою отримання більш чітких результатів необхідний постійний моніторинг.
У верхів’ях Милівської затоки через наявність пересипу дороги декілька місяців після катастрофи лишалася вода, однак без надходження живлення та різкого падіння грунтових вод останні запаси води зникли й знову відкрилося дно, на ньому утворилися численні тріщини. Також ми знайшли більше ста особин загиблої риби, яка шукала останній прихисток в маленьких калюжах і загинула разом. Також разом зі скелетами риб знайдено рештки амфібій, раків та молюсків.
Поряд – свіжа вирва від снаряду. Орієнтовно за рештками уламків це міна. Нами було зібрано зразки. Також ми перевірили стан вирви, яка утворилася в середині літа. Всі зразки будуть передані в лабораторію. Парк досі знаходиться в червоній зоні, тривають бойові дії. Частина парку лишається забрудненою вибухонебезпечними предметами. Виїзд довелося завершити через ворожий обстріл.
Фото Катерини Полянської та Олени Кравченко.
Контакти:
Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ, okravchenko@epl.org.ua
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ, k.polyanska@epl.org.ua