9 листопада 2017 року Проект USAID “Програма підтримки аграрного і сільського розвитку в Україні“ підписав грантову угоду з Асоціацією “Свинарі України” https://www.facebook.com/usaid.ards/posts/855848171264430, яка передбачає від останньої розробку проектів екологічних стандартів і настанов для впровадження гігієнічних вимог для свинокомплексів і забійних підприємств, а також складання технологічних інструкцій щодо поводження з побічними продуктами тваринного походження. Наголошуємо на тому, що розробка названих документів не може здійснюватися представниками аграрного бізнесу, оскільки вони в першу чергу зацікавлені в тому, щоб створити якомога сприятливіші умови для ведення підприємницької діяльності, які зазвичай не відповідають інтересам охорони довкілля. Крім того, численні факти порушення екологічного законодавства членами Асоціації “Свинарі України” підтверджують неспроможність останніх розробити ефективні та гідні екологічні стандарти діяльності свинокомплексів, які б гарантували безпеку для довкілля.
В Асоціацію “Свинарі України” входять великі свинокомплекси, що розташовані у 18 областях України. З інформацією про розташування деяких з них, а також інших свиноферм та про випадки їхнього безвідповідального ставлення до охорони довкілля можна ознайомитися за посиланням : https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1H7ykkv8gz3_Cn3rMzPh_UKSKGm0&hl=uk&ll=49.57327809152439%2C27.091576662500074&z=7. Крім того, перевірки Державної екологічної інспекції України (Додаток 1-4) та лабораторні аналізи (Додаток 5-6) свідчать про ще більш вражаючу ситуацію, яка склалася у зв’язку з безконтрольністю та безгосподарністю багатьох свинокомплексів. Відомо чимало випадків, коли сумнівна діяльність великих свиногосподарств викликає великий супротив місцевих жителів, адже вони перші хто страждають від забруднення довкілля гноївкою, від незаконних скотомогильників просто неба, а також від повної закритості та таємничості діяльності підприємств. В мережі можна знайти чимало інформації про такі випадки у Волинській, Черкаській, Львівській, Полтавській Київській, Дніпропетровській, Івано-Франківській та інших областях, які стосуються функціонування свиноферм саме членів Асоціації “Свинарі України”:
https://www.volynnews.com/news/society/na-mezhi-svyniachyy-biznes-nardepa-nyshchyt-lis-/, http://provce.ck.ua/chornobajmyaso-svojimy-vidhodamy-zabrudnyuje-kremenchutske-vodoshovysche-video/
http://v4asno.com/tov-chornobaj-m-yaso-vse-taky-zabrudnyuje-seredovysche/
https://www.facebook.com/eco.plat.1/posts/1582876195132318
https://comments.ua/digest/515608-zhutko-vonyuchiy-biznes-ukraina-sviney.html
https://comments.ua/digest/515608-zhutko-vonyuchiy-biznes-ukraina-sviney.html.
Попри низку порушення національного екологічного законодавства та міжнародної практики, Асоціація “Свинарі України”, не маючи жодного морального права, взялася до розробки стандартів та настанов з дотримання вимог законодавства для інших підприємств, змістом яких повинні бути загальні правила гігієни для свинокомплексів, вимоги до благополуччя свиней, а також інструкцій щодо поводження з рештками загиблих тварин, що видається абсолютно абсурдним. Варто сказати, що вищеназвані питання регулюються ЗУ “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” та ЗУ “Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною”, тому проблема полягає не у відсутності чітких інструкцій, а у відсутності контролю за господарською діяльністю підприємств. Крім того, у галузі свинарства, Європейське бюро з комплексного попередження та контролю забруднення розробило документ, стосовно найкращих доступних технологій інтенсивного вирощування свійської птиці та свиней1. В цьому документі детально описана процедура вирощування цих тварин, яка б забезпечувала мінімально шкідливий вплив на довкілля. Зокрема, тут представлено всі процеси, які відбуваються на свинофермі під час інтенсивного вирощування свійської птиці та свиней, проаналізовано, яку шкоду для довкілля спричиняє той чи інший процес (рівні забруднення, шуму, запаху і т.д.), а також запропоновано оптимальні способи вирощування, які б були максимально безпечні для навколишнього середовища та здоров’я людини. Дотримання процедур, передбачених цим документом виключило б необхідність для розробки будь-яких інших інструкцій та настанов, оскільки вони слугують моделями найкращої практики у сфері свинарства.
Враховуючи вищенаведене, закликаємо Проект USAID “Програма підтримки аграрного і сільського розвитку в Україні“ переглянути своє рішення, щодо спільної розробки з Асоціацією “Свинарі України” проектів екологічних стандартів і настанов для впровадження гігієнічних вимог для свинокомплексів і забійних підприємств, а також складання технологічних інструкцій щодо поводження з побічними продуктами тваринного походження.
За додатковою інформацією просимо звертатися за контактами МБО “Екологія-Право-Людина”:
Тел.: (032) 225 76 82
Додатки:
- Лист ДЕІ у Житомирській області від 13.12.2016 р.
- Лист ДЕІ у Івано-Франківській області від 31.11.2016 р.
- Лист ДЕІ у Черкаській області від 09.12.2016 р.
- Лист ДЕІ у Волинській області від 08.12.2016 р.
- Лист ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” від 08.12.2016 р.
- Лист ДУ ДУ “Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України” від 13.12.2016 р.
1 http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/BREF/IRPP_Final_Draft_082015_bw.pdf