В квітні цього року Комітет з дотримання Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів (далі – Протокол про РВПЗ) до Конвенції ЄЕК ООН про доступ до інформації, участь в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля розгляне питання про прийнятність справи про дотримання Україною своїх зобов’язань в рамках цього міжнародного договору. До слова, це перша справа ініційована представниками громадськості перед цим міжнародним органом, хоча сам Протокол про РВПЗ був підписаний в Києві іще в 2003 році.
Нагадаємо, що минулого року МБО «Екологія-Право-Людина» (далі – ЕПЛ) – українська неурядова організація, статутною метою якої є захист довкілля, звернулася до Комітету з дотримання із відповідним зверненням.
У своєму зверненні ЕПЛ зазначила, що іще на початку 2016 року Парламент України своїм Законом № 980-VIII2 ратифікував Протокол про РВПЗ, який набув чинності для України 2 травня 2016 р. Відповідно до статті 8 Протоколу про РВПЗ першим звітним роком для України став 2017 рік, а інформація за перший звітний рік повинна була бути включена до національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів до кінця 2019 року. Однак цього не сталося. Окрім прийняття Закону про ратифікацію Протоколу про РВПЗ, а також перекладу його українською мовою, Україна не здійснила жодного іншого заходу на виконання своїх зобов’язань за Протоколом. Жодних законодавчих, нормативних чи будь-яких інших заходів не було вжито для створення достатньої правової бази та забезпечення функціонування національного реєстру за стандартами, закріпленими міжнародним договором. Створення національного реєстру викидів було прямо передбачено як частину всеохоплюючої інформаційної системи урядовою Концепцією створення національної автоматизованої системи «Відкрите довкілля», що мала бути реалізована протягом 2018-20-20 років, а також деякими іншими стратегічними урядовими документами. Проте ні на день звернення до Комітету (червень 2020 року), ні станом на березень 2021 року ситуація не змінилася.
Із зверненням ЕПЛ та іншими матеріалами по справі (після їх надходження) можна ознайомитися на сайті ЄЕК ООН за посиланням
https://unece.org/env/pp/protocol-on-prtrs/cc/pre.prtrpcc.c.2020.1_ukraine
* Протокол про РВПЗ є першим юридично обов’язковим міжнародним документом про реєстри викидів та переносів забруднювачів. Очікується, що завдяки створенню доступних для громадськості загальнонаціональних реєстрів та введення для підприємств вимог про надання регулярних звітів про свої викиди та переноси конкретних забруднювачів, Протокол стимулюватиме зниження рівнів забруднення, і відповідно сприятиме покращенню стану довкілля.