Судовий процес про припинення виробничої діяльності свиноферми ТОВ АПП «Гряда» та захист права жителів села на чисте для життя і здоров’я довкілля
31 жовтня 2022 р. Жовківським районним судом Львівської області було винесено рішення у цивільній справі за позовом жительки с. Гряда до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропромислове підприємство “Гряда”, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – жителі села, про припинення виробничої діяльності. Суд вирішив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд не взяв до уваги докази відсутності у відповідача необхідних дозвільних документів, систематичного забруднення довкілля, незаконного розширення свиноферми та збільшення кількості поголів’я, численні скарги та претензії до свиноферми з боку позивача та інших жителів села Гряда, та став на сторону свинарів.
Повний текст рішення тут: https://reyestr.court.gov.ua/Review/107248290
Позивачем було подано апеляційну скаргу і Львівський апеляційний суд має розглянути дану скаргу 20 лютого 2023р. Тому, очікуємо на перегляд в суді рішення Жовківського районного суду Львівської області, адже звернення до суду із такими позовами на сьогодні є чи не єдиною можливістю для громадян себе захистити в умовах триваючого мораторію на перевірки бізнесу та тотальної дерегуляції на угоду бізнесу.
Адміністративний процес проти Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів про скасування висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Так, ДПСС видала спірний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 12.2-18-4/4367 від 31.05.2022 року. У відповідності до тексту даного висновку, за результатами державної-санітарно-епідеміологічної експертизи матеріали «Проект обґрунтування встановлення (скорочення) санітарно-захисної зони для свинотоварної ферми Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Гряда», що розташована в с. Гряда, вул. Польова,1, Жовківського району, Львівської області» відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України і за умови дотримання вимог цього висновку можуть бути погодженими. Висновком дозволено скорочення СЗЗ для свинотоварної ферми ТОВ АПП “Гряда” з нормативної відстані СЗЗ в 500м до 250м.
Жителі с. Гряда за допомогою юристів ЕПЛ звернулися до адміністративного суду для оскарження такого висновку, оскільки ним фактично узаконено незаконне збільшення потужності та розбудову свинарників на свинофермі з 2016 року, та ще й дозволено розміщення житла на відстані 250 м. від паркану свиноферми без достатніх для цього підстав, адже доказів безпечності функціонування свиноферми, що були б підтверджені відповідними замірами, не було надано. Також і у АПП Гряда відсутні необхідні дозвільні та проєктні документи, що б засвідчили безпечність свиноферми для здоров’я жителів із сусідніх сіл та дотримання АПП «Гряда» санітарного законодавства.
Відповідач та АПП Гряда всіляко заперечують проти даного позову, а також проти права позивача оскаржувати цей висновок. Львівський окружний адміністративний суд призначив підготовче судове засідання у справі № 380/15428/22 на 28.02.23 р.
Цікаво, що свиноферма АПП «Гряда» долучилася до громадського моніторингу атмосферного повітря, https://eco-city.org.ua/?zoom=13&lat=49.932531&lng=24.066118&station=1562&random=4799728 і поставила станцію громадського моніторингу атмосферного повітря. Тривале спостереження за даними цієї станції свідчить про те, що датчик було розміщено десь в приміщенні, адже дані щодо температури зазвичай показують температуру значно теплішу, ніж в інших місцях на вулиці на той час. Навіть попри це, заміри формальдегіду свідчать про завищені концентрації формальдегіду в повітрі, що робить якість повітря в районі свиноферми незадовільною. Так, станом на 15:00, 16 лютого 2023 року показник формальдегіду був на рівні 12,45 мкг/м3.
Всесвітня організація охорони здоров’я зазначила середньодобову гранично допустиму концентрацію формальдегіду в атмосферному повітрі – 0,003 мг/м3. В Україні, відповідно до Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць, встановлені такі допустимі концентрації:
максимальна разова (ГДКм.р.): 0,035 мг/м3
середньодобова (ГДКс.д.): 0,003 мг/м3.
Високі концентрації формальдегіду в повітрі в Україні є серйозною проблемою. Так, наприклад, у 2014 році середня концентрація формальдегіду за рік у 29 містах, в яких проводилося спостереження, була на рівні 2,3 гранично допустимих концентрацій. Такі показники становлять небезпеку для здоров’я людей, оскільки відповідно до Регламенту ЄС та Міжнародного агентства з вивчення раку ВООЗ формальдегід є канцерогеном першої групи («канцерогенний для людини»).
Також і жителі, що живуть поблизу свиноферми, обладнали свої будинки такими ж станціями моніторингу. До прикладу, датчик на вулиці Прапорній в с. Гряда (560 м. до паркану свиноферми). https://eco-city.org.ua/?zoom=14&lat=49.936030&lng=24.054095&station=1744&random=892621 Дані на 16 лютого 2023 р. також свідчать про концентрацію формальдегіду на рівні 15,75 мкг/м3, що є значно вище нсередньодобової концентрації, що дозволена санітарним законодавством України.
Отже, дані громадського моніторингу свідчать про високі рівні формальдегіду на території свиноферми та за її межами, що складає небезпеку для громадян, що проживають довкола свиноферми. Тому звернення до судів для захисту громадянами своїх прав на безпечне для життя і здоров’я довкілля є обґрунтованими та покликані спонукати власників свиноферми до пошуку розумного компромісу. Юристи ЕПЛ і надалі допомагатимуть жителям села Гряда відстоювати свої екологічні права та чисте для життя і здоров’я довкілля.