Нещодавно на інформаційних ресурсах ЕПЛ ми вже розповідали про розвиток боротьби мешканців села Залісці на Тернопільщині, що вже багато років спостерігають за зростаючим використанням пестицидів та агрохімікатів сумнівної якості з боку місцевих аграріїв.
За отриманим листом від Тернопільської обласної військової адміністрації, який був надісланий місцевій активістці та Кременецькій районній військовій адміністрації, стало відомо, що кількість звернень на урядову “гарячу лінію” та телефонну “гарячу лінію” обласної військової адміністрації щодо обробки полів невідомими препаратами є значною. Існує припущення, що такі препарати можуть містити складові, які мають негативний вплив на здоров’я людей та навколишнє середовище.
Як відповідь на цю ситуацію, Тернопільською ОВА пропонувалося створити спеціальну комісію, в яку включити представників відповідних служб, а також заявницю, яка звернулась із скаргами.
10 липня 2023 року робоча група у складі, зокрема, представників органів місцевого самоврядування, органів Національної Поліції, Держпродспоживслужби, Державної екологічної інспекції, за участі керівника одного із аграрних підприємств, що здійснює господарську діяльність на даній території, було розглянуто звернення місцевої мешканки щодо порушень в частині використання аграріями пестицидів та агрохімікатів.
У акті, складеному в результаті проведення зазначеного розгляду вказується, що розгляд відбувся без участі заявниці, оскільки, на вказаний у зверненні контактний номер телефону скаржника представник комісії не додзвонився.
Зрештою, такою робочою групою рекомендовано суб’єкту господарювання, зокрема, дотримуватися Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» від 03.08.1998 року Nol п. 6.3. Застосування за допомогою наземної апаратури «зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 метрів»; завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та обʼєктів про місця, строки і методи застосування пестицидів; всі роботи з пестицидами проводити в ранкові (до 10 год.) та вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 С.
Підсумовуючи варто зазначити, що у цьому випадку мають місце деякі аспекти, які можуть залишати певні сумніви та питання щодо проведених досліджень та отриманих висновків. Зокрема, відсутність можливості взаємодії з заявницею та надане обґрунтування цієї відсутності може породжувати питання щодо об’єктивності та повноти зібраних даних.
Необхідно пам’ятати, що ситуації, пов’язані з використанням агрохімікатів та їхнім впливом на довкілля та здоров’я, мають далекосяжні наслідки. Тому вирішення цих питань вимагає об’єктивного та всебічного підходу, який ґрунтується на надійних даних та врахуванні інтересів всіх сторін, включених у процес.
Зважаючи на вищевказане, важливо продовжити дослідження та аналіз ситуації, забезпечивши взаємодію з усіма відповідними сторонами та дотримання вимог щодо об’єктивності та незалежності в прийнятті рішень. Тільки так можна забезпечити максимальний захист інтересів мешканців, довкілля та забезпечити стале та екологічно безпечне господарювання.