В 2018 році ЕПЛ разом з іншими екологічними організаціями долучилися до збереження ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Савранський ліс» – одного з найбільших лісів півдня України. Протягом останніх років землекористувач заказника – ДП «Савранське лісове господарство» – проводить інтенсивні суцільні та вибіркові санітарні рубки в старих дубових лісах заказника, знищуючи останні оселища охоронюваних видів птахів та ссавців.
Поля картоплі на місці вікових дубових лісів заказника «Савранський ліс»
ЕПЛ неодноразово наголошувала, що санітарні рубки в межах об’єктів ПЗФ часто мають комерційний характер і жодним чином не співвідносяться з метою та завданнями охоронюваних територій. Проте Савранський лісгосп не тільки нехтує охороною біорізноманіття , і проводить санітарні рубки всупереч вимогам українського законодавства – в сезон тиші та без затверджених Мінприроди лімітів. Тим не менш, ці очевидні порушення поки що не є такими для національної поліції, яка вже більш ніж півроку проводить досудове розслідування незаконних дій лісгоспу.
В 2019 році Савранський лісгосп знову планує проводити інтенсивні вибіркові санітарні рубки в найстаріших ділянках заказника. Згідно українського законодавства, такі рубки обов’язково проходять складну процедуру погодження. Фактично, як мінімум декілька природоохоронних органів влади можуть попередити знищення Савранського лісу.
Лист-погодження санітарних рубок в заказнику в 2019 році
Проте Департамент екології та природних ресурсів Одеської ОДА, всупереч зверненням природоохоронної громадськості, погодив план санітарних рубок в заказнику на 2019 рік. При цьому чиновники ОДА проігнорували той факт, що в 2018 році ДП «Савранське лісове господарство» не виконало поставлені ними ж умови і проводило рубки в сезон тиші, чим порушило вимоги Закону України «Про тваринний світ України». Знову повторюється ситуація, в якій природоохоронний орган влади обстоює інтереси лісозаготівельників, а не охоронюваних територій. При цьому чиновники ОДА і не пробували шукати якісь компромісні варіанти у вигляді виключення з плану рубок найбільш цінних і старих ділянок.
Вікові дубові ліси Савранського заказника
Сучасна українська та світова наука і практика чітко каже, що санітарні рубки є доцільними лише за умови дотримання низки вимог – зокрема, вчасного їх призначення та проведення, дотримання технологій заготівлі рубки, направленості рубок на боротьбу з конкретним шкідником.
Вибіркові санітарні рубки в Савранському лісі не відповідають жодним з цих критеріїв і очевидно є так званими «підшуковими» рубками, направленими на заготівлю деревини.
Залишається лише сподіватись, що на наступних етапах погодження санітарних рубок відповідальні органи все ж згадають, що саме охорона природи, а не комерційні рубки лісу, є пріоритетом в об’єктах ПЗФ України, і не погодять знищення Савранського лісу!
За додатковою інформацією звертайтесь до :
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com