Реакцією на повідомлення про скид токсичних відходів у білоруському Світлогорську (Республіка Білорусь) стало офіційне звернення Міністерства екології та природиних ресурсів України до білоруських колег. Також водогосподарським організаціям Держводагентства України, що розташовані в зоні потенційного впливу забруднення, доручено здійснювати постійний контроль ситуації.
У рамках запиту Уповноваженого від Уряду України заплановані консультації із відповідальним відомством Білорусі (https://goo.gl/vrRJ4g).
Скид, що розпочався 17 січня, триває досі (відео: https://goo.gl/NQS9g6). Причиною такого скиду є аварія на заводі з виробництва сульфатної біленої целюлози (https://goo.gl/miKUrd). Як можна зробити висновок із фотографій, зроблених активістами з території підприємства, на заводі сталася аварія. Більша частина огородженої території підприємства заповнена піною та рідкими відходами. Працівники, імовірно, евакуйовані з території, адже ліквідацією аварії ніхто не займається.
Того ж дня повідомлення на веб-сайті Мінприроди України передрукували білоруські ЗМІ (https://goo.gl/QKjTbb). Це стало причиною офіційній інтернет-реакції білоруської сторони. Так, на своєму веб-сайті опублікував пояснення Концентр «Беллеспром» (https://goo.gl/PNQ3Cx). У цьому повідомленні йдеться про те, що скид, зафіксований на відео є лише очищеними ливневими стоками, які регулярно скидає завод (https://goo.gl/A8sVgb, https://goo.gl/XFSHc7). У лічені години прореагували і офіційні державні органи Білорусі – Світлогорський райвиконком (https://goo.gl/dHmgwk).
Зі свого боку хочемо додати, що поспішні повідомлення представників деревообробної промисловості Білорусі про танення снігу виглядають не дуже переконливо з огляду на погодні умови за вікном нашого північного сусіда. На фото з території заводу добре видно, як парують рідкі відходи, не замерзаючи на відкритому повітрі. Температура рідини вища за температуру надворі.
До речі, на момент зйомки відео, температура повітря у Світлогірську становила згідно з даними синоптиків «-4C» – «-6C», а на момент зйомки фото паруючої піни на території заводу – «-8C» – «-11C». Тому говорити про спонтанне танення снігу при таких температурах, на думку ЕПЛ, є нефаховим кроком з боку білоруських ЗМІ та посадовців.
ДОВІДКОВО:
Будівництво заводу було здійснено китайським підприємством China CAMC EngineeringCo., LTD за нормативами КНР. Відразу після пуску заводу жителі с. Якимової Слободи і Світлогірска почали жалітися на суттєве погіршення здоров’я і нестерпний сморід, який викликаний виділеннями метилмеркаптану (CH3SH) і супутніх сполук. Людей нудить, постійно непокоїть головний біль, часто стається запаморочення; частими стали і виклики швидкої допомоги. Крім цього в річку Березину було злито більше 80 тонн лугу (NaOH). З цього питання правоохоронними органами розпочате слідство. Але не закінчене. Жителями Якимової Слободи неодноразово були помічені випадки загибелі риби. Відвідини с. Якимова Слобода експертами ЕПЛ підтвердили цю інформацію (деталі: https://goo.gl/DWccW7).
Оцінка фото- та відеоматеріалів, опитування свідків забруднення, зроблені українськими експертами, свідчать про те, що забруднюючі речовини є лігносульфатами, що є характерними відходами целюлозно-паперової промисловості, основою яких є відходи сірчаної кислоти.
Кислі стічні води утворюються в кислотному цеху сульфіт-целюлозного заводу при промиванні целюлози, охолодженні діоксиду сірки, очищенні газу, промиванні кислотних башт. Загальний стік цього цеху має підвищену кислотність, значні кількості замулених речовин (сірка, вапняк); вода зі скруберів містить діоксид сірки високої температури, що легко летить у повітря. Шкідливість вод кислотного цеху для природних поверхневих водойм зумовлена кислим характером і токсичністю сполук сірки. Стічні води цехів, в яких готуються та використовуються розчини для вибілювання, мають лужний характер, збагачені хлором і ртуттю та їхніми сполуками, а також органічними речовинами. Загальний стік цеху вибілювання – лужні води зі значною кількістю розчиненого хлору та органічних сполук. Оскільки ці сполуки токсичні, скидати такі стічні води у водойми можна лише після ретельного очищення1.
Проте, в час, коли в Україні тема забруднення у Світлогорську стала екологічною темою № 1, у Білорусі офіційні ЗМІ заспокоюють населення, пояснюючи, що ніякого забруднення там немає (https://goo.gl/d7Yd2B).
1 Хімічні технології переробки деревини та рослинної сировини / Уклад.: Л. П. Антоненко, І. М. Дейкун, В. Г. Плосконос – К.: НТУУ «КПІ», 2012. – 34 с.