2024 рік став вагомим для МБО «Екологія-Право-Людина» в контексті написання професійних посібників, які охоплюють найактуальніші екологічні виклики та пропонують практичні шляхи їх вирішення. Кожен посібник висвітлює важливі питання: від захисту екологічних прав у міжнародних судах до протидії корупції в галузі природокористування, сприяє розвитку екологічного права в Україні, і є важливим інструментом для юристів, екологів, представників громадськості та державних інституцій.
Пропонуємо Вашій увазі узагальнений огляд посібників, які вже вийшли друком та доступні на сайті ЕПЛ, а також ділимося анонсами майбутніх публікацій, запланованих на 2025 рік.
Посібники ЕПЛ, які вийшли друком у 2024 році
Першим серед видань варто відзначити посібник «Використання національних судових механізмів відшкодування з Російської Федерації шкоди, завданої українському довкіллю в результаті збройної агресії». Видання присвячене вирішенню проблем, спричинених війною, що робить його надзвичайно важливим у сучасних умовах. Тут детально описуються юридичні підходи, які можна застосувати на національному рівні для розрахунку екологічної шкоди, збору доказів і отримання компенсацій. Розглядають і роз’яснюють важливі питання, зокрема: хто має право звертатися до суду з позовом для отримання компенсації за шкоду завдану довкіллю; що саме можна вважати шкодою і як її відшкодувати; як зібрати необхідні докази і звернутись до суду; чи можна звертатись до міжнародних судових інстанцій; містить рекомендації що саме потрібно змінити в українському законодавстві для забезпечення ефективного захисту екологічних прав і відновлення довкілля після війни. Посібник стане корисним інструментом для тих, хто займається захистом довкілля та сприятиме впровадженню ефективного механізму відшкодуванню шкоди на національному й міжнародному рівнях.
Окрім юридичних аспектів відшкодування збитків завданих довкіллю, ЕПЛ також приділяє увагу методології розрахунку шкоди. Вказана методологія є важливим інструментом для належного документування збитків довкіллю, особливо в контексті воєнних дій. Ця тема висвітлюється у посібнику «Методика розрахунку екологічних збитків природних екосистем та їхніх компонентів», у якому йдеться про наукові підходи до визначення збитків та витрат на відновлення: як оцінювати збитки природних екосистем, використовуючи фізичні характеристики (зокрема біомасу, енергетичні показники та вартість умовного палива), типи екосистем (лісові, болотні екосистеми, степи та луки) для кожного з яких наведено окремі методики розрахунків. Значний обсяг матеріалу присвячений: питанню визначення втрат біомаси (дерев, трав, мохів), оцінці енергетичного потенціалу втрачених ресурсів, монетарній оцінці збитків на основі затрат на відновлення.
Робота над посібниками велася спільно з науковцями Херсонського державного університету й Інститутом ботаніки імені М. Г. Холодного НАНУ
ЕПЛ активно працює над впровадженням міжнародних правових механізмів у захист екологічних прав. Один із найважливіших інструментів у цьому контексті — Європейська конвенція з прав людини. Як саме можна використовувати її положення для захисту довкілля, детально розглянуто у посібнику «Застосування Європейської конвенції з прав людини для захисту екологічних прав та довкілля».
Це друге видання, доповнене новими прецедентами та практичними прикладами. Посібник включає в себе українські судові процеси, які роблять його особливо цікавим. Матеріали посібника фактично демонструють, як практика Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) сприяє захисту довкілля через інтерпретацію прав людини.
Автори посібника розповідають про те, як екологічні проблеми можуть порушувати основоположні права людини. Роз’яснюють, як екологічні чинники впливають на: право на життя (ст. 2) до прикладу, у випадках екологічних катастроф чи загроз для здоров’я; право на приватне та сімейне життя (ст. 8): у випадках забруднення довкілля, шумового чи хімічного впливу; право власності (ст. 1 Протоколу №1): до прикладу, коли екологічні проблеми знижують вартість майна або й взагалі роблять його непридатним для подальшого використання. Посібник містить детальну інформацію про те, як звернутися до ЄСПЛ (процедуру подання заяви); вимоги, які ставляться до доказів; як використовуються рішення ЄСПЛ у національних судах. У посібнику зібрані тексти ключових рішень ЄСПЛ і резюме справ, які можуть бути використані як зразки для нових позовів.
Плани на 2025 рік
Окрім вже згаданих посібників, у 2025 році планується випуск нових видань. Ці посібники перебувають на етапі підготовки, проте їх зміст уже окреслює актуальні теми, які потребують уваги в екологічному праві.
Серед запланованих видань варто виділити посібник, присвячений впливу воєнних дій на природу Національного природного парку «Кам’янська Січ». У ньому задокументовано етапи існування НПП під час окупації та після визволення, а також наслідки підриву Каховської ГЕС. Видання не лише фіксує руйнування, а й пропонує перспективи відновлення парку, зокрема його розширення. У посібнику будуть висвітлені юридичні інструменти боротьби зі злочинами проти довкілля, надані рекомендації з розрахунку збитків та їх відшкодування та наведено міжнародний досвід у вирішенні таких питань.
Особливо актуальним стане запланований посібник щодо корупційних ризиків дозвільної діяльності в сфері використання та охорони надр, розробки антикорупційних заходів для їх усунення.
Основним акцентом посібника є визначення корупційних ризиків у дозвільних процедурах та пропозиції для їх усунення. Посібник міститиме аналіз управління важливими ресурсами через механізм Ukraine Facility, європейський досвід у надрокористуванні.
Ще одним важливим виданням стане посібник присвячений актуальній судовій практиці – «Практика Верховного Суду з питань охорони довкілля та захисту екологічних прав (2022–2024 роки)». Посібник аналізує реальні судові рішення Верховного Суду України у справах, пов’язаних із захистом довкілля. Він покликаний показати, як екологічні норми права застосовуються у трьох основних юрисдикціях: адміністративній, господарській та цивільній. Зокрема посібник містить: огляд справ, у яких громадяни захищали право на безпечне довкілля, доступ до екологічної інформації та участь у прийнятті рішень; огляд справ про оскарження висновків оцінки впливу на довкілля та компенсацію шкоди, завданої суб’єктами господарювання; аналіз правозастосовної практики, яка формує єдність і прозорість екологічного судочинства в Україні.
В контексті майбутнього вступу України до ЄС, виконання євроінтеграційних зобов’язань та формування судової практики, варто згадати запланований до друку Компендіум судових рішень щодо виконання умов Пташиної та Оселищної директив ЄС.
Компендіум включатиме в себе підбірку ключових судових рішень Європейського Суду Справедливості (CJEU), що стосуються виконання умов Пташиної директиви (79/409/EEC) та Оселищної директиви (92/43/EEC). У ньому будуть представлені найбільш резонансні справи, які ілюструють, як держави-члени ЄС виконують свої зобов’язання щодо: збереження природних оселищ та видів тварин і рослин; захисту мігруючих видів птахів; стабілізації екосистем у спеціально визначених зонах.
Підбірка міститиме аналіз судових справ, які показують різницю між формальною та фактичною імплементацією директив. Наведені рішення проілюструють те, як відсутність чітких положень у національному законодавстві може заважати виконанню екологічних зобов’язань, а також дозволять по-новому поглянути на взаємодію між економічними інтересами та охороною довкілля.
У 2024 році ЕПЛ продовжила утверджувати свою роль провідного експерта у сфері екологічного права, випустивши низку посібників, що відповідають сучасним викликам та спрямовані на захист довкілля. Усі видання поєднують практичний підхід, глибокий аналіз та міждисциплінарну експертизу.
Кожен із згаданих посібників націлений на підвищення ефективності правозастосування та використання найкращого міжнародного досвіду. Видання ЕПЛ залишаються важливим джерелом знань для юристів, екологів, активістів та громадян, які прагнуть захищати довкілля.