Упродовж першої половини жовтня росіяни регулярно завдавали ударів по об’єктам енергетичної інфраструктури. Також обстрілювалися промислові підприємства у Харкові, Миколаєві, Запоріжжі, у Дніпропетровський та Сумській областях. Все це призводило до пожеж та забруднення повітря.
1 і 3 жовтня. Росіяни обстріляли портову акваторію та інфраструктуру м. Очаків Миколаївської області.
3 жовтня. Співробітники НПП «Дворічанський» опублікували фото з деокупованої адміністрації парку, будівля зазнала значних руйнувань.
6 жовтня. Окупанти під час відступу підірвали дамбу внаслідок чого було частково підтоплено населений пункт Райгородок Донецької області.
10 жовня. Під час обстрілу ракета влучила в об’єкт природно-заповідного фонду України – парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення Парк імені Тараса Шевченка. На місці вибуху утворилася воронка, пошкоджено дерева.
10 жовтня. Масштабні атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти у багатьох регіонах України. Під ударами росіян були обʼєкти енергетики у Києві та Київській області, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Вінниці, Хмельницькій, Івано-Франківській, Сумській, Харківській, Житомирській, Кіровоградській областях. Близько 30% енергетичної інфраструктури України з понеділка 10 жовтня було уражено російськими ракетами, заявив міністр енергетики Герман Галущенко.
12 жовтня. За даними ДСНС, з 24 лютого до 12 жовтня 2022 року на території України знешкоджено 237 434 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2133 авіаційні бомби. Обстежено територію площею 73 303 га. Значні території лишаються забрудненими. 2 жовтня на Чернігівщині виявили автомобіль з 4 загиблими які підірвалися на міні. Цього ж дня на міні підірвався автомобіль служби «Укртелеком» на Сумщині, загинув водій, а також на Харківщині під Балаклією підірвалася на міні швидка, загинув водій, поранено фельдшера. На сторінці UAnimals опубліковане фото замінованих бджолиних вуликів. 13 жовтня 2 дорожніх працівників підірвалося на міні на Харківщині. 15 жовтня на Сумщині підірвався комбайн.
12 жовтня. Війська рф обстрілювали Нікопольський район забороненими запалювальними боєприпасами. Раніше у вересні військові повідомляли про те що їх атакували невідомою хімічною речовиною: «З використанням безпілотного літального апарату на наші бойові позиції скинуто контейнери з отруйною речовиною, імовірно хлорпікринова граната К-51. Бойові медики спрацювали чітко, втрат та критичних станів немає». Також повідомляють про використання заборонених запалювальних снарядів під час обстрілів Сумщини. За повідомленнями голови Сумської обласної військової адміністрації 16 жовтня було 104 прильоти по області з різних видів зброї, 12 жовтня – 206 прильотів, 8 жовтня – 84 боєприпаси, серед них 18 ракет. У Запорізькій області 12 жовтня місто Оріхів зазнало 324 обстрілів.
17 жовтня. Росія атакувала енергетичну інфраструктуру у 3-х областях. Зокрема зафіксовано 5 ударів дронами у Києві. Пошкоджено енергетичні об’єкти та житловий будинок. Також агресор завдав ракетних ударів по критичній інфраструктурі на Дніпропетровщині й Сумщині.
17 жовтня. Триває окупація Запорізької АЕС. Як повідомляє «Енергоатом», росіяни вчергове обстріляли підстанції критичної інфраструктури на підконтрольній Україні території, внаслідок чого о 03:59 відключилася остання лінія зв’язку 750 кВ ЗАЕС – Дніпровська.
17 жовтня. Під час атаки дронами-камікадзе російські загарбники поцілили у ємності з олією одного з провідних експортерів соняшникової олії України в Миколаєві. Вулицями міста течуть річки соняшникової олії.
Держекоінспекція повідомляє, що станом на 30 вересня 2022 р., загальна цифра шкоди, завданої довкіллю України, становить понад 1,3 трильйона гривень. Понад 407,3 млрд гривень це збитки, завдані земельним ресурсам України. Так, під час обстежень місць надзвичайних подій державні інспектори фіксують засмічення земельних ділянок уламками боєприпасів, знищених будівель, інфраструктурних об’єктів, а також забруднення ґрунтів небезпечними речовинами, що отруюють і землі, і підземні води, завдаючи непоправної шкоди довкіллю. Крім того, понад 176,5 млрд гривень збитків завдано атмосферному повітрю внаслідок неорганізованих викидів забруднюючих речовин, що підіймаються у повітря під час пожеж, спричинених обстрілами у тому числі й на територіях лісових масивів, об’єктах природно-заповідного фонду.
Огляд підготовлено в рамках проєкту “Активізація екологічного фронту: разом до перемоги”.