Прес-реліз
Сьогодні 18 лютого 2025 року відбулася спільна нарада Міндовкілля, МБО «Екологія-Право-Людина» та представників адміністрацій об’єктів природно-заповідного фонду прифронтових областей. Також до наради долучилися представники Держекоінспекції України та Краматорської РДА Донецької області. Всього в нараді взяло участь 25 осіб.
Нараду відкрив директор Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Іванов Павло Сергійович.
З вітальним словом виступила Кравченко Олена Валеріївна, виконавчий директор МБО «Екологія-Право-Людина», яка наголосила на важливості та актуальності даного питання, необхідності проведення таких нарад з метою покращення ситуації зі станом фіксації фактів знищення унікальної української природи та підвищення якості такої фіксації з врахуванням міжнародних стандартів та досвіду для подальшого притягнення агресора до відповідальності.
Під час наради учасники обмінялися актуальною інформацією щодо стану фіксації шкоди на об’єктах ПЗФ, які вони представляють, досвідом щодо способів і методів, які вони використовують, а також озвучили основні проблемні моменти у фіксації шкоди, завданої воєнними діями об’єктам ПЗФ, серед яких: проблеми доступності до пошкоджених територій, як через замінування та активні бойові дії, так і через відсутність належного фінансового забезпечення, відсутність автомобілів, коштів на їх заправку та технічне обслуговування, наявні потреби в техніці для розмінування доріг, відсутність можливості взяти проби грунту, а також знайти лабораторії, які зможуть провести відповідні аналізи, відсутність коштів на такі аналізи, відсутність доступу до безкоштовних космічних знімків високої якості, брак фахівців, необхідність проведення навчань з фіксації шкоди тощо.
Фактично представники об’єктів ПЗФ підтвердили результати дослідження ЕПЛ щодо стану фіксації шкоди, а саме недоліки нормативно-правового регулювання порядку фіксації шкоди та його застосування на практиці, в тому числі застосування на практиці Методики обрахунку шкоди, проблеми комунікації з членами Комісії з фіксації шкоди ПЗФ, доступність до місця пошкодження, матеріально-технічні та фінансові проблеми тощо.
ЕПЛ висловлює повагу Міндовкіллю за відкритість до діалогу та готовність працювати спільно в цьому напрямку та очікує зокрема від директора Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Павла Іванова детального аналізу озвучених проблем та напрацювання ефективних рішень для притягнення РФ до відповідальності за шкоду, завдану природно-заповідному фонду України.