Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя.
Однією з цілей Стратегії є досягнення показника – щонайменше 25 % сільськогосподарських угідь використовуються для органічного землеробства, і застосування агроекологічних практик значно збільшилося.
За даними EU Biodiversity Strategy Dashboard показник для країн ЄС на сьогодні складає 8 %, розроблений Action Plan on organic farming for 2021-2026. Триває робота з впровадження заходів щодо забезпечення того, щоб Стратегічні плани Спільної аграрної політики (САП) держав-членів ЄС встановлювали чіткі національні цінності для відповідних цілей Стратегії біорізноманіття та Стратегії “Від ферми до виделки”, що підтримуються, зокрема, інструментами САП та імплементацією Оселищної Директиви.
В Україні, за даними моніторингу, проведеного Мінекономіки, у 2019 році загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду склала 467 980 га (1,1 % від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України). Діє Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».
За 9 років потрібно збільшити % земель з органічним землеробством на 24,9%. Це допоможе екологізувати сільське господарство України та зменшити тиск на природні комплекси.
Це також вигідно з економічної точки зору. Українську органічну продукцію купують переважно країни ЄС. У 2020 році Україна посіла 4-те місце зі 124 країн за обсягами імпортованої органічної продукції до ЄС. Протягом 2020 року до ЄС ввезено 2,79 млн. тон органічної агропродовольчої продукції, 7,8 % з якої – українська (217,2 тис. тон). Найбільшими країнами-споживачами вітчизняної органічної продукції є Нідерланди, США, Німеччина, Литва, Австрія, Велика Британія, Польща, Канада, Італія, Швейцарія. Українські виробники також експортують в Австралію та деякі азійські країни, зокрема, Китай, В’єтнам, Індію та Японію, а також здійснюють перші поставки органічної продукції до Корейської Республіки та М’янми. Основними експортними продуктами є зернові, олійні, мед, яйця, овочі та фрукти. Також експортуються макуха соняшника, борошно, олія соняшникова, шрот соняшниковий, яблучний концентрат та березовий сік.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ