Другий день річної зустрічі Всесвітнього альянсу юристів громадського інтересу, що відбувається у США, був присвячений питанням оцінки впливу на довкілля. Попри те, що на захід зібралися юристи-практики та науковці із майже п’ятдесяти країн із двох Америк, Африки, Азії, Австралії та Європи, спільною проблемою, яку поділяють більшість справ у цій сфері, було визнано якість звітів з оцінки впливу на довкілля. І юристи, і науковці відзначили, що хоч якість звітів оцінок ОВД суттєво покращилася за останнє десятиліття, втім ще досі залишається низькою. Учасники обмінялися прикладами кращих практик у сфері методів та підходів до оцінки впливу планованої діяльності на атмосферне повітря, водні ресурси та клімат.
Серед інших проблем говорили про відсутність у деяких країнах, зокрема Африки, законодавчо закріпленої можливості органу, що приймає рішення за результатами розгляду звіту з оцінки впливу на довкілля, видати негативне рішення (орган може лише направляти звіт на доопрацювання), складнощі оскарження рішення з оцінки впливу на довкілля з боку громад, а також обмеженість можливостей суду заглиблюватися у складні наукові матерії.
Разом з тим, цікаво було почути і яскраві приклади вирішення цих проблем в окремих країнах. Зокрема в Індії справи з оцінки впливу на довкілля розглядаються не лише суддями-правниками, але до складу суду входять також експерти-науковці. Такий підхід дає суду можливість розглянути справу не лише із процедурної точки зору, але й з точки зору повноти і обґрунтованості висновків звітів з оцінки впливу на довкілля та прийнятих на їхній основі рішень відповідних національних органів.
Колеги із Філіппін поділилися своїм досвідом поєднання інструменту оцінки впливу на довкілля із концепцією вільної, попередньої та інформованої згоди (Free, Prior, and Informed Consent або FPIC). FPIC — це особливе право, надане корінним народам, визнане в Декларації ООН про права корінних народів (UNDRIP), яке корелює з їхнім універсальним правом на самовизначення. FPIC дозволяє корінним народам надавати або відмовляти/відкликати згоду в будь-який момент щодо проєктів, які впливають на їхні території. FPIC дозволяє корінним народам брати участь у переговорах щодо розробки, впровадження, моніторингу та оцінки проєктів.
Всі учасники після бурхливого обговорення все ж таки прийшли до висновку, що, попри процедурні проблеми і проблеми з якістю звітів ОВД, даний інструмент залишається доволі дієвим і допомагає знайти баланс між усіма зацікавленими сторонами та мінімізувати вплив на довкілля.