Учасники літньої школи ЕПЛ та Еко-хакатону мали честь послухати доповідь доктора Марка Черняка, директора наукової програми Всесвітнього альянсу екологічного права (ВАЕП).
Д-р Черняк розповів про втрати екосистемних послуг лісових біотопів НПП «Святі гори»: практичний випадок.
Доповідач почав з визначення деяких важливих термінів. Перший — «екосистемні послуги». Одне з визначень полягає в тому, що екосистемні послуги стосуються переваг і користі, які екосистеми забезпечують для добробуту людей. Це різні способи, за допомогою яких екосистеми, такі як ліси, водно-болотні угіддя та океани, підтримують і покращують наше життя, засоби до існування та функціонування економіки. Екосистемні послуги включають матеріальні блага, такі як їжа, вода та деревина, а також нематеріальні переваги, такі як регулювання клімату, очищення води, запилення та можливості для відпочинку. Вони необхідні для нашого виживання, якості життя та сталого розвитку.
По-друге, д-р Черняк продовжив, зазначивши, що існує кілька систем або методів, які використовуються для визначення вартості екосистемних послуг. Ці системи по-різному визначають які біотопи надають які екосистемні послуги. Очевидно лише те, що жодна система не може повністю врахувати незліченну кількість способів, за допомогою яких здорові ліси сприяють добробуту людей.
По-третє, доповідач зазначив, що економісти використовують кілька методів для визначення грошової вартості екосистемних послуг.
По-четверте, використання різних систем призводить до різних грошових оцінок екосистемних послуг, які надають ліси. Наприклад, за системою ЄС, за оцінками, ліси надають екосистемні послуги вартістю приблизно 680 доларів США за гектар на рік у доларах 2022 року. Однак згідно з системою FEMA, ліси, за оцінками, надають екосистемні послуги вартістю приблизно 5500 доларів США за гектар на рік у доларах 2022 року.
П’яте, усі системи, які визначають грошову вартість екосистемних послуг, що надаються лісами, компонент розміру і часу. Тобто сума грошей на одиницю площі лісу за одиницю часу, яка часто становить кілька років.
Тому важливо зрозуміти, скільки часу знадобиться для відновлення лісів, знищених війною Росії проти України.У 2019 році вчені з Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації в Харкові опублікували дослідження, в якому проаналізовано понад 284 тис. га лісів лівобережного лісостепу України (Київська, Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська та Чернігівська області). За спостереженнями цих вчених було визначено, що природний період відновлення вирубаних дубових лісів становить 50-80 років. У дослідженні зазначено (на сторінці 21): «Вік зрілості для найкращого природного відновлення деревостанів дуба становить 50–80 років і такі деревостани складають понад 45% загальної площі». Шістдесят п’ять років (посередині між 50 та 80 років, щоб дубові ліси в Україні досягли зрілості) можуть бути розумним значенням очікуваної кількості років, які знадобляться для відновлення знищених Росією лісів національного парку «Святі гори».
Шосте і останнє, поєднання вищезазначеної інформації дозволяє нам на практиці оцінити збитки, за які Росія повинна нести відповідальність в плані знищення лісів у межах Національного парку «Святі Гори».
Згідно з європейською системою, якщо за період природного відновлення дубового лісу, втраченого в результаті пожеж, вважаємо 65 років, грошова оцінка кожного гектара дубового лісу в Національному парку «Святі гори», спричиненого війною Росії проти України, становить 44 200 доларів США за гектар.
Відповідно до системи FEMA, знову, якщо за період природного відновлення дубового лісу, втраченого в результаті пожеж, вважаємо 65 років, грошова оцінка знищення кожного гектара дубового лісу в Національному парку «Святі гори», спричиненого війною Росії проти України, становить 357 760 доларів США за гектар.