13 травня в Реєстрі з оцінки впливу на довкілля були оприлюднені звіти з ОВД п’яти лісогосподарських підприємств в структурі Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства. Лісгоспи оцінюють плани рубок до 2027 року.
ЕПЛ вже звертало увагу на проблему низької якості звітів з ОВД в сфері лісового господарства. За нашими даними, жоден (!) зі звітів в галузі лісового господарства не містив результатів польових досліджень та аналізу наукової літератури щодо природоохоронних цінностей лісів в межах підприємств. Іншою яскравою проблемою є і повністю тотожний текст багатьох розділів, що «кочує» зі звіту у звіт, від лісгоспу до лісгоспу.
На жаль, не стали виключенням і звіти ОВД лісогосподарських підприємств Полтавщини. Розробником усіх оприлюднених звітів був ТОВ «НВП «Агропроект Україна». І кожний з п’яти звітів… абсолютно однаковий. Розробники навіть не намагалися хоч трохи змінити формулювання в багатьох розділах звіту. Різниця між звітами полягає лише в основній інформації про лісгоспи взятій переважно з матеріалів лісовпорядкування.
Звітам властиві і інші «типові» проблеми. Для прикладу, жоден зі звітів не містить посилань на актуальну наукову літературу, без чого неможливо провести оцінку впливу по відношенню до конкретних лісових масивів, а не виключно «на папері». Окрім того, розробники звіту не проводили жодних польових досліджень флори та фауни, які б дозволили виявити рідкісні види та оселища на ділянках, відведених під суцільні рубки. Не зважаючи на вимоги Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», звіти не містять жодної інформації про методи визначення та оцінки впливів суцільних рубок на довкілля. Фактично, це не дає змоги достовірно стверджувати про відсутність негативного впливу суцільних рубок. Але розробникам звіту це не заважає стверджувати, що «…при здійснені планованої діяльності – значних змін існуючого стану довкілля не відбудеться, а ймовірні впливи планованої діяльності можна визначити як допустимі». Виходить, що авторами звіту оцінка впливу на довкілля відбулася виключно «на папері»!
Більше того, звіти містять і ряд грубих невідповідностей іншим вимогам Закону. Так цілями планованої діяльності визначена заготівля деревини шляхом проведення рубок головного користування та суцільних санітарних рубок. При цьому в усіх звітах квартально-видільний перелік запланованих СРС відсутній, що не дає змоги визначити конкретне місцерозташування кожної з рубок. Хоча ця інформація є у матеріалах лісовпорядкування.
Окрім того, ДП «Диканське ЛМГ» проігнорувало пропозиції до звіту ОВД з боку громадськості, не надавши у звіті жодної інформації про врахування чи відхилення отриманих коментарів.
Громадські слухання з обговорення вищезгаданих звітів відбудуться :
- 28 травня о 9.00 в м.Миргород – ДП «Миргородське ЛГ»
- 28 травня о 13.00 в смт.Нові Санжари – ДП «Новосанжарське ЛГ»
- 28 травня о 16.00 в с.Копили Полтавського району – ДП «Полтавське ЛГ»
- 29 травня о 9.00 в смт.Диканька – ДП «Диканське ЛМГ»
- 29 травня о 13.00 в с.Садки Кременчуцького району – ДП «Кременчуцьке ЛГ»
ЕПЛ разом з експертами ГО «Українська природоохоронна група» закликає громадськість Полтавщини активно брати участь в обговоренні і готує зауваження до кожного зі звітів лісгоспів Полтавщини. Аби не повторилась ситуація як на Сумщині, коли громадськість проігнорувала обговорення в рамках процедури ОВД.
Також ми закликаємо Мінприроди відмовити у видачі позитивного висновку з ОВД в зв’язку з відсутністю фактично проведених досліджень і неможливості реально оцінити вплив на довкілля!
Як громадськість може брати участь в ОВД можна прочитати в нашому посібнику http://epl.org.ua/human-posts/otsinka-vplyvu-na-dovkillya-mozhlyvosti-dlya-gromadskosti-posibnyk
Про можливості участі громадськості в управління лісами :
Посібник: http://epl.org.ua/human-posts/yak-zberegty-lis/
Вебінар : https://www.youtube.com/watch?v=TEtj6Ac7-WQ&t=3s
Контакти :
Тєстов Петро, аналітик МБО «Екологія-Право-Людина»
+380 32 225 76 82, petro.testov@gmail.com, office@epl.org.ua
Єгор Гриник, ГО «Українська природоохоронна група»
vereuxvereux@gmail.com