У низці попередніх публікацій ми привертали увагу до фактів завдання шкоди довкіллю внаслідок російської агресії проти України і необхідності притягнення росії до відповідальності за екологічні злочини та стягнення із неї нанесеної шкоди.
Водночас, для точних досліджень стану довкілля та підготовки якісної доказової бази потрібні ґрунтовні наукові дослідження. Особливо гострою є проблема отримання даних про забруднення атмосферного повітря та ґрунтів внаслідок масованих артилерійських, авіаційних та ракетних обстрілів. Кожний вибух боєприпасу спричиняє потрапляння у повітря низки токсичних речовин. Так, в результаті застосування фосфорних бомб, продукти горіння, розчини, утворені солі, які потрапляють у ґрунт підвищують концентрацію фосфору, посилюють міграцію фосфорних сполук із зони ураження на вільні від бойових дій місцевості. Фосфор та продукти його взаємодій, що потрапляють у джерела питної води, спричиняють отруєння фосфатами, алергічні реакції, контактні дерматити. Надлишок фосфатів у ґрунтах шкодить росту й розвитку флори та фауни зони ураження, території бойових дій загалом. А використання росією старих крилатих ракет із надзвичайно токсичним паливом, а також запалювальних і термобаричних боєприпасів суттєво погіршує загальну картину забруднення. Водночас, в умовах активних бойових дій майже відсутня можливість оперативно фіксувати рівні забруднення повітря та ґрунтів. Забруднення повітря слід фіксувати дуже оперативно, адже з часом забруднюючі речовини з повітря мігрують в грунти, водні об’єкти, чи переміщаються повітряними масами на далекі відстані.
Агресор використовує в Україні зброю, що заборонена до застосаування Конвенцією про конкретні види звичайної зброї. Також використанням забороненої і особливо небезпечної зброї рф порушує закони та звичаї війни, що є злочином (ст.438 ККУ).
Для забезпечення фіксації рівнів забруднення атмосфери поблизу лінії фронту, МБО «Екологія-Право-Людина» оголошує збір коштів на придбання спеціального дрона із датчиками для вимірювання концентрацій найбільш поширених забруднюючих речовин.
Ми вирішили зупинитись на гексакоптері Yuneec H520E, який здатний літати до 25 хв на відстань 3,5 км із камерою на 20 мегапікселів та набором датчиків забруднення повітря.
Вартість такого пристрою у базовій комплектації та за умови купівлі у Польщі становить 220 тисяч гривень. Вартість набору з 5 датчиків для вимірювання концентрацій летких органічних сполук, діоксиду азоту, формальдегіду, дрібнодисперсних часток PM10/PM2,5, а також CO, H2S, NO, SO2 – 150 тисяч гривень. Отже, всього необхідно зібрати 370 тисяч гривень.
Реквізити для переказу коштів:
МБО “Екологія – Право – Людина” ЄДРПОУ: 20848991
рахунок для зарахування внесків: IBAN UA 07 325365 000000 2600201925399 в АТ «Кредобанк», м. Львів