Назва книги: «Сталість управління відходами будівництва та знесення»
Автор: Доктор Салах М. Ель-Хаггар, доктор філософії у сфері сталого промислового розвитку та управління відходами
Мова книги: англійська
Посилання на книгу: http://surl.li/neqiv
Стислий виклад змісту книги:
Відходи від знесення – це гетерогенні суміші будівельних матеріалів, таких як агрегат, бетон, дерево, папір, метал, теплоізоляція та скло, які зазвичай забруднені фарбами, кріпленнями, клеєм, обкладинками, теплоізоляцією та брудом. Ці види відходів утворюються при повному або вибірковому руйнуванні/знесенні існуючих структур, в ході воєн, або при природних катастрофах, таких як землетруси, повені, урагани та інше, а також від відходів, які виникають під час ремонту та модернізації.
Склад та кількість відходів від знесення залежать від типу знесеної структури, використовуваних будівельних матеріалів та віку зненсеної структури. Найбільш поширеними типами відходів, що виникають від діяльності знесення, є дерево, щебінь, агрегати, кераміка, метали та паперові вироби.
Існують багато переваг управління відходами від знесення, такі як зменшення розповсюдження аерозольних забруднювачів, що виникають від розвантаження відходів, зниження можливості входження тяжких металів та небезпечних матеріалів у потік відходів, що може забруднити як ґрунт, так і підземні води, покращення умов здоров’я та безпеки за рахунок контролю небезпечних матеріалів, гострих предметів та ліквору від біорозкладування в потоці відходів, а також мінімізація візуального забруднення, яке негативно впливає на соціально-економічний розвиток будь-якої спільноти.
Було вжито різні заходи для управління відходами, що виникають від діяльності знесення. Наприклад, випробувано розмелювання відходів від знесення з метою зменшення об’єму відходів, при цьому отримані порошкові відходи можна утилізувати на полігоні. Однак запобігання утворенню відходів від знесення є більш ефективною технікою, ніж їх управління.
- Практичний посібник: «Підтримка екологічно обґрунтованих рішень щодо управління відходами будівництва та знесення»
Автори: Сімоне Манфреді та Рана Пант – Об’єднаний дослідницький центр (JRC), Інститут навколишнього середовища та сталого розвитку (IES), Відділ оцінки сталого розвитку.
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/neqsc
Стислий виклад змісту:
Цей практичний посібник надає розробникам відходної політики, управлінцям відходами та підприємствам основи мислення про життєвий цикл (Life Cycle Thinking – LCT) та підходів до оцінки життєвого циклу (Life Cycle Assessment – LCA), які можуть бути впроваджені при розгляді опцій управління будівельними та демонтажними відходами.
Документ не претендує на повноту, але наводить основні принципи, які корисно зрозуміти, та вказує читачам на додаткові джерела інформації. Він надає вам огляд того, що таке мислення про життєвий цикл і як його втілити на практиці. Реалізація може відбуватися через інструменти та критерії, що розробляються на основі існуючої інформації або через більш докладні кількісні оцінки життєвого циклу.
Стаття «Управління відходами будівництва та знесення: систематичний загальний огляд ризиків для професійного здоров’я та здоров’я населення»
Автори: Ед Кук Костас А. Веліс, Леон БлекШкола цивільної інженерії, Університет Лідса, Лідс, Великобританія)
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/neqwu
Стислий виклад змісту:
Незважаючи на відносно безпечні характеристики відходів від будівництва та демонтажу, неправильне управління ними може призвести до значущого шкоди для здоров’я людей, які працюють у цій галузі (близько 200 мільйонів робітників) і тих, хто проживає та працює поблизу будівельних та демонтажних робіт.
Автори зосередилися на систематичному огляді, спрямованому на збір доказів, що пов’язують відходи від будівництва та демонтажу з небезпеками та ризиками в країнах з низьким та середнім рівнем доходу. Вони розглянули понад 3000 публікацій, звідки відібрали 49 ключових джерел. Автори навесли оцінку та порівняння відносної шкоди для різних груп. Навіть при обмеженій кількості доказів, існує важливе підтвердження того, що спалювання горючої частини відходів від будівництва та демонтажу відбувається через відкрите горіння в багатьох країнах з низьким та середнім рівнем доходу, що створює ризик впливу на діоксини та пов’язані сполуки. Добре відомий небезпечний матеріал – асбест, продовжує представляти загрозу для здоров’я по всьому світу, призводячи до втрати 250 000 життів щорічно, навіть після заборони його в більшості країн. Протягом наступних десятиліть очікується, що понад половина всіх випадків смерті від асбесту відбудеться в Індії, де його ще продають. В порівнянні, найвищі ризики від відходів від будівництва та демонтажу існують у країнах з низьким та середнім рівнем доходу, де потрібно звертати увагу на мінімізацію ризиків та контроль.
Стаття «Поводження з будівельними відходами для підвищення ефективності використання ресурсів при відбудові зруйнованих війною об’єктів»
Автори:
Dzintra Atstāja
Бакалаврська школа бізнесу та фінансів, Рига, Латвія
http://orcid.org/0000-0002-9411-7212
Віктор Коваль
НАН України, Київ, Україна
http://orcid.org/0000-0003-2562-4373
Маріс Пурвіньш
Бакалаврська школа бізнесу та фінансів, Рига, Латвія
http://orcid.org/0000-0002-3199-3581
Яніс Буткевич
Бакалаврська школа бізнесу та фінансів, Рига, Латвія
http://orcid.org/0000-0002-5610-3135
Інеса Міхно
Національний авіаційний університет, Київ, Україна
http://orcid.org/0000-0003-3661-1965
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/nergp
Стислий виклад змісту:
Після завершення воєнних дій Україна розробить нову систему збалансованого управління навколишнім середовищем, яку можна буде реалізувати шляхом перетворення існуючих застарілих технологічних процесів, знесення старих промислових та житлових будівель і створення абсолютно нових місць, що відповідають екологічному законодавству.
Для розробки ефективних інструментів для відбудови України та прийняття зеленої економіки потрібна системна формування законодавчого каркасу, модифікація ринкових та правових механізмів, розвиток ринкових стимулів та вказівок, посилення міжнародного співробітництва, адаптація споживчого попиту на екологічно чисті товари та послуги, постійна підтримка урядових та бізнес-структур, прозорість та вірність аналітичних даних та громадська освіченість про впровадження раціонального екологічного управління.
Питання створення спрямованого на соціальні та екологічні аспекти суспільства все ще знаходиться в процесі формування в розвинених країнах і перебуває на початковому етапі впровадження в країнах, що розвиваються, включаючи Україну, яка зараз потребує реалізації концепції відновлення за допомогою фінансових ресурсів від міжнародних фінансових установ. Ще однією актуальною та невирішеною проблемою є накопичення відходів, обсяг яких стрімко зростає в умовах військових дій, перетворюючись у глобальне викликання для людства через його відсутність локального впливу, як раніше вважалося.
Дослідження «Відходи будівництва та знесення: виклики та можливості в циркулярній економіці»
Здійснено: European Environment Agency
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/nernn
Стислий виклад змісту:
Високі рівні відновлення відходів будівельно-демонтажних робіт в Європі переважно досягаються за допомогою таких практик як засипання та застосування вторинного рівня відновлення, що обмежує потенціал переходу до справжнього циклічного відновлення відходів.
Збільшення запобігання утворенню відходів, якісне перероблення можливо досягти, подолавши неконкурентоспроможні ціни, недовіру до якості вторинних матеріалів, відсутність інформації про склад матеріалів, які використовуються в існуючих будівлях, та довгі терміни між впровадженням заходів для нових будівель та їхнім впливом на управління відходами через кілька десятиліть.
Дії, натхненні концепцією циркулярної економіки, підтримані заходами, такими як стандартизація вторинної сировини та обмін інформацією між учасниками, мають великий потенціал сприяння збільшенню запобігання утворенню відходів та вдосконалення їх вищого та якісного перероблення.
- Аналіз проблеми переробки відходів від руйнувань: воєнний вимір
Здійснено: фахівці “Досить труїти Кривий Ріг” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Швеції
Мова: українська, англійська
Стислий виклад змісту:
Фахівці “Досить труїти Кривий Ріг” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Швеції провели дослідження проблеми поводження з відходами руйнувань. Розглянули світові практики переробки будівельних відходів, можливості застосування відходів від руйнувань, як вторинної сировини, законодавчі зміни, які відбулися в Україні у цьому напрямку.
Вже сьогодні проводиться робота з розбирання завалів, що виникли внаслідок бойових дій та обстрілів, та очищення населених пунктів від уламків руйнівних об’єктів. Значна частина відходів від руйнувань може бути використана повторно не лише під час відновлення пошкоджених об’єктів, а й у виробництві будівельних матеріалів та відновленні країни.
Система обробки відходів від руйнувань повинна розпочинатися з перевірки на наявність вибухових матеріалів та демонтажу, а потім — сортування. Вони різняться від будівельних відходів, оскільки містять змішані матеріали, такі як металопластик, скло, оздоблювальні матеріали, арматурна сталь, мінеральна вата, матеріали внутрішньої обробки, стінові матеріали, покрівельні матеріали, побутові речі і уламки деревини. Розбір цих залишків потребує уважності, оскільки всередині них можуть бути нерозірвані снаряди або навіть люди.
Як свідчить дослідження, потрібно вдосконалити законодавство, яке визначає процеси тимчасового зберігання, транспортування, сортування, переробки та утилізації відходів від руйнувань. Також важливо розробити нормативну базу для використання вторинних матеріалів з цих відходів для виготовлення будівельних матеріалів та сприяння створенню нових переробних підприємств, а також перепрофілювання існуючих заводів для цих цілей.
- Стаття “Правове регулювання використання відходів війни як ресурсу для відновлення України”
Автор: Микола Миколайович Потіп
Мова: українська, англійська
Посилання: https://doi.org/10.51989/NUL.2023.3.15
Стислий виклад змісту:
У статті розглянуто наукові підходи до розуміння процесів правового регулювання поводження з відходами у мирний час та можливістю їх використання під час війни, повоєнної відбудови України, впровадження технологій зменшення негативного впливу відходів на довкілля. У статті визначено поняття відходи війни, виокремлено їх види, розглянуто можливості зменшення обсягів їх утворення та підвищення ефективності вторинного використання й утилізації, використання для відновлення країни та формулювання пропозицій по внесення відповідних змін у законодавство України. Запропоновано доповнити ст. 1 Закону України «Про управління відходами» поняттям «відходи війни». Під відходами війни запропоновано розміти будь-які речовини, матеріали чи предмети, утворені у процесі людської діяльності на територіях, де велися чи ведуться бойові дії, що повністю чи частково втратили свої споживчі властивості, не можуть у подальшому використовуватись за місцем їх утворення чи виявлення і повинні бути утилізовані, видалені чи перероблені, з метою забезпечення охорони навколишнього природного середовища, захисту життя і здоров’я людей та економічної вигоди при їх повторному використанні. Проведено розмежування на групи відходів війни та запропоновано доповнити відповідними положеннями національний класифікатор відходів. Доведено важливість внесення змін, що враховують особливості класифікації, розподілу, використання та утилізації відходів війни, повноважень у цій сфері органів державної влади та органів місцевого самоврядування до Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, яка була прийнята ще у 2017 році до початку війни. Обґрунтовано необхідність прийняття нормативно-правових актів, що мають регулювати порядок управління відходами війни, а також заміни у підзаконних актах терміну «безхазяйних відходів» на «відходи, власник яких не встановлений».
Стаття “Циркулярний підхід до управління військовими відходами”
Автори: Валентина Марченко, Алла Гречко, Олена Корогодова
Мова: українська
Посилання: http://confmanagement.kpi.ua/proc/article/view/271902
Стислий виклад змісту:
Вторгнення росії на територію України спричинило масштабні бойові дії, що мають суттєві наслідки для довкілля, економіки країни та суспільства, в тому числі і внаслідок зростання рівня відходів від знищеної техніки, боєприпасів, зруйнованих об’єктів цивільної та військової інфраструктури, а також сміття, що лишають після себе окупанту у вигляді пакування від їжі, амуніції тощо. Всі ці види відходів потрапляють в повітря, ґрунт, водні джерела і призводять до їх суттєвого забруднення, як наслідок зростає рівень загроз для життя і здоров’я нації. Обмеженням даного дослідження є аналіз впливу на навколишнє середовище військових відходів, до яких відносяться військова техніка та озброєння непридатне для подальшого використання, що утворене як в результаті ведення бойових дій, так і внаслідок їх морального старіння, використання в процесі підготовки військових, проведення навчань та поточної експлуатації Збройними Силами. Крім того, зважаючи на поточну ситуацію в Україні, а також відсутність повної інформації щодо знищення техніки ЗСУ, доцільним буде ввести ще одне обмеження, сутність якого полягає в оцінці негативних екологічних наслідків російської агресії на території України з метою подальшої розробки оптимальної для України моделі утилізації військових відходів, побудованої на принципах циркулярної економіки.
Дослідження: «Екологічно орієнтований підхід до відбудови України»
Виконано: ПРООН в Україні (UNDP)
Мова: українська, англійська
Посилання: http://surl.li/nghqp
Стислий виклад змісту:
Територія України після вторгнення РФ вкрита залишками відходів руйнації, особливо в містах Маріуполь, Бахмут, Сєвєродонецьк. Програма розвитку ПРООН пропонує використання руйнівних матеріалів для будівництва доріг та інших об’єктів, сприяючи екологічній безпеці та розвитку місцевих громад. Місцева влада відповідає за зв’язок з власниками руйнівного майна та компенсації, а команда ПРООН відповідає за розчищення та переробку матеріалів. Експерт, Мартін Б’єррегаард, підкреслює технічну складність сортування та переробки матеріалів для повторного використання.
Робота на місцях при реалізації програми ПРООН з переробки будівельного сміття має економічні та екологічні переваги. Застосування мобільних дробарок дозволяє місцевим громадам переробляти матеріали на місці, зменшуючи вплив транспортування та забруднення. Відмова від вивезення сміття на звалища також заощаджує місце та мінімізує екологічні ризики. Прикладом успішної реалізації є відновлення міста Макарів, де ПРООН спільно з урядом Японії допомогли у чищенні та переробці відходів руйнації.
Процес розмінування та утилізації будівельного сміття у воєнних умовах є складним і небезпечним. Програма ПРООН акцентує на безпеці при розмінуванні та видаленні боєприпасів з руїн. Забруднення азбестом є ще однією серйозною загрозою, і програма працює для уникнення його небезпечного впливу.