Частина ІІ
Дослідження: «Забруднення ґрунту в районах, що постраждали від військових дій: критичний огляд»
Автори: П. Бруманді, М. Ганей, Дж. Р. Кім, Ф. Караса
Мова: англійська
Посилання: https://www.mdpi.com/2071-1050/12/21/9002
Стислий виклад змісту:
Військові дії різко впливають на властивості ґрунту, переважно через фізичні та хімічні порушення під час військової підготовки та бойових дій. Ця стаття спрямована на огляд фізичних та хімічних порушень ґрунтів після військових дій, підходів до класифікації забруднених військовою діяльністю територій, та прогресу в оцінці ризиків для здоров’я людини для визначення можливих негативних впливів. Проведено пошук літератури, головним чином охоплюючи період з 2010 по 2020 рік, а також включаючи відповідні вибрані роботи, опубліковані до 2010 року. Обрані дослідження (понад 160) були розглянуті у такому порядку: ~40 щодо присутності потенційно токсичних елементів (ПТЕ), ~20 щодо енергетичних сполук (ЕС) та хімічних засобів військового застосування (ХЗВ), ~40 стосовно оцінки ризиків для здоров’я людини та загальних норм/законодавства, і ~60 допоміжних досліджень. Фізичні порушення ґрунту (наприклад, ущільнення військовим рухом) можуть різко впливати на його властивості (наприклад, гідравлічну провідність), що призводить до екологічних проблем (збільшена ерозія). Хімічні порушення виникають внаслідок введення численних ПТЕ, ЕС та ХЗВ та мають широкий характер. Існують обмежені загальні норми/законодавство для цих речовин, і їх вміст не завжди співпадає. Серед численних ПТЕ в зонах впливу військових дій особливо проблематичним є свинець через його велику токсичність, поширеність та стійкість.
Стаття «Інсайт: Ґрунт війни: токсичний спадок для житниці України»
Автор: Род Нікель
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/nizqx
Стислий виклад змісту:
Стаття описує проблеми, повʼязані із забрудненням ґрунтів внаслідок війни в Україні, зокрема, мінне забрудення.
Посібник «Військові відходи: Непередбачувані наслідки постійної готовності до війни»
Автор: Джошуа ОʼРено
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/nizvi
Стислий виклад змісту:
Війни є «сміттєносними». Вони спустошують пейзажі та життя, залишаючи за собою руйнівні сліди в болі від особистих втрат, поранень і травм, небезпеці від прихованих та нерозірваних боєприпасів та повільному шкідливому впливі токсичного забруднення. Проте готовність до війни, яку ви ніколи не ведете, також є «сміттєносною». Навіть якщо постріли не лунають, бомби не вибухають, постійна готовність до війни спустошує природні ресурси, продуктивні сили та політичний фокус від інших термінових проблем. Це також може бути руйнівним для здоров’я людини та навколишнього середовища.
Дослідження «Управління постконфліктними відходами знесення в секторі Газа: приклад конфлікту в травні 2021 року»
Автори: Хатем Абу Ахмед, Вахід Аль Бурш, Сулейман Абу Мфаре та Міцуо Йошіда
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/nizzc
Стислий виклад змісту:
Сектор Газа розглядається як одна з областей на Близькому Сході, схильних до збройних конфліктів. Ці конфлікти призвели до масштабного руйнування інфраструктури, об’єктів та будівель, що вплинуло на всі послуги та діяльність в секторі Газа. Однією з основних проблем після конфлікту в секторі Газа є управління виниклими внаслідок руйнування відходами, включаючи їх видалення, сортування, переробку та відновлення матеріалів. У травні 2021 року під час 11 днів збройного конфлікту було сформовано понад 370 000 тонн відходів від руйнування, які складались з руїн і сміття. Накопичений попередній досвід видалення та переробки руїн у секторі Газа допоміг розробити швидкий підхід до безпечного видалення відходів від руйнування після конфлікту та повторного використання / переробки отриманих відходів у різних сферах застосування. Процес сортування та транспортування бетонних та небетонних елементів руїн відбувався в співпраці між місцевими та міжнародними агентствами у рамках фінансованих проектів екстреного відновлення. Більшість руїн складається з бетонних агрегатів, тому процес відновлення матеріалів проводився шляхом дроблення бетонних руїн і їх подальшого використання для реконструкції доріг або виробництва бетонних блоків. Великі бетонні блоки використовувалися для захисту берегової лінії вздовж певної ділянки узбережжя Гази. Впровадження проектів з управління відходами від руйнування після конфлікту в секторі Газа призвело до економічних і соціальних вигод через повторне використання та переробку ресурсів та створення можливостей для зайнятості. У висновку, хоча управління відходами від руйнування після конфлікту досить відрізняється від управління комунальними / промисловими відходами в секторі Газа, воно здійснюється застосуванням схожих технік управління відходами під час надзвичайних ситуацій видалення відходів та технік управління будівельними і руйнівними відходами в сортуванні, дробленні та просіюванні для переробки.
Стаття «Концепція управління відходами після конфлікту в Лівії»
Автори: Ашраф Алі, Чуквуноньє Езеа
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/njaev
Стислий виклад змісту:
Важливим аспектом лівійського конфлікту з часів арабської весни 2011 року є утворення та управління великими обсягами відходів типу будівельних та руйнівних робіт (C&D), які виникають внаслідок знищення, пов’язаного із конфліктом, в готовому середовищі. Оцінки вказують, що обсяг відходів після конфлікту (PCW) становить приблизно 82 мільйони тонн, більшість з яких складають потенційно корисні матеріали, які можна використовувати повторно або подальші обробляти та використовувати у будівництві та інших секторах економіки. У цій статті презентуються та обговорюються виклики, які впливають на використання, повторне використання та переробку таких матеріалів. Для підтвердження висновків з літературних джерел було проведено пілотне опитування на основі анкети серед 70 фахівців, які працюють у секторі управління відходами, з метою визначення бар’єрів, які обмежують сталий управління потоком твердих відходів у трьох основних містах Лівії. Аналіз даних проводився за допомогою програми SPSS версії 20.0. На основі ідентифікованих бар’єрів була розроблена рамка для сталого управління відходами після конфлікту в Лівії відповідно до стратегічних завдань розвитку інфраструктури, визначених урядом Лівії на середньострокову перспективу. У статті рекомендується термінова перегляд законодавства та формулювання нового для вирішення виявлених прогалин у сталому управлінні відходами.
Стаття «Економіко-правові інструменти підвищення ефективності поводження з відходами на постконфліктних територіях»
Автор: А. О. Трегуб
Мова: українська, англійська
Посилання: http://surl.li/njaid
Стислий виклад змісту:
Досліджено стан і перспективи розвитку планування у сфері поводження з відходами на постконфліктних територіях. Конкретизовано окремі риси та елементи нової системи планування у цій сфері, що ґрунтується на європейських підходах. Запропоновано враховувати особливості постконфліктних територій, зумовлені продовженням бойових дій та пов’язаними з цим проблемами й загрозами у процесі розроблення регіональних планів управління відходами. Розглянуто можливості створення на відповідних територіях індустріальних парків, що спеціалізуються на переробці відходів. Обґрунтовано пропозиції з удосконалення правових засад їх функціонування.
Стаття «Поводження з відходами, утвореними внаслідок конфліктів, у контексті постконфліктної відбудови»
Автори: Карнасена, Г; Ратнаяке; Карунаратна.
Мова: англійська
Посилання: http://dl.lib.uom.lk/handle/123/11570
Стислий виклад змісту:
Збільшення конфліктів по всьому світу створило проблему відходів, утворених внаслідок конфліктів. Неналежне управління такими відходами призводить до проблем у галузі громадського здоров’я та безпеки, навколишнього середовища, економічних витрат. Таким чином, це дослідження було спрямовано головним чином на визначення впливу відходів від конфліктів на постконфліктну відбудову. Виявлено, що відсутність можливості обробки великої кількості відходів, складнощі при оцінці кількості та складу, визначення місць скидання, складна координація між різними сторонами, задіяними в процесі, фінансова неспроможність та відсутність технічних фахівців – це основні виклики, пов’язані із управлінням відходами під час постконфліктної відбудови.
Дослідження «Належна практика постконфліктної реконструкції»
Автор: Ділан О’Дрісколл
Мова: англійська
Посилання: http://surl.li/njapl
Стислий виклад змісту:
Цей огляд узагальнює дані про найкращі практики у відновленні після конфліктів з академічних, політичних та неприбуткових джерел. Література вказує на важливість планування та координації серед донорів та партнерів з виконання, враховуючи при цьому місцеву динаміку. Донори повинні бути готові надавати достатньо фінансування для задоволення потреб суспільства і надавати підтримку на тривалий термін. Важливо, щоб місцеве населення взяло участь у плануванні, виконанні та оцінці процесу, і щоб як уряд, так і населення підтримували цей процес. Безпека є ключовим елементом для успішного відновлення після конфлікту; забезпечення безпечного середовища дозволяє проведення інших процесів у відновленні після конфлікту. Багато відновлення після конфлікту спрямовано на відновлення макроекономічних структур, проте це часто сприяє корупції еліт та не приносить користі широкому суспільству.