Сьогодні 25 листопада 2021 року на засіданні Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування обговорювалися законопроекти, покликані вдосконалити процедуру оцінки впливу на довкілля. Також піднімалося питання повернення обов’язкових громадських слухань.
Йдеться про Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” стосовно удосконалення процедури оцінки впливу на довкілля 5766 від 14.07.2021 та альтернативний 5766-1 від 30.07.2021
Законопроектами передбачається внести зміни до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», спрямовані на
перехід на електронний документообіг між уповноваженими органами та суб’єктами господарювання;
запровадження стадії попереднього аналізу звіту з оцінки впливу на довкілля з метою визначення достатності інформації для оцінки впливу планованої діяльності на довкілля;
зменшення дискреційності процедури оцінки впливу на довкілля за рахунок чіткої регламентації підстав для надання висновку з оцінки впливу на довкілля, у якому визначено недопустимість провадження планованої діяльності, а також визначення підстав для відмови у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля.
У альтернативному законопроєкті додатково пропонувалося врегулювати особливості оцінки впливу на території Смарагдової мережі, якщо планована діяльність, на яку поширюється необхідність здійснення оцінки впливу на довкілля, буде провадитися на території Смарагдової мережі.
За результатами розгляду Комітет вирішив підтримати та направити у сесійну залу для прийняття за основу основний законопроєкт 5766, а альтернанивний 5766-1 – відхилити. Ми підтримуємо таку позицію Комітету. Пропоновані зміни до процедури ОВД є обґрунтованими та продиктовані практикою застосування механізму, хоча окремі положення і ще можуть, і, ми сподіваємося, будуть доопрацьовані між читаннями. Щодо альтернативного законопроєкту, ЕПЛ також згідна із Комітетом, що питання Смарагдової мережі необхідно вирішувати законопроєктом про Смарагдову мережу, тим більше, що такий законопроект також знаходиться на розгляді у ВРУ.
За пропозицією окремих народних депутатів Комітет вирішив також розглянути питання доцільності повернення у процедуру ОВД обов’язкових громадських слухань, які були скасовані у зв’язку із карантинними обмеженнями влітку 2020 року. МБО «Екологія-Право-Людина» підтримує таку ініціативу. Враховуючи тривалість пандемії, а також рівень вакцинації населення України, на сьогодні вже час повертатися до живих громадських слухань. Достатні карантинні заходи, що дозволять безпечну участь усіх учасників у громадських слухань, на нашу думку, можуть бути знайдені і реалізовані.