16 жовтня 2024 року став першим днем Форуму громад “Відновлення Каховського регіону: довкіллєві реалії” (далі – Форум). Цей захід присвячений довкіллєвим та правовим аспектам відновлення регіонів, постраждалих від війни, зокрема Каховського регіону. Форум громад зібрав представників постраждалих громад, науковців, правників, державних посадовців та громадських активістів.
Після інтерактивного знайомства та неформального мережування, Форум відкрили перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко та директорка ЕПЛ Олена Кравченко. Важливо, що у своїх вітальних зверненнях представники влади та громадськості висловили позицію про пріоритетність врахування екологічних факторів у процесах відновлення України, зокрема відновлення Каховського регіону, якому завдано і продовжує завдаватися значна шкода в ході ведення бойових дій.
В межах першого блоку Форуму учасники обговорили довкіллєві наслідки війни для громад. Так, еколог ЕПЛ Катерина Полянська поділилася результатами експедицій ЕПЛ у Каховський регіон, висвітлюючи результати дослідження стану довкілля у місцях, які вдалось безпосередньо дослідити. Професор, д.б.н. Іван Мойсієнко описав руйнівний вплив воєнних дій на екосистеми Національного природного парку “Кам’янська Січ”, а представник Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, к.г.н. Андрій Орещенко розповів про екологічні наслідки зневоднення Каховського водосховища. Вплив війни на Милівську громаду представила начальник Милівської сільської військової адміністрації Любов Мінько. Після перерви увага була приділена стану Сєвєродонецької громади, про що розповів начальник управління економічного розвитку Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сергій Карпеченко. Інформацією про вплив воєнних дій на стан Присиваської громади поділився представник Присиваської СВА Сергій Драчук, а про впливи війни на довкілля Горностаївської громади розповів начальник цієї СВА Дмитро Ляхно. Про впливи на довкілля та процеси відновлення Шевченківської громади, де наслідки війни також призвели до значних екологічних збитків, розповів голова Шевченківської територіальної громади Олег Пилипенко. Дуже важливо отримувати інформацію від представників громад та експертів, що працюють «на місцях», це дозволяє більш повно та якісно оцінити стан довкілля в постраждалих громадах та ставлення представників таких громад до тих чи інших рішень щодо відбудови в межах їхнього регіону. Доповідачі наголосили на важливості подальшого моніторингу стану постраждалих громад, залученості та підтримки громад в межах процесів відновлення та збереження в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення.
Другий блок був присвячений правовим та екологічним аспектам планування відновлення громад. Керівник юридичного відділу ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна висвітлила проблеми та перспективи нормативно-правового регулювання процесів відновлення на рівні громад та регіонів, а юрист ЕПЛ Оксана Кізима наголосила на важливості участі громад у розробці комплексних програм відновлення. Юрист ЕПЛ, адвокат Марта Панькевич звернула увагу на екологічну складову Плану відновлення України, його вади та перспективи. Завершальним виступом цього блоку стала спільна презентація Катерини Полянської та Анатолія Павелка (провідний юрисконсульт ЕПЛ), в межах якої були представлені довкіллєві критерії програм відновлення. Підсумком доповідей в межах другого блоку першого дня Форуму стала актуальність інтеграції екологічних вимог у відновлення громад для забезпечення сталого розвитку та мінімізації шкоди довкіллю.
В рамках третього блоку учасники Форуму сфокусувалися на проблемі забруднення територій вибухонебезпечними предметами та викликах гуманітарного розмінування. Юрист ЕПЛ та адвокат Олена Пелих обговорила із учасниками ефективність нормативно-правового регулювання протимінної діяльності, а Катерина Полянська підкреслила руйнівні наслідки мінування та розмінування для дикої природи в Україні. Заступник начальника управління з питань гуманітарного розмінування – начальник відділу реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності Міністерства економіки України Сергій Войчук розповів про процеси пріоритизації територій, які підлягають розмінуванню та запропонував низку рекомендацій щодо удосконалення цих процесів. Офіцер управління екологічної безпеки Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки Міністерства оборони України, молодший лейтенант Роман Філоненко розповів про екологічні аспекти роботи Міністерства оборони у сфері розмінування, а головний фахівець відділу організації роботи з гуманітарного розмінування та контролю якості Державної служби надзвичайних ситуацій України Микола Шалагін представив виклики, з якими стикається ДСНС під час гуманітарного розмінування в Україні та в Каховському регіоні зокрема. Підсумком жвавого обговорення в межах цього блоку стало визнання надзвичайної актуальності проблеми замінованості, необхідності комплексного підходу до здійснення розмінування, тобто підходу який враховує не лише безпеку населення, але й мінімізацію шкоди довкіллю під час відновлення постраждалих територій.
Перший день Форуму завершився обговоренням наявних результатів та бачень подальших дій, спрямованих на відновлення екосистем та громад, постраждалих від війни. Форум продовжить роботу у наступні дні, щоб знайти ефективні шляхи відновлення громад із врахуванням питань захисту довкілля в Україні та створити сталі звʼязки між представниками громад, експертною громадськістю та органами виконавчої влади, що дозволить підходити комплексно та ефективно до процесів відновлення Каховського регіону.
Захід проводиться за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Висловлені ідеї представляють позицію організаторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».