МБО “Екологія-Право-Людина” (надалі – ЕПЛ) активно працює над забезпеченням дієвості системи відповідальності за вчинення екоциду як на національному, так і на міжнародному рівнях. Організація уважно стежить за процесами визнання екоциду злочином у різних країнах світу та його включення до переліку міжнародних злочинів поряд з геноцидом, воєнними злочинами та злочинами проти людяності
Так, 27 листопада Комісія з питань правосуддя та прав людини Конгресу Республіки Перу схвалила ініціативу щодо криміналізації екоциду, відкривши шлях для її включення до Кримінального кодексу країни.
Голова комісії, парламентар Ісаак Міта, оголосив результати голосування: 14 депутатів підтримали пропозицію, 5 висловилися проти, а 2 утрималися.
Запропонована зміна передбачає додавання статті 305-А до Кримінального кодексу Перу. Її текст спирається на ключові елементи юридичного визначення екоциду, сформульованого Незалежною групою експертів під егідою «Stop Ecocide Foundation» у 2021 році, про яке ми раніше розповідали на офіційних сторінках ЕПЛ, зорема за посиланням: http://surl.li/eynzqv.
Відповідно до затвердженої Комісією з питань правосуддя та прав людини Конгресу Республіки Перу ініціативи, екоцидом вважатимуться дії, коли «особа свідомо провокує, спричиняє або не запобігає вчиненню дій, що завдають тяжкої шкоди, яка є широкомасштабною або незворотною для довкілля, його компонентів, якості навколишнього середовища, здоров’я людей або цілісності екологічних процесів».
Схвалення Комісією з питань правосуддя є важливим кроком на шляху до криміналізації екоциду в Перу, проте для остаточного ухвалення закону необхідне голосування на пленарному засіданні Конгресу Республіки Перу, а також президентська промульгація.
Цей крок Перу має велике значення не лише для національної екологічної політики, але й для глобальних зусиль щодо захисту довкілля від злочинних дій, які призводять до катастрофічних наслідків.