Протягом повномасштабної фази війни десятки громад Сходу і Півдня України практично стерті з лиця землі, деякі постраждали менше, деякі перебувають в окупації, деякі, на щастя є деокупованими, втім перебувають в зоні активних чи можливих бойових дій. І всі ці постраждалі громади об’єднує одне: довготривалий процес відновлення довкілля до природного стану та відбудова інфраструктури, розробка плану економічного відновлення та повернення людей. Водночас і центральна влада, і самі громади розуміють необхідність підготовки планів відновлення. Деякі з громад вже приступили до розробки проєктів методики моніторингу стану руйнування громади вцілому і знищеного довкілля зокрема, стикнулися з проблемою відсутності наявних фахівців, ресурсів. Отож, команда ЕПЛ вирішила обрати громаду, на прикладі якої під час практичної роботи над розробкою плану відновлення напрацювати алгоритм співпраці представників громади та фахівців-екологів, юристів, методики збору та аналізу інформації, структуру і наповнення довкіллєвої складової плану відновлення громади. Важливими елементами у напрацюванні алгоритму роботи над планом відновлення конкретної територіальної громади є аналіз статуту громади, генерального плану, схеми санітарної очистки населеного пункту та інших планів і програм через призму охорони довкілля та екологічних стандартів.
З метою втілення задумів нашої команди еколог Катерина Полянська, директор Олена Кравченко, директор НПП “Кам’янська Січ” Сергій Скорик, працівники наукового відділу нацпарку професор Іван Мойсієнко, професор Олександр Ходосовцев, керуючий ТОВ «Злато Таврії» Олексій Дмітрієв зустрілися з головою Милівської територіальної громади Любов Минько та старостою старостинського округу Новокам’янка та Новогригорівка Діаною Ревко. Центр населеного пункту, в якому проходила зустріч, пошкоджено та зруйновано внаслідок обстрілів. Утворилася велика кількість відходів руйнації, оцінити повний обсяг яких станом на зараз не є можливим. Населений пункт розташований в зоні можливих бойових дій, більша частина громади в зоні активних бойових дій. Територія громади забруднена вибухонебезпечними предметами, ситуація ускладнюється через дистанційне замінування ворогом та постійні обстріли. Два населених пункти громади зруйновано вщент, до них немає доступу.
Під час зустрічі учасники обговорили типи впливів воєнних дій на довкілля громади, забруднення вибухонебезпечними предметами, відходи руйнації, забруднення ґрунтів через обстріли та пошкодження небезпечних для довкілля об’єктів, вплив катастрофи на Каховській ГЕС на ситуацію з водними ресурсами в громаді, наявність та пошкодження природоохоронних та історико-культурних об’єктів, які становлять високу цінність на національному та регіональному рівнях, питання ведення сільського господарства та перспективи його екологізації. Розглянули питання важливості вивчення та фіксації впливів воєнних дій з метою ідентифікації найбільш небезпечних та отримання вихідної інформації для складання відповідних розділів плану відновлення, намітили плани спільного моніторингу впливу воєнних дій на довкілля, розробку і обговорення сценаріїв відновлення і розвитку громади синергію дій з НПП “Кам’янська Січ” у процесах відновлення. Олена Кравченко також запропонувала провести серію вебінарів з роз’яснення практичного використання принципів сталого розвитку, засад Європейського зеленого курсу, процедур СЕО та ОВД для процесів відновлення; проведення мережувального форуму для обміну досвідом зеленого відновлення між громадами; проведення інформаційних кампаній для поширення інформації про ризики для здоров’я та життя людей через забруднене довкілля, про моделі прийняття рішень для зеленого та сталого відновлення громад. Команда ЕПЛ щиро дякує голові громади за започаткування діалогу і має надію на подальшу плідну співпрацю.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».
.