Дійсна площа пожежі на півночі Рівненщини, що тривають вже третю добу становить біля 160 квадратних кілометрів, а не 200 гектарів, як повідомляють ЗМІ1 Білорусі і тим більше, не 1,6 гектари, як повідомляють ЗМІ України2. Загальну площу пожежі екологи ЕПЛ змогли вирахувати, використовуючи матеріали «теплових» космічних знімків супутників NASA – Terra i Aqua3, які кожні три години збирають відомості про загоряння на всій території планети. Без сумніву, за багато років пожежа є найбільшим загорянням в дикій природі як в Україні так і в Білорусі.
Відео: https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=sO0ieB89xaY
Пожежа наразі має щонайменше три самостійних загоряння які вільно поширюються болотними масивами Полісся. Боротьба із вогнем в цьому регіоні є вкрай ускладненою, оскільки йдеться про практично незаселені райони як України так і Білорусі, в яких практично відсутнє місцеве населення. Більша частина території загоряння є землями лісового фонду і майже вся – природоохоронними територіями національного та міжнародного значення. З українського боку це – Рівненський природний заповідник, з білоруського – заказник республіканського значення Ольманські болота, що вважається одним з найцінніших природних боліт в басейні річки Прип’ять. Територія входить до числа водно-болотних угідь міжнародного значення а також до Смарагдової мережі Європи.
Саме цей болотний комплекс є одним з ключових місць мешкання глобально загрозливого виду птахів – очеретянки прудкої. Світова популяція виду становить біля 15 тис. особин, що вкрай мало для птахів. Ще 40-50 років тому чисельність виду була в 4-5 разів більшою, ніж тепер. 15-20% світової популяції зосереджено в Україні і ¾ з них – в зоні нинішньої пожежі4. Критичним для збереження виду є масиви минулорічного очерету, на стеблах якого птах будує гнізда.
Птах є на стільки відомим і значимим для науки, що на його честь назвали небесне тіло – супутник Юпітера – Палудіколу5. Кожна 12-та очеретянка у світі цього року не матиме домівки.
1 https://realt.onliner.by/2019/04/24/olmani?fbclid=IwAR1erKsKNuhK8OjFeBz_B7U1eE0dj1SjtrGHB6iqSX8_Fg3NZrpAuvvYWXk
4 Полуда А.М. Очеретянка прудка // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 480.