У зв’язку із повномасштабною агресією росії та відповідними вказівками уряду Міндовкілля обмежило доступ до матеріалів ОВД, які розміщуються у Єдиному реєстрі з ОВД, та запровадило спеціальний режим доступу до матеріалів ОВД за запитом. Більше того, в перший же місяць після початку вторгнення уряд вніс зміни до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», якими виключив із сфери його охоплення відновлювальні роботи з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану та у відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Вже в червні 2022 року Україна подала запит до Комітету з дотримання Оргуської конвенції з проханням отримати рекомендації щодо того, чи те, що Україна вжила певних заходів у зв’язку з військовою агресією проти України, відповідає її зобов’язанням як Сторони Оргуської конвенції. МБО «Екологія-Право-Людина» також долучилася до розгляду цього питання, надаючи Комітету свої пояснення щодо пропорційності і законності вжитих урядом заходів. За результатами розгляду справи в червні 2023 Комітет ухвалив свої рекомендації з цього приводу. Із офіційним текстом рекомендацій можна ознайомитися на веб-сайті Оргуської конвенції.
https://unece.org/sites/default/files/2023-06/A3_Ukraine_advice_adv_unedited.pdf
Чого вдалося досягти:
Згідно з офіційної позиції Міндовкілля на сьогодні можна отримати будь-який висновок з ОВД, в тому числі ті, що були видані до початку повномасштабної війни. Для цього необхідно написати в Міндовкілля запит. Нагадаємо, на початку повномасштабного вторгнення Міндовкілля та ОВА відмовляли у наданні таких документів, посилаючись на безпекові міркування.
Із форми запиту на надання матеріалів ОВД вилучили вимогу про зазначення IP-адреси. На сьогодні для отримання доступу необхідно подати запит за оновленою формою, яка більше не вимагає зазначення IP-адреси. Раніше відсутність цього реквізиту тягнуло за собою відмову у наданні доступу.
Міндовкілля надає матеріали з ОВД на електронну пошту протягом 1-2 робочих днів та із аналогічною вказівкою звернулося до ОВА. Це теж суттєвий прогрес, адже минулого року були випадки, коли отримання доступу до документів займало більше часу, ніж строк громадського обговорення, що позбавляло громадськість будь-якої можливості взяти участь у процедурі.
Міндовкілля рекомендує замовникам планованої діяльності встановлювати максимальний строк громадського обговорення звітів з оцінки впливу на довкілля, а саме 35 робочих днів для того, аби громадськість мала ширші можливості брати участь у процедурі ОВД у складних умовах повномасштабної війни.
Для уникнення загрози пошкодження чи знищення ворогом діючих об’єктів, що проходять процедуру ОВД, міністерство у виняткових випадках вилучатиме інформацію, яка має конкретну прив’язку до місця провадження планованої діяльності, водночас надаватиме для потреб громадського обговорення загальне місце провадження планованої діяльності.
На які покращення іще слід очікувати:
У рамках реалізації Закону України № 3227-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення та цифровізації процедури оцінки впливу на довкілля» Міндовкілля працює, зокрема, над удосконаленням програмного забезпечення реєстру з ОВД. 3 дня набрання чинності цим законом (з 29.12.2023) функціональні можливості реєстру дозволять ознайомлюватися із матеріалами ОВД безпосередньо у реєстрі, без необхідності подавати запит.
Нагадаємо також, що Закон № 3227-IX передбачає створення технічних можливостей для реєстрації (підписки) представників громадськості в Єдиному реєстрі з ОВД, а також подання ними зауважень та пропозицій в електронній формі засобами Єдиного реєстру з ОВД.
Дуже важливо також, що із 29 грудня 2023 року набуде чинності оновлена редакція частини 2 статті 3 Закону про ОВД (Сфера застосування оцінки впливу на довкілля), яка більше не виключатиме із сфери дії закону відновлювальні роботи у відбудовний період. Разом з тим, працюватиме норма, яка дозволятиме не проводити ОВД щодо планованої діяльності, спрямованої виключно на забезпечення оборони держави, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, відновлювальні роботи з ліквідації наслідків збройної агресії під час дії воєнного стану, відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Ми вітаємо Комітет з дотримання Оргуської конвенції, Міндовкілля і членів нашої команди, які розуміють наявність проблем і системно працюють над вдосконаленням процедури ОВД у воєнний час.