В липні цього року в Офісі Президента України відбулося обговорення проєкту створення в Україні високогірного всесезонного спортивно-туристичного кластеру «Боржава». Проєкт презентував представник австрійської гірськолижної індустрії, багаторічний учасник підготовки літніх та зимових Олімпійських ігор, бенефіціарний власник компанії «Боржава Ессет» Гернот Ляйтнер.
Було заплановано створити на базі Національної інвестиційної ради робочу групу щодо реалізації проєкту, який має бути погоджений з профільними міністерствами. Представник Офісу Президента наголосив, що це було б доброю нагодою показати, як Україна готується до того, щоб стати одним з учасників конкурсу на проведення Олімпійських ігор.
На зустрічі також бути присутні міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко та міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський, який наголосив на важливості збереження природного середовища у місці створення кластеру.
Спеціалісти МБО «Екологія-Право-Людина» підготували відкритий лист, який підписали громадяни України, науковці, туристи, альпіністи, журналісти, загалом 92 людини, а також було підготовано інформаційні запити до Адміністрації Президента та в профільні міністерства, міністри яких були присутні на нараді.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомило, що більш детальної інформації окрім тієї що є у відкритих джерелах, зокрема й за даними на сторінці Офіса Президента від 30 липня 2020 р., у Міндовкілля немає. Наразі до Міністерства проєкт меморандуму про зведення комплексу на Полонині Боржава не надходив. Згідно даних Реєстру матеріалів щодо здійснення процедури оцінки впливу на довкілля стосовно вищезазначеного проєкту в Єдиному реєстрі не виявлено. Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» забороняється розпочинати провадження планованої, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.
Мінмолодьспорту проінформувало, що на сьогодні існує ініціатива створення в Україні високогірного всесезонного спортивно-туристичного кластеру «Боржава», проте детальний проєкт не надходив на розгляд до міністерства. А також зазначило, що у разі надходження до Мінмолодьспорту пропозицій стосовно участі у робочій групі щодо реалізації проєкту високогірного всесезонного спортивно-туристичного кластеру «Боржава», Міністерство молоді та спорту України долучиться до вирішення питань реалізації проєкту задля розвитку спортивного та туристичного потенціалу регіону.
Над Полониною Боржава нависло дві значні небезпеки – зведення вітрової електростанції та створення гірськолижного комплексу олімпійських масштабів. Цього не можна допустити.
Боржавський хребет є природоохоронною територією міжнародного значення — об’єктом Смарагдової мережі Європи, затвердженим Постійним комітетом Бернської Конвенції, що є частиною екологічної мережі Українських Карпат. На цій території науковцями виявлено 94 види птахів, серед них 8 видів, занесених до Червоної книги України, 9 видів рукокрилих, 21 вид судинних рослин, занесених до Червоної книги України та 22 види безхребетних тварин. Через Полонину Боржава проходить міжнародний міграційний шлях цілої низки видів птахів, у тому числі рідкісних, які охороняються національним та міжнародним законодавством, зокрема: журавля сірого, лелеки чорного, луня польового, луня очеретяного, скопи, шуліки чорного, підорлика малого, підорлика великого. 25.09.2018 р., в рамках осінньої міграції, по всій Європі спостерігався масовий проліт журавлів сірих, що прямують до місць зимівлі. Цього дня був зафіксований також і масовий проліт журавля сірого через Полонину Боржава, загалом там у цей день було спостережено близько 3000 журавлів у понад 30-ти зграях.
На схилах Боржави збереглися унікальні старовікові ліси та праліси, що сповільнюють розвиток «спалахуючих» повеней для річок басейну Тиси, зокрема Боржави, Латориці, Репінки та інших, які відомі своєю раптовістю та значним об’ємом затоплення населених пунктів у Закарпатській області. Схили Боржави відрізняються своєю крутизною від прилеглих гір. Є ризик підсилення цього типу повеней (а відповідно загрози для населених пунктів) у разі вирубування приполонинних лісів.
Території покриті старовіковими лісами та пралісами на відрогах полонини Боржава становлять зараз біля 4000 га. Це один серед найбільших територій концентрації цього типу лісів в Україні. Лише третина цих лісів знаходиться зараз у межах ефективної охорони. Це місця, де часто можна побачити сліди бурого ведмедя, рисі, вовка та лісового кота. Унікальність цих теренів важко переоцінити.
Навколо Боржавського хребта та безпосередньо на ньому розташовані 8 територій природно-заповідного фонду України. Кожен із зазначених об’єктів природно-заповідного фонду створений з метою охорони природних комплексів, а також рідкісних видів флори та фауни.
Також, тут розташована проєктована територія природно-заповідного фонду України, щодо якої прийняті рішення про резервування її під заповідання: це – проєктований національний природний парк «Ждимир» площею 21 600 га (рішення Закарпатської обласної ради No 695 від 26 грудня 2003 р. , яким затверджена Програма перспективного розвитку заповідної справи та екологічної мережі у Закарпатській області на 2006—2020 рр.). До Закарпатської облдержадміністрації подано обґрунтування створення ландшафтного заказника місцевого значення «Зелениця».
Створення гірськолижного курорту та його інфраструктури на Полонині Боржава є діяльністю, не сумісною із режимом існуючих об’єктів природно-заповідного фонду та знищить місця існування рідкісних, зникаючих та ендемічних видів тварин і рослин.
Ми будемо й надалі відстежувати стан справ та повідомляти вам нову інформацію.
За детальною інформацією прошу звертатися:
Катерина Полянська, еколог МБО «Екологія-право-людина»
тел. 032 2257682
k.polyanska@epl.org.ua