ЕПЛ продовжує правову боротьбу за збереження Полонини Руна. Цього разу — у ще одній судовій справі, яка безпосередньо стосується реалізації планів будівництва вітрової електростанції на території одного з найцінніших природних регіонів Українських Карпат.
Йдеться про справу № 260/1284/25, яку забудовник – ТОВ «Вітряний Парк Турянський» ініціював проти Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Позивач оскаржує Наказ Міндовкілля № 101 від 22 січня 2025 року, яким було зупинено адміністративне провадження щодо надання висновку з оцінки впливу на довкілля (ОВД) для будівництва ВЕС на Полонині Руна.
Міндовкілля, видаючи Наказ, керувалося тим, що в Закарпатському окружному адміністративному суді триває розгляд іншої справи — № 260/5885/24, у якій ЕПЛ, оскаржує рішення Тур’є-Реметівської сільської ради про затвердження детального плану території (ДПТ) урочища Полонина Руна. Саме цей план і є просторовою основою для реалізації проєкту з будівництва ВЕС.
Ще 24 березня 2025 року, за нашою заявою, Закарпатський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про залучення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» до участі у справі № 260/1284/25 як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача — Міндовкілля. Відтоді ЕПЛ активно беремо участь у розгляді справи, яка слухається в письмовому провадженні, і вже подала свої письмові пояснення. Кінцеве рішення у справі наразі не ухвалено.
У поданих поясненнях ми наголошуємо, що оскаржуваний наказ є проміжним процесуальним рішенням, а не остаточним адміністративним актом. Його ухвалено з метою тимчасового утримання від рішень, що можуть суперечити результатам розгляду справи про ДПТ. Такий підхід відповідає законодавству і не порушує прав позивача.
Попри зупинення процедури ОВД, будівництво на Полонині Руна фактично триває. На місці запланованої ВЕС вже проводяться масштабні роботи: підготовка майданчиків, прокладання доріг, вирубування цінних лісів, включно з елементами пралісів. Це відбувається без завершеної оцінки впливу на довкілля, що є грубим порушенням законодавства. У зв’язку з цим ми також, як повідомляли раніше, звернулись до прокуратури.
Ми переконані, що розвиток відновлюваної енергетики є важливим і стратегічним для України, однак він має відбуватись виключно в межах закону, з повагою до довкілля, гірських екосистем і прав громад. Зелена енергетика не повинна шкодити природі.
Окрім цього, зазначимо, що судове провадження у справі № 260/5885/24, що стосується законності ДПТ, нещодавно поновлено. Наступне засідання призначене на 28 квітня 2025 року о 14:00. Саме в цій справі буде вирішено, чи мали забудовники правомірні підстави для реалізації свого проєкту.
Разом з цим, за свідченнями місцевих жителів, на активістів Тур’є-Реметівської громади, які виступають проти забудови Полонини Руна, чиниться тиск. Одним із прикладів є справа № 304/902/25: поліція звинуватила мешканку громади у «дрібному хуліганстві» лише за емоційні коментарі у Facebook на захист довкілля. Проте суд виявив, що протокол складено з численними порушеннями — без дати правопорушення, з нерозбірливими даними та з порушенням строків. У результаті матеріали повернули на доопрацювання. Це свідчить про спроби використання адміністративних процедур для тиску на активних громадян.
Полонина Руна залишається у фокусі нашого захисту — як символ відповідального ставлення до природи Карпат. Судові рішення ще попереду, але наша позиція незмінна: розвиток має бути законним, а довкілля — захищеним. Ми продовжимо інформувати про хід судових справ.