Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) здійснила дослідження територій Донеччини, які постраждали внаслідок військових дій та оцінила шкоду, завдану земельним ресурсам від розривів снарядів. – За допомогою супутникових знімків нам вдалося ідентифікувати розміри воронок та
оцінити масштаби руйнувань ґрунтового покриву внаслідок військових дій на сході України, а саме на території Амвросіївського та Шахтарського районів Донецької області, – зазначила еколог 1-ої категорії ЕПЛ Алла Войціховська.
Амвросіївський район розташований в південній частині Донецького кряжу, на відстані 82 кілометри від Донецька, на півночі межує з Шахтарським районом, на південному сході– з Ростовською областю, на 73 кілометри простягаєтьсяприкордонна смуга. Шахтарський район розташований на відстані 170 км від Маріупольського морського порту, переважають ґрунти – чорноземи звичайні.
– У результаті проведених досліджень нами виявлено на території Амвросіївськогорайону 1137 воронок загальною площею 21138 м2, а також 9987 воронок загальною площею 161914 м2на територіїШахтарського району. Воронки утворилися від застосування осколкових та осколково-фугасних мін, установок «Град», снарядів буксованих гармат та самохідних гаубиць, а також реактивних снарядів системи залпового вогню «Ураган», – зазначила еколог ЕПЛ Катерина Норенко.
Дослідження ЕПЛ на території Донецької області показали, що внаслідок військових дій ґрунти забруднені важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, ванадієм, кадмієм, марганцем, нікелем. Для виключення природного поширення цих металів проаналізовано фонові проби.
– Використавши методику розрахунку розмірів шкоди у відповідності до національного
законодавства, стало відомо, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок забруднення земельних ресурсів на території Амвросіївського та Шахтарського районів на площі 18,3 га на місці розривів снарядів, становить понад 9 млн. грн., – повідомила еколог 1-ої категорії ЕПЛ Алла Войціховська. Для розрахунків використано середню нормативно грошову оцінку земель досліджуваних районів згідно з отриманою інформацією від Державного агентства земельних ресурсів України.
- Якщо ж реплікувати розрахунок шкоди на всі воронки, що утворилися внаслідок розривів снарядів на Донеччині і Луганщині, то шкода, заподіяна земельним ресурсам та вартість рекультивації порушених земель сягатиме мільярдів, – резюмувала еколог ЕПЛ Катерина Норенко.
Для природнього відновлення земельних ресурсів від забруднення важкими металами необхідно сотні років, а проведення рекультивації забруднених та порушених земель можливе лише в мирних умовах. ЕПЛ має надію, що такі умови з’являться в найближчій перспективі. Адже суб’єктивна мотивація ситуації, що склалася, чи амбіції однієї або кількох людей може обійтися для наших нащадків жорстокими та непередбачуваними наслідками.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Алла Войціховська, еколог 1-ої категорії ЕПЛ
Email: alla.voytsyhovska@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82,
моб: 067 – 800 – 08 – 96
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
Email: kateryna.norenko@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82,
моб: 097 – 352 – 84 – 85