Дмитро Скрильніков, голова ГО «Бюро екологічних розслідувань», та Олена Кравченко, виконавча директорка «ЕПЛ», головна редакторка журналу «Екологія. Право. Людина», поділилися у етері віжн-радіо «На дотик» своєю думкою щодо ініціативи Професійної асоціації екологів України щодо визначення на законодавчому рівні поняття «екотероризм»
Дмитро Скрильников почав із заяви, ініційованої «Бюро екологічних ініціатив», про неприпустимість маркування екологічних активістів екотерористами, розповівши, що вже близько 150 організацій долучилися до неї:
– Це унікальна єдність не тільки екологічних організацій, але і правозахисних, бо багато хто в ній побачив ризики не лише для права на безпечне для життя та здоров’я довкілля і маркування активістів, а і ризики для прав людини.
Мова йде не лише про екоактивістів, мова йде про будь-кого з людей, хто вийшов законно і мирно захищати свої екологічні права.
Дмитро каже, що кожен може опинитися у такій ситуації. Поряд будують завод, який вам не подобається, ви вийшли протестувати і вас відразу охрестили злочинцями. І в цьому разі поліція почне захищати забудовника.
– Тому це питання постає не лише в контексті бізнес-громада, а в контексті бізнес-влада-громада. Таке нав’язування ярликів – це намагання маргіналізувати людей, які захищають свої права і виставити їх злочинцями, – каже Дмитро.
Олена Кравченко погоджується з Дмитром і зазначає, що на жаль, на ініціативу ПАЕУ багато хто повівся:
– І народні депутати, і вчена рада одного з київських вузів вже охрестила активістів, які виступали проти вирубки в ботанічному саду, екотерористами. Насправді, термін “тероризм” до цього немає жодного стосунку. Ми добре знаємо, що таке тероризм. Це злочин, насильство, захоплення заручників, насильницький вплив на невинних людей.
Олена розповіла, що Дмитро з ГО «Бюро екологічних розслідувань» дослідив, що ПАЕУ виходили системно протягом року в ЗМІ з ініціативами визначити на законодавчому рівні поняття «екотероризм».
– Минулі роки займалися своїми справами, а в цьому році в усіх регіонах це стало небезпечним. Тобто стало небезпечним захищати свої екологічні права. І для нас це стало серйозним сигналом. І ми дякуємо колегам, що ініціювали заяву про неприпустимість маркування екологічних активістів екотерористами, бо це зараз найбільша проблема в сфері охорони довкілля.
Олена згадала і Оргуську конвенцію, коли перший секретар ООН Кофі Аннан зазначив, що конвенція є найбільш амбіційним починанням у сфері “екологічної демократії”, яке коли-небудь було здійснено під егідою ООН.
– Україна одна із перших ратифікувала цю конвенцію і протягом 20ти років ми боролися за правильне провадження конвенції. І Україні є чим пишатися, а починається шалений тиск на екологічні спільноти, які ще самі на стадії згуртування, які ще не мають фахових юристів. Це йде наступ на сам дух конвенції.
Долучитися до заяви можна за посиланням: http://epl.org.ua/announces/zayava-pro-neprypustymist-markuvannya-ekologichnyh-aktyvistiv-ekoterorystamy/
Дивитися повний етер віжн-радіо «На дотик» за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=SgIrDpiVhi8&ab_channel=RADIONADOTYK