Нещодавно МБО “Екологія-Право-Людина” звернулась до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо вжиття заходів парламентського контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації та права на доступ до інформації про стан довкілля у звʼязку. Адже, к відомо, деякі реєстри закриті, або ж мають суттєві обмеження у доступі громадськості. Йдеться, зокрема про такі реєстри:
– Реєстр лісорубних квитків;
– Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля;
– Публічна кадастрова карта.
ЕПЛ запропонувала направити органам, відповідальним за доступ до цих реєстрів, акт реагування Уповноваженого про відновлення повноцінного доступу до вказаних реєстрів.
Згодом нам повідомили, що за результатами розгляду відкрито провадження у справі про порушення прав і свобод людини і громадянина.
Для моніторингу стану розгляду справи ми звернулись із запитом на інформацію до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо інформації про стан провадження за зверненням МБО “Екологія-Право-Людина” стосовно відновлення доступу до реєстрів, які містять інформацію про стан довкілля.
У відповіді за 15 червня 2023 р. листом № 144, офіс Уповноваженого повідомив, що у межах провадження до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру були направлені відповідні листи представника Уповноваженого.
Реєстр з ОВД
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України за результатом розгляду листа Представника Уповноваженого з інформаційних прав щодо звернення ЕПЛ стосовно порушення права людини на доступ до інформації, що міститься у Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля, повідомило про часткове відновлення роботи Реєстру з ОВД.
Задля відновлення права суб’єктів господарювання на отримання документа дозвільного характеру, яким є висновок з оцінки впливу на довкілля, а також з метою забезпечення участі громадськості у процесі прийняття рішення про провадження планованої діяльності щодо якої здійснюється процедура оцінки впливу на довкілля наказом від 15.06.2022 № 225 «Про часткове відкриття доступу до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля» Міндовкілля частково відкрило доступ до Реєстру з ОВД.
Водночас відповідно до пункту 2 Наказу з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією, що міститься у Реєстрі з ОВД, залишено закритою для зовнішнього використання таку інформацію:
– Усі справи з оцінки впливу на довкілля, щодо яких уже були отримані висновки з оцінки впливу на довкілля станом до 24.02.2022, оскільки планована діяльність по цим процедурам уже може бути реалізована, відтак є ризики використання ворогом інформації стосовно вищевказаних надважливих для держави об’єктів критичної інфраструктури;
– Технічну документацію, тобто звіт з оцінки впливу на довкілля та інші документи;
– Google карту, яка в кожній справі з оцінки впливу на довкілля відображає орієнтовне місце провадження планованої діяльності.
На нашу думку, обмежуючи роботу Реєстру з ОВД, Міндовкілля:
– суттєво вийшло за межі легітимних заходів воєнного стану. Запроваджені обмеження стосуються не лише роботи Реєстру, але й режиму доступу до інформації в цілому, що є незаконним;
– зокрема, незаконними, на нашу думку, є обмеження доступу громадськості до документації з ОВД по справах, де висновки з ОВД були видані до початку повномасштабного вторгнення, а також до інформації про місцерозташування планованої діяльності у звітах з ОВД, що надаються громадськості для ознайомлення для потреб участі у поточних справах з ОВД;
– запроваджений Міндовкіллям новий режим надання доступу до документації з ОВД для потреб участі у процедурі в умовах воєнного стану суттєво обмежує права і можливості громадськості, і, на нашу думку, жодним чином не ґрунтується на вимогах воєнного стану та порушує цілу низку міжнародних зобов’язань та положень національного законодавства;
– запропонована Міндовкіллям модель доступу до інформації у поточних процедурах з ОВД не є оптимальною та може бути суттєво вдосконалена з тим, щоб, з одного боку враховувати безпекову ситуацію в державі, а, з іншого – гарантувати права громадськості в процедурі на рівні Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” та міжнародних зобов’язань держави за Оргуською конвенцією та Угодою про асоціацію із ЄС.
Реєстр лісорубних квитків
Відповідно до розділу «Держлісагентство» додатка до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835, Держлісагентство є відповідальним за оприлюднення Реєстру лісорубних квитків.
Наразі зазначений реєстр відкритий і публікується Державним підприємством “Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр”, який знаходиться у сфері управління Держлісагентства.
Ознайомитися з актуальним реєстром лісорубних квитків можна за посиланням https://lk.ukrforest.com/registry. Реєстр лісорубних квитків також публікується на веб-сайті Дія. Відкриті дані (https://data.gov.ua/dataset/cf1da2b5-c056-40ac-bad4-26979bbeae92).
Слід вказати, що у ньому міститься екологічна інформація, яка необхідна громадськості для громадського контролю.
Публічна кадастрова карта
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру в межах компетенції розглянула лист Представника Уповноваженого Верховної Ради України з інформаційних прав від 28.03.2023 № 364.8/К/309.7/23/23/45/3 щодо запиту МБО “Екологія-Право-Людина” стосовно правових підстав та актуального стану обмеження доступу до інформації, що міститься в Публічній кадастровій карті.
Держгеокадастр повідомив, що відповідно до підпункту 4 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 564 “Деякі питання ведення та функціонування Державного земельного кадастру в умовах воєнного стану” вимоги законодавства щодо оприлюднення на офіційному веб-сайті Держгеокадастру, зокрема через Публічну кадастрову карту, що є частиною програмного забезпечення Державного земельного кадастру, картографічної основи, індексних кадастрових карт (планів), базових, аналітичних, кадастрових інформаційних шарів та всіх відмостей Державного земельного кадастру, передбачених статтями 12-15 Закону, зокрема у векторному вигляді не застосовуються.
Таким чином, станом на сьогодні робота Публічної кадастрової карти залишається призупиненою. У Держгеокадастрі зазначили, що згідно із вимогами чинного законодавства в умовах воєнного стану в Україні та протягом одного місяця з дня його припинення чи скасування користування відомостями Державного земельного кадастру здійснюється у формах та порядку, передбачених статею 38 Закону “Про Державний земельний кадастр” та пунктами 162-169 Порядку, з урахуванням особливостей, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 564 “Деякі питання ведення та функціонування Державного земельного кадастру в умовах воєнного стану”.
У публічній кадастровій карті є дуже незначний відсоток інформації, яка є екологічною, і тут дійсно є безпекова складова.
Надалі будемо інформувати про стан розгляду даної справи щодо відновлення повноцінного доступу громадськості до інформації про стан довкілля.