14-16 грудня МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) провела координаційні зустрічі 3-х робочих груп та тренінги з інституційного розвитку для представників організацій громадянського суспільства.
Зокрема, координаційна зустріч робочої групи з питань альтернативної енергетики зібрала біля 10-ти експертів із громадських організацій та науковців для обговорення проблемних питань, пов’язаних із альтернативною енергетикою в Україні, та напрацювання пропозицій щодо вирішення цих проблем і забезпечення збереження природного середовища в умовах активного розвитку відновлювальної енергетики.
Зокрема, було розглянуто наступні кейси:
Плановане будівництво ВЕС на полонині Боржава. Цей проєкт пройшов ОВД та у березні 2019 року отримав позитивний висновок від Закарпатської ОДА, незважаючи на низьку якість проведених досліджень та численні порушення процедури ОВД.
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ, поділилась із учасниками деталями кейсу ОВД будівництва ВЕС на полонині Боржава, зокрема розповіла про порушення процедури та судовий процес щодо скасування висновку з ОВД по цьому кейсу. А також проінформувала учасників зустрічі про роль стратегічної екологічної оцінки у процесі планування проєктів відновлювальної енергетики, перед затвердженням документації із землеустрою. Проговорили аспекти кримінальної відповідальності за злочини проти природи.
Ольга Денищик та Інна Гоч із ГС «WWF Україна» розповіли про проєкт зі знесення гребель на притоках річки Черемош, однією із цілей якого є відновлення доступу до місць міграції дунайського лосося.
Єлизавети Алексєєва, керівник інформаційно-аналітичного відділу ЕПЛ, розповіла, як громадськість може використовувати механізми ОВД для запобігання значного негативного впливу на довкілля у сфері альтернативної енергетики та відповіла на запитання учасників щодо особливостей цієї процедури.
Антон Влащенко, зоолог із ХНПУ ім. Сковороди та Центру реабілітації рукокрилих, поділився деталями дослідження щодо загроз, які несуть ВЕС європейським популяціям рукокрилих. А також розповів, що на відмінну від птахів, міграції кажанів в Україні досі залишаються маловивченими, що підвищує ризики негативного впливу на них від введення в експлуатацію нових промислових ВЕС.
Андрій Бокотей, зоолог із ЛНУ ім. І. Франка, розповів про наукове дослідження осінньої міграції птахів над полониною Боржава, яке виявило значно більше птахів, ніж дослідження, проведенні в рамках підготовки звіту з ОВД для будівництва ВЕС, а також навів приклади фахових зауважень до цього звіту, які були надані професійними орнітологами.
Ростислав Романишин та Софія Шутяк також розповіли про проблеми проєкту будівництва СЕС у долині Дністра, роль місцевої громади, яка встала на захист цінних територій, аспекти співпраці активістів та експертів та як контроль за процедурою СЕО допоміг зупинити реалізацію проєкту.
Олег Рубель, професор Чорноморського відділення УЕАН, розповів про роль зеленого тарифу в регулюванні встановлення нових потужностей ВДЕ та сучасні тенденції ринку ВДЕ у світі та в Україні.
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ, поділився з учасниками концепцією no–go areas для об’єктів відновлювальної енергетики та навів приклад визначення таких територій для ГЕС на Балканах.
Частина учасників робочої групи з питань альтернативної енергетики на координаційній зустрічі 15.12.2020.
На завершення, учасники робочої групи обговорили існуючі в Україні проблеми, пов’язані із розвитком альтернативної енергетики, та напрацювали пропозиції щодо вирішення цих проблем. Зокрема, було винесено наступні пропозиції:
Стимулювання біологічних досліджень та проведення інвентаризації біорізноманіття;
Затвердження методичних рекомендацій із післяпроєктного моніторингу стану птахів, кажанів, наземних хребетних і безхребтних в процесі експлуатації ВЕС;
Встановлення і затвердження критеріїв no–go areas для будівництва промислових ВЕС та СЕС та створення процедур врахування цих критеріїв під час вибору земельних ділянок;
Включення будівництва промислових СЕС до переліку видів діяльності, що підлягає ОВД;
Перегляд «зеленого тарифу» як інструменту розвитку ВДЕ для мінімізація органічних відходів, викидів метану тощо.
Крім вищезгаданих учасників, взяв участь в обговоренні та надав фахові рекомендації щодо розвитку відновлювальної енергетики в Україні Дмитро Стефанишин, професор-гідротехнік із Національного університету водного господарства та природокористування.
Також варто згадати, що в перший день заходу учасники РГ із питань альтернативної енергетики пройшли низку тренінгів з інституційного розвитку:
«Стратегічне планування: форми, різновиди» від Ганни Хомечко, директора з розвитку ЕПЛ. Цей тренінг супроводжувався практичним завданням з формулювання очікуваних результатів (outcomes і outputs) та індикаторів у стратегічному плані та проєктних заявках.
«Оперативне планування та його зв’язок зі стратегічним. Оперативне управління. Внутрішня книга політик та положень» від Олени Кравченко, виконавчого директора ЕПЛ. Серед іншого, було розглянуто формування якісних політики закупівель та антикорупційної політики неприбуткової організації, а також такі базові речі, як оптимальна структура організації, положення про її правління і наглядову раду.
«Відкритті данні та реєстри як інструмент природоохоронця» від Петра Тєстова, радника Міністра захисту довкілля та колишнього аналітика ЕПЛ. На цьому тренінгу члени РГ мали можливість дізнатись про існуючі в Україні реєстри відкритих даних, які можуть бути корисними для громадських активістів у екологічні сфері, та як ефективно використовувати такі реєстри.
Лорі Медокс, фінансовий директор Всесвітнього альянсу з екологічного права (ELAW), розповіла про фінансову політику неприбуткових (громадських) організацій, з урахуванням особливостей законодавства США та України.
Софія Шутяк, провідний юрисконульт ЕПЛ, розповіла про краудфандинг, як один з інструментів залучення коштів на реалізацію проєктів та фінансування громадської діяльності, вимоги українському законодавстві до оформлення компаній зі збору коштів.
На завершення Меггі Кінан, директор з розвитку ELAW, розглянула з учасниками тренінгу питання кібербезпеки та застосування сучасних принципів таргетингу в роботі неприбуткових організацій.
Один із тренінгів з інституційного розвитку від Ганни Хомечко.
За результатами зустрічі було підвищено інституційну спроможність запрошених учасників у вищезгаданих сферах та вирішено продовжити співпрацю над вирішенням наявних проблем та фіналізувати пропоновані рішення у якісних аналітичних документах.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ
b.kuchenko@epl.org.ua, тел. (096) 417-38-85
Проект «Посилення екологічної демократії в Україні» реалізується за фінансової підтримки United Nations Democracy Fund (UNDEF)