23 вересня 2021 року у приміщенні Рудківської міської ради відбулося засідання виконкому міської ради. На цьому засіданні виконком схвалив проект схеми санітарної очистки Рудківської ОТГ, який був представлений керівником юридичного відділу МБО “Екологія-Право-Людина”, Ольгою Мелень-Забрамною.
Під час доповіді вона зауважила, які були труднощі при підготовці Схеми санітарної очистки та які труднощі будуть виникати при її реалізації, а саме: відсутність реальних та необхідних вихідних даних, статистичних даних, часті зміни кон’юктури ринку поводження з відходами, політизація проектів та заходів, пов’язаних з відходами, обмежене коло джерел фінансування заходів поводження з відходами, низька інституційна та фінансова спроможність громад управляти відходами.
Ольга Мелень-Забрамна зазначила, які є завдання органів місцевого самоврядування в сфері поводження з відходами: пропагувати їєрархію поводження з відходами, запобігати утворенню відходів, їх повторне використання, переробку, утилізацію та подальше захоронення відсортованих залишків на полігонах, зменшувати кількість відходів, які попадають на сміттєзвалище, фінансово стимулювати жителів до сортування та мінімізації утворення відходів (принцип “плати за те, що викидаєш”), залучати бізнес, бюджетну сферу до комунікації та сортування, збирати вторсировину і відправляти її на переробку, заохочувати локальне компостування зелених та харчових відходів ( чи їх збір для централізованого компостування). Звичайно, що всі ці заходи є фінансовим тягарем для органів місцевого самоврядування, який вони не завжди можуть понести, а саме: профінансувати рекультивацію сміттєзвалищ, оплатити витрати на збір, сортування та зберігання вторсировини, надати послуги по збору і поводженню із небезпечними відходами , відходами будівництва. Тому, ради повинні постійно шукати можливі та різноманітні джерела фінансування, подаватися на проекти та програми.
Також, Ольга Мелень-Забрамна виокремила першочергові завдання для Рудківської ОТГ на короткий період реалізації Схеми-до 5 років:
налагодити роздільний збір відходів (вторсировини) в усіх селах та їхню реалізацію переробним підприємствам (папір, скло, пластик);
налагодити збір небезпечних відходів та їх зберігання і передачу на утилізацію (електричні відходи, батарейки, ртутьвмісні лампи, медичні відходи);
налагодити збір будівельних, ремонтних відходів, великогабаритних відходів, їх зберігання та переробку;
закрити та рекультивувати сміттєзвалище м. Рудки;
створити муніципальний пункт роздільного збору та зберігання відходів.
Важливу роль у реалізації Схеми має відігравати інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення, яку повинна проводити і міська рада, і інші суб’єкти, перевізники, освітні заклади.
Анатолій Павелко – заступник директора, юрист з питань екології та охорони навколишнього природного середовища громадської організації “Дунайсько-Карпатська Програма”, представив на цьому засіданні виконкому розроблений план реконструкції дендрологічного парку загальнодержавного значення “Рудківський”.
Реконструкція дендрологічного парку “Рудківський” передбачає:
Лісівничу реконструкцію
Електронну картку парку для працівників і туристів.
Розроблення екскурсій для шкіл, дитячих садочків.
Пропозиції щодо джерел фінансування, подальшої роботи і покращення стану дендрологічного парку.
Аналіз правових можливостей щодо розвитку дендрологічного парку.
Маємо надію, що реалізація спільного проєкту ЕПЛ, ГО Дунайсько-Карпатська Програма та Рудківської ОТГ принесе для даної громади позитивні результати для жителів та покращить стан довкілля в цій ОТГ.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».