У перші дні 2022 року Президент України Володимир Зеленський підписав 6 указів, які стосуються розвитку природно-заповідного фонду України. Зокрема, було створено 3 нових національних природних парки «Холодний Яр», «Пуща Радзівіла» та «Куяльницький». А також розширено території Карпатського біосферного заповідника, національних природних парків «Меотида» і «Вижницький» та ботанічного заказника загальнодержавного значення «Староманзирський».
Сукупна площа територій, які увійшли до новостворених те розширених об’єктів ПЗФ складає 51 тисячу гектарів (реальне збільшення площі ПЗФ трохи менше, бо до складу новостворених нацпарків частково увійшли і вже існуючі заказники, пам’ятки природи та заповідні урочища). Ще 9532 га земель, які раніше входили до Карпатського біосферного заповідника без вилучення, було передано цьому заповіднику у постійне користування. Це дозволить збільшити частку заповідності території України на 0,08 %.
ЕПЛ вітає підписання згаданих указів, які довозлять взяти під охорону цінні природні екосистеми. Особливо важливим для нас є створення НПП «Холодний Яр», до отримання погоджень на створення якого наша організація долучалась протягом останніх щонайменше 7 років1 2.
Збільшення площі територій та об’єктів природно-заповідного фонду є ознакою зрілості держави, а також показує рух України в напрямку досягнення цілей Європейського зеленого курсу, зокрема щодо досягнення частки природоохоронних територій у розмірі 30 % від території країни. Україні до цього показника треба зробити ще дуже багато, тому будь-який рух у цьому напрямку є дуже важливими.
Водночас, продовжуємо чекати на підписання вже погоджених Кабміном указів Президента України про розширення національних природних парків «Кременецькі гори»3 та «Дворічанський»4. Також принагідно нагадуємо, що із підписаного ЕПЛ звернення рік тому5 про необхідність створення 5-ти та розширення 3-х лісових національних природних парків, наразі є позитивний результат тільки по НПП «Холодний Яр». Робота над іншими об’єктами наразі зіткнулась із перешкодами переважно на етапі отримання погодження від постійних земле- та лісокористувачів. Дуже сподіваємось, що в Офісі Президента звернуть увагу і на необхідність створення цих об’єктів і простимулюють цей процес .