Очевидно, що із отриманням влітку цього року статусу кандидата на вступ у члени Європейського союзу євроінтеграційні зусилля уряду пожвавилися. В контексті екологічних реформ можна відмітити хоч і незначний, але якісний поступ. Тим не менше, не слід забувати, що навіть із прийняттям усіх запланованих євроінтеграційних законопроектів, робота у цьому напрямку не закінчується.
Дозволимо собі нагадати, бо Міндовкілля вочевидь потребує такого нагадування, про минулорічне рішення Наради Сторін Оргуської конвенції щодо України, яке наша держава досі не виконала, ба більше, не вжила жодного кроку на його виконання.
21 жовтня 2021 року Нарада Сторін Оргуської конвенції офіційно схвалила рішення про порушення Україною положень Конвенції за результатами розгляду справи ACCC/C/2014/118, поданої МБО «Екологія-Право-Людина».
Своїм рішенням VII/8r Нарада Сторін схвалила висновки Комітету з дотримання про те, що Україна порушила свої зобов’язання за Конвенцію
а) не надавши на запит доступу до текстів угод про розподіл продукції на Юзівській та Олеській площах;
б) не забезпечивши участь громадськості щодо проектів угод про розподіл продукції щодо Юзівської та Олеської площ;
в) затвердивши правові рамки, відповідно до яких участь громадськості забезпечується лише після того, як угода про розподіл продукції знаходиться на стадії впровадження;
г) відмовивши неурядовій організації у праві оскаржувати законність угод про розподіл продукції;
д) не забезпечивши розкриття запитуваної екологічної інформації негайно після того, як суд виніс рішення про її розкриття.
У світлі цих висновків Нарада Сторін рекомендувала Україні вжити необхідних законодавчих, нормативних, адміністративних чи інших заходів для виправлення ситуації. Також Нарада Сторін звернулася до України із проханням подати до 1 липня 2022 року план дій (із відповідним графіком) на виконання вищезазначених рекомендацій, а також до 1 жовтня 2023 року подати перший докладний звіт про прогрес щодо вжитих заходів та результатів, досягнутих у виконанні плану дій та вищезазначених рекомендацій. Нарада Сторін також зобов’язалася переглянути цю ситуацію на своїй восьмій сесії у 2025 році.
На жаль, за перший рік від винесення рішення, ні за 5 місяців до чи 7 місяців після початку війни Україна не спромоглася вчинити жодний дій для виконання рішення Наради Сторін та приведення свого законодавства і практики у відповідність до вимог Оргуської конвенції. Були розмови про створення робочої групи із напрацювання проєкту плану дій на виконання рекомендацій рішення VII/8r, але така ніколи не була створена. Відповідно у встановлені строки (1 липня 2022) Україна не підготувала плану для вирішення системних проблем, ідентифікованих Комітетом з дотримання та Нарадою Сторін.
Попри воєнний стан, оголошений в Україні у зв’язку із збройною агресією, ми все ж переконані, що Україна повинна докладати зусилля для виконання рішень міжнародних органів, зокрема Наради Сторін Орхуської конвенції. Більше того, в світлі майбутнього членства України у Європейському союзі беззаперечним і невідкладним є корегування чинної нормативно-правової бази та врахування у нових законодавчих ініціативах вимог права ЄС, частиною якого є Орхуська конвенція. ЕПЛ слідкує за діями уряду у цьому напрямку та за потреби готова долучитися до роботи із напрацювання відповідного плану дій, законодавчих актів та звіту про прогрес виконання рекомендацій.