20 листопада 2024 року у змішаному форматі у межах Конференції ООН зі зміни клімату (надалі – СОР29) в українському павільйоні відбувся пресбрифінг, організований Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України спільно із МБО «Екологія-Право-Людина» під назвою “Агресія росії проти України: екоцид для довкілля та клімату як наслідок війни”.
Актуальність заходу зумовлена необхідністю привернути увагу міжнародної спільноти до наслідків війни для довкілля та клімату, а також до фактів екоциду, спричиненого агресією росії проти України. У рамках СОР29 цей захід покликаний стати важливою платформою для обговорення екологічних викликів, пов’язаних із війною, та інтеграції цих питань у глобальну кліматичну політику.
Так, із вітальним словом до учасників пресбрифінгу звернулась заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва. Вона наголосила, на непоправності шкоди довкіллю України внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації, розповіла про втрати, які несе українське довкілля кожного дня, окреслила виклики, що постали перед Україною, Європою та усім світом у сфері збереження довкілля та змін клімату.
Старший аналітик, еколог МБО «Екологія-Право-Людина», кандидат географічних наук Катерина Полянська розкрила прямі наслідки війни для природних комплексів країни та приховані екологічні загрози. Вона описала впливи війни на довкілля, їх небезпечність вже зараз та можливі впливи у майбутньому. Катерина Полянська зазначила, що військові дії створюють серйозну загрозу не тільки життю та здоров’ю громадян, але й екологічній ситуації в Україні, їхній вплив є багатогранним, охоплюючи всі складові природи, в тому числі клімат.
Юрист МБО «Екологія-Право-Людина» Соломія Баран розповіла про юридичні питання злочину екоциду у контексті російського вторгнення в Україну. Її доповідь була присвячена правовим питанням щодо екоциду на національному та міжнародному рівнях, а також пропозиціям щодо удосконалення існуючого правового механізму для забезпечення невідворотності покарання російського агресора та його агентів за нищення природи України. Окрема частина дискусії була присвячена критеріям екоциду, вперше розробленим українськими юристами та екологами, які були представлені учасникам заходу для обговорення з метою подальшого впровадження на національному та міжнародному рівнях та проєкту нової дефініції екоциду. Ми переконані, що нове визначення екоциду, підкріплене конкретними критеріями, може стати одним із чинників, які дозволять забезпечити покарання за знищене довкілля та невідворотні впливи на клімат в Україні і Європі загалом.
В ході заходу було підкреслено не лише нагальність екологічних проблем, але й необхідність вдосконалення правових механізмів національного та міжнародного рівнів для ефективної боротьби з екоцидом. Участь експертів, юристів та екологів дозволила не тільки підняти питання про масштаби екологічної катастрофи, викликаної війною, але й запропонувати конкретні кроки для визнання екоциду як міжнародного злочину та удосконалення його правового регулювання на національному рівні. За словами учасників, важливо, щоб ці ініціативи знайшли підтримку в міжнародному співтоваристві, адже лише через об’єднання зусиль можна забезпечити ефективне покарання за нищення довкілля.