11 грудня 2023 під час Асамблеї держав-учасників Римського статуту МКС відбувся додатковий захід «Прокладаючи шлях до справедливості: роль громадянського суспільства в документуванні міжнародних злочинів» («Paving the way to justice: the role of civil society in documenting international crimes») організований Данією, Німеччиною, Нідерландами, Сполученим Королівством, DIGNITY, Міжнародною федерацією прав людини і REDRESS).
Представники команди ЕПЛ мали змогу долучитися до цього заходу.
Учасники та спікери цього заходу висловили ряд ключових тез, які знаходять актуальність у будь-якому куточку світу. Зокрема, основна ідея, що здобула підтримку від учасників, полягала в тому, що не має значення, де був скоєний злочин – кожен випадок вчинення злочину потребує справедливості.
Спікери відзначили важливу роль консультацій з громадськими організаціями у процесі забезпечення правосуддя. Ці організації займають унікальну позицію, яка сприяє вдосконаленню механізмів кооперації, захисту жертв, координації з Міжнародним кримінальним судом, іншими подібними органами та установами. Також акцентувалася увага на важливості створення руху, спрямованого на вирішення проблем прав людини на міжнародному рівні.
Пріоритетом обговорення серед учасників заходу стала тема необхідності документування доказів в реальному часі. Це питання стає ключовим елементом ефективної боротьби з порушеннями прав людини, надаючи ознак достовірності, повноти, належності і вагомості зібраним фактам.
Учасники події представляли різні країни, серед яких Нідерланди, Ліван, Судан, Україна та Білорусь. Зокрема, представник Лівану зазначив проблеми з переєстрацією організацій із захисту прав людини, розповідаючи про важкі умови роботи в умовах збройних конфліктів, масових поховань та колапсу місцевої правової системи.
Представник Білорусі акцентував увагу на невиправданих арештах, тисячах політичних в’язнів та гуманітарній кризі в країні. Він висловив думку про необхідність створення міжнародного комітету з розслідування злочинів в Білорусі,кількість яких вже налічує близько 3500 справ.
Представник України (представник Ukrainian Legal Advisory Group), детально розповів про роботу організації в Україні. Він презентував методи документування злочинів, механізми юридичного аналізу та адвокатування, наголошуючи на важливості якості матеріалів та стандартів документування. Він надав інформацію про особливості доступу до територій із різним статусом, стратегічні перспективи та використання зібраної інформації для реального впливу та досягнення результатів в галузі захисту прав людини.
Таким чином, місце громадянського суспільства у документуванні та фіксації міжнародних правопорушень є вагомим, а держави потребують підтримки від експертної громадськості в цій частині незалежно від територіальної належності держав. Роль громадськості у фіксації міжнародних правопорушень визнається як урядами, так і експертним середовищем.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».