Протягом року МБО “Екологія – Право – Людина” організувала і провела майже 15 заходів. Розповідаємо про наші головні публічні активності.
27 лютого ми ініціювали првоедння вебінару “Фіксація та документування шкоди, завданої військовими діями обʼктам ПЗФ“. Цей захід об’єднав представників об’єктів ПЗФ, громадянського суспільства та органів прокуратури для спільного обговорення та розбору питань, пов’язаних з фіксацією та документуванням шкоди, яка завдається довкіллю під час війни. Головною метою заходу стало надання учасникам корисної практичної інформації, створення платформи для обміну досвідом та налагодження співпраці зацікавлених осіб у вирішенні актуальних проблем в даній сфері.
У квітні ЕПЛ провела вебінар “Задокументувати шкоду довкіллю: місія (не)можлива“. Під час цього заходу розглядалися три теми: “Міжнародні правові особливості збору доказів”, “Правові аспекти українського законодавства”, а також “Досвід ЕПЛ і безпека”. ЕПЛ готова і в подальшому надавати консультаційну допомогу бажаючим застосувати отримані знання на практиці, а також долучитися до процесу фіксації шкоди, завданої довкіллю, та притягнення російської федерації до матеріальної відповідальності.
Протягом 8-10 травня семінар-тренінг “Як зафіксувати шкоду, завдану довкіллю внаслідок воєнних дій“. Цей захід став платформою для обговорення актуального питання: Як зафіксувати екологічні наслідки воєнних дій? Експерти ЕПЛ, разом з доповідачами та учасниками, обговорювали шляхи ефективної фіксації збитків, завданих природі війною. Ми обмінювалися ідеями та найкращими практиками з документування впливу військових дій на довкілля з метою покращити якість зібраних матеріалів, які підтверджують вплив війни на довкілля, підвищити рівень обізнаності у цій сфері, розробити стратегії для зменшення негативного впливу воєнних дій на навколишнє середовище.
12 червня ЕПЛ провела пресконфернцію “Річниця катастрофи на Каховській ГЕС: експериментальні рішення уряду, зміни в екосистемах та нові сценарії розвитку“. Що відбувається на місці колишнього Каховського водосховища? Які природні процеси? З чим стикаються місцеві громади? Які рішення пропонує уряд? Про це та інше говорили під час цього заходу.
Також у червні ЕПЛ ініціювала ще один вебінар, присвячений темі фіксації злочинів росіян проти українського довкілля “Задокументуй шкоду довкіллю – притягни агресора до відповідальності“.
Упродовж 17-22 червня ЕПЛ провела літню школу “Збереження біологічного різноманіття на прикладі гірського масиву Свидовець“. Під час цього заходу були реалізовані походи до пухівкових мезотрофних боліт, мохових приджерельних угруповань, верхового оліготрофного сфагнового болота; проведено три робочі маршрути хребтом Свидовець на території, заплановані під зведення гірськолижного курорту, та один оглядовий маршрут до Карпатського біосферного заповідника до озера Івор. Зі студентами працювали науковці Іван Мойсієнко, Олександр Ходосовцев, Роман Кіш, Марина Захарова та Катерина Полянська.
На початку липня 2024 року відулася традиційна літня школа ЕПЛ. Цього разу вона мала назву “Механізми захисту природи в умовах війни”.Докладно про перебіг школи ми розповідали на нашому сайті: “Гарячий” тур місцями порушення природоохоронного законодавства, “Літня школа. День 1”, про день 2, про день 3.
2 серпня ЕПЛ організувала онлайн тренінг для представників Милівської громади на Херсонщині з питань здійснення процедур стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля.
На початку вересня відбулася публічна дискусія “Ключі до врахування стану довкілля у програмах і планах відновлення“. Обговорення стосувалось переважно довкіллєвих складових у програмах відновлення, поточного стану такого врахування та критеріїв зеленого відновлення. До участі у цьому заході запрошувались усі зацікавлені сторони та представники медіа.
8 жовтня відбувся онлайн вебінар “Оцінка впливу на довкілля в ході повоєнного відновлення громад: роль територіальних громад“.
За кілька днів ЕПЛ провела інший вебінар “Стратегічна екологічна оцінка під час відновлення громад: роль органів місцевого самоврядування та громадськості“
Протягом 16-18 жовтня у Львові відбувся форум громад “Відновлення Каховського регіону: довкіллʼві реалії”. Захід проводився для обговорення екологічних викликів, що виникли внаслідок воєнних дій, а також для напрацювання спільних підходів до відновлення та розвитку Каховського регіону з урахуванням довкіллєвих аспектів. У форумі взяли участь представники територіальних громад Каховського регіону та зацікавлені в екологічно свідомому повоєнному відновлені сторони. Докладно з перебігом заходу у форматі щоденника можна ознайомитися у публікаціях на нашому сайті: день 1, день 2, день 3.
20 листопада ЕПЛ спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України під час Конференції ООН зі зміни клімату (СОР29) провела пресбрифінг “Агресія росії проти України: екоцид для довкілля та клімату як наслідок війни“. Актуальність заходу зумовлена необхідністю привернути увагу міжнародної спільноти до наслідків війни для довкілля та клімату, а також до фактів екоциду, спричиненого агресією росії проти України. У рамках СОР29 цей захід покликаний стати важливою платформою для обговорення екологічних викликів, пов’язаних із війною, та інтеграції цих питань у глобальну кліматичну політику.
Дякуємо партнерам, донорам, колегам, які разом з нами актуалізували важливі теми для публічного обговорення в Україні та за її межами.