Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) в інформаційних програмах на місцевих радіостанціях неодноразово піднімала питання про очищену (мертву) воду та природну (живу).
Впродовж двох місяців до ЕПЛ неодноразово зверталися мешканці Львова та області щодо якості питної води. Під сумнів мешканці ставлять якість централізованого водопостачання міста Львова.
Тому спробуємо донести мешканцям інформацію про питну воду централізованого постачання, переваги природної та недоліки очищеної води.
Львів використовує воду з водозаборів прісних підземних вод, які розташовані на території Львівської області в межах Яворівського, Городоцького, Жовківського, Золочівського, Пустомитівського і Стрийського районів.
Водозабори Північної групи (Магерів-Шостаки, Рава-Руська, Крехів, Кунин, Зарудці, Завадів), Східної (Вільшаниця) і Південної групи (Глинна Наварія, Бібрка, Малечковичі) експлуатують верхньокрейдовий водоносний горизонт, водозабори Східної групи (Плугів) експлуатують девонський водоносний горизонт, водозабори Західної групи експлуатують неогеновий тортонський водоносний горизонт, Стрийський водозабір експлуатує четвертинний алювіальний водоносний горизонт. За даними ЛМКП «Львівводоканал» водозабори захищені від поверхневого забруднення1, налічують 180 свердловин, найближча із них знаходиться на відстані 13 км від Львова у с. Малечковичі, до найвіддаленішої свердловини поблизу м. Стрий – майже 100 км.
Переважна більшість міст України у повсякденному вжитку користується водою з річок. Наприклад, Київ п’є воду з Десни, Івано-Франківськ – із Бистриці, Ужгород – із Ужу, Житомир – з Тетерева. Львів власної чистої водойми не має.
Проте цей недолік став справжньою перевагою для міста. Через це наші прадіди були змушені налагодити водопостачання з підземних джерел. Тому львів’янам пощастило, з наших кранів щодня тече артезіанська вода.
З показниками якості водопровідної води міста Львова за результатами досліджень Львівводоканалу можна ознайомитися тут.
Загальна мінералізація за результатами досліджень, проведених ЕПЛ води з крану різних районів Львова, становить від 180 до 400 мг/л.
ЗгідноДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»передбачена норма загальної мінералізації питної води від 200 мг/л до 500 мг/л. В крані за дослідженнями ЕПЛ – в межах норми. Вода ж очищена, дослідження якої також зробила ЕПЛ та яку наполегливо рекламують і продають у Львові, є низькомінералізованою, тобто знесоленою із загальною мінералізацією менше 100 мг, тобто нижче норми.
Є дослідники, котрі намагаються пропагувати знесолену (мертву) воду як лікувальний засіб. Поль Брегг – відомий американський діяч альтернативної медицини та його послідовники наполегливо рекомендували пити дистильовану воду для зміцнення здоров’я2. Дистильована вода являє собою очищену воду від домішок в спеціальних апаратах – дистиляторах. Така вода, тобто дитильована, використовується в лабораторіях для проведення різних реакцій, приготування хімчних реактивів, стандартних розчинів та розчинів лікарських препаратів і в інших цілях.За рахунок того, що в дистильованій воді практично відсутні макро- та мікроелементи, вона використовується в якості розчинника, але є непридатною для пиття.
Для нормального функціонування людського організму необхідне надходження з продуктами харчування та водою певної кількості макро- і мікроелементів.
Очищена від мікроелементів та солей водаможе стати причиною ламкості кісток, карієсу зубів тощо. Її негативний вплив на здоров’я людини пов’язаний з дефіцитом макро- та мікроелементів. Цю потребу людина задовольняє в основному саме за рахунок води. Якщо, наприклад, вода містить достатню кількість магнiю, то люди в цiй мiсцевостi мало хворiтимуть на серцево-судиннi та онкологiчнi захворювання.
Магній бере участь у всіх імунних процесах як антитоксичний, антистресовий, протиалергійний, антианафілактичний, протизапальний елемент. Він здатен запобігти багатьом захворюванням: склерозу, інфаркту міокарда, нервових захворювань, хвороб залоз внутрішньої секреції, слабкості м’язів та багатьох інших, у тому числі і хвороб крові — лейкемії. Магній незамінний у лікуванні раку3.
Вода, в якiй є багато кальцію та магнію, називається жорсткою. Загальна жорсткiсть води – це загальна кiлькiсть кальцiю i магнiю, що мiститься у нiй. Жорстка вода кориснiша, нiж та, в якiй менше кальцію та магнію (м’яка вода). Багато хто думає, що воду з вапняком не можна пити, або коли при кип’ятiннi випадає осад, він осiдає на нирках. Жодний осад в органiзмi не затримується. А кальцiй, який міститься у воді, позитивно впливає на опорно-рухову систему. Тому люди, якi живуть у мiсцевостi з жорсткою водою, мають свою власну “мiнеральну воду”.
Якщо у воді бракує кальцію, зростає кількість смертельних випадків і ускладнюється перебіг кардіоваскулярних захворювань, порушуються процеси зсідання крові, у дітей розвивається рахіт. Дефіцит магнію погіршує перебіг серцево-судинних захворювань, а також може викликати раптову смерть немовлят. Нестача йоду спричиняє хвороби ендокринної системи; дефіцит селену пов’язаний із зниженням імунної стійкості організму, зростанням кількості серцево-судинних патологій тощо.
Вплив хімічного складу води на стан здоров’я і захворюваність населення підтверджений багатьма дослідженнями. У зв’язку з цим необхідно враховувати, що непряму негативну дію на здоров’я людини можуть відігравати установки для очищення (знесолення) питної води. Зокрема, виявлено, що у домашніх установках для фільтрації води методом зворотного осмосу розвиваються різні бактерії4. Споживання такої води викликає зростання кількості шлункових захворювань5.
Для подолання негативних наслідків використання дистильованої та подібної до неї води рекомендується збагачувати її комплексом солей і мікроелементів. Однак штучна вода не замінить природну. Тому оптимальний шлях розв’язання цієї проблеми з позицій здоров’я людини – це споживання природної води з необхідним набором життєво важливих елементів6.
Якщо ж вдома використовується фільтр для очищення води, то бажано, щоб він містив активоване вугілля та іоннообмінні смоли. Але не можна пропускати через такий фільтр теплу або гарячу воду, в такому середовищі фільтр слугуватиме розвитку бактерій.
Існують тенденції до очищення води від макро- та мікроелементів, а потім їх штучного збагачення, внаслідок чого руйнується структура води, така вода може не те, що допомогти, а нашкодити людському організму.
У Львові контроль за якістю водопровідної води здійснює ЛМКП «Львівводоканал». Контроль якості води води виконується за мікробіологічними, органолептичними, фізико-хімічними, санітарно-токсикологічними та радіологічними показниками у місцях водозабору, перед надходженням у водопровідну мережу, а також у розподільній мережі.
Що ж до хлору залишкового вільного у водопровідній воді, який може міститися внаслідок хлорування артезіанської води для знищення мікроорганізмів, то ЕПЛ в найближчому часі планує дослідити його принаймі з декількох районів Львова, про результати досліджень розповімо на інтернет-сторінці нашої організації.
Загалом щороку Львівводоканалом проводиться 85 тисяч досліджень показників якості води, в тому числі хлору залишкового вільного, перевищень відносно норми по якому за результатами контролю Львівводоканалу, не встановлено.
Контрольні дослідження якості водопровідної води також здійснює Держсанепідслужба Львівської області.
Якщо у Вас є сумніви щодо якості водопровідної води, Ви можете звернутися до акредитованих хіміко-бактеріологічних лабораторій: ЛМКП «Львівводоканал» (м. Львів, вул. Зелена, 64, тел.: 245-91-60) та ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України” (м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, тел.: 272-79-56,).
Щоб переконатися принаймі, яку Ви п’єте воду природну (живу) чи очищену (метрву), тобто провести безкштовно заміри загальної мінералізації у воді, просимо звертатися до ЕПЛ за адресою: м. Львів, вул. І. Франка, 9, оф. 1а.
Рекомендуємо пити живу воду – будете здорові!
За додатковою інформацією звертайтеся:
Алла Войціховська,еколог 1-ої категоріїЕПЛ
Email: alla.voytsyhovska@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82
1 http://lvivvodokanal.com.ua/residents/yourwater/where-comes-water/
2 Брэгг П. Чудо голодания. Очищение и омоложение организма с помощью лечебного голодания. — М.: ФАИР, 2000. — 320 с
3 http://www.zid.com.ua/ukr_creativework/mahnij-kontrolyue-vsi-protsesi-orhanizmu
4 Payment P. Bacterial colonization of domestic reverse-osmosis water filtration units // Can. J. Microbiol. — 1989. — 35. — № 11. — Р. 1065—1067.
5 Payment P., Franco E., Richardson L., Siemiatycki J. Gastrointestinal health effect associated with the consumption of drinking water produced by point-of-use domestic reverseosmosis filtration units // Appl. Environ. Microbiol. — 1991. — 57. — № 4. — Р. 945—948.