Розпочинаємо обговорення окремих частин аналітичного документа “Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу”.
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя [1].
Однією з цілей Стратегії є відновлення територій із забрудненими ґрунтами.
В ЄС триває робота з прийняття сталої практики управління ґрунтами, в тому числі як частини Спільної аграрної політики. Переглядається Тематична стратегія охорони ґрунтів. Провадяться дії щодо виявлення ділянок із забрудненими ґрунтами та відновлення деградованих ґрунтів, визначення умов для їх доброго екологічного стану, запровадження цілей з відновлення та покращення моніторингу якості ґрунтів, вирішення проблем ущільнення ґрунтів та відновлення забруднених ґрунтів у Strategy for a Sustainable Built Environment, прийняття рішень щодо відновлення здоров’я та функцій ґрунтів у рамках місії Horizon Europe у сфері охорони ґрунтів та харчування.
За даними Європейської Комісії, деградація ґрунтів є серйозною проблемою в Європі, зокрема через порушення виконання ґрунтами своїх функцій та екосистемних послуг, втрати родючості, ґрунтового біорізноманіття, зниження здатності утримувати воду, порушення циклів поживних речовин. Це обумовлено або посилюється через неправильне ведення сільського господарства, лісового господарства, промисловості, туризму, містобудування. Деградація ґрунтів має прямий вплив на якість води та повітря, біорізноманіття та зміну клімату. Це також може погіршити здоров’я європейських громадян та загрожувати безпеці продуктів харчування та кормів.
Приблизно 115 мільйонів гектарів або 12 % загальної площі земель Європи схильні до водної ерозії, а 42 мільйони гектарів зазнають вітрової ерозії. Приблизно 45% європейських ґрунтів мають низький вміст органічних речовин, переважно в Південній Європі, а також у районах Франції, Великобританії та Німеччини. Кількість потенційно забруднених місць у ЄС-25 оцінюється приблизно у 3,5 млн. Зміна клімату у вигляді підвищення температури та екстремальних погодних явищ посилює як викиди парникових газів з ґрунту, так і загрози, такі як ерозія, зсуви, засолення та зменшення кількості органічних речовин. Все це говорить про те, що деградація ґрунтів у Європі триватиме, можливо, більш швидкими темпами.
В Україні за даними ДУ “Держохорона” в рамках Х туру агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення на вміст залишкових кількостей пестицидів (ГХЦГ, ДДТ, 2,4-Д), обстежено понад 17 млн га сільськогосподарських угідь. Загалом площа з вмістом перелічених полютантів, що перевищує гранично допустимі концентрації (ГДК), становить 0,06%. Виявлено площі, які забруднені лише ДДТ і становлять 0,21 тис. га, з них у Житомирській області – 0,1 ти. га, Закарпатській – 0,11 тис. га. У степовій зоні площу вище допустимих рівнів по ГХЦГ (0,05 тис. га) і на вміст ДДТ (0,36 тис. га) зафіксовано в Запорізькій області. Дещо більша площа забруднення із перевищенням ГДК ГХЦГ, ДДТ і 2,4-Д зафіксована у лісостеповій зоні й становить 2,5 тис. га, 6,12 тис. га та 2,5 тис. га, що пояснюється інтенсифікацією сільського господарства у цій ґрунтово-кліматичній зоні. Також виявлено незначні площі з перевищенням ГДК пестицидів хлорорганічної групи.
Для попередження забруднення довкілля та надходження залишкових кількостей пестицидів у трофічні ланцюги слід приділяти особливу увагу ґрунтам, які можуть бути введені в загальне землекористування, визначати та ізолювати ділянки, забруднені стійкими пестицидами, якими є санітарні зони складів агрохімікатів, летовища сільгоспавіації, полігони тощо.
Будь ласка, заповніть гугл-форму, де ви зможете написати свій коментар до цієї теми https://docs.google.com/…/1FAIpQLScG6N3Tq1u…/viewform…
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
k.polyanska@epl.org.ua