Розпочинаємо обговорення окремих частин аналітичного документа “Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу”.
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя [1].
Однією з цілей Стратегії є зменшення втрат поживних речовин з добрив на 50 %, що має призвести до скорочення використання добрив щонайменше на 20 %.
В ЄС розроблено “Zero Pollution Action Plan for Air, Water and Soil, including a set of indicators for the progressive reduction of pollution and establishment of baselines” та нову “EU Chemicals Strategy for Sustainability”. Триває розробка дій, що сприяють досягненню мети нульового забруднення за рахунок зменшення втрат поживних речовин від азотних та фосфорних добрив до кількостей у безпечних межах планети.
За даними Інституту охорони ґрунтів України, в сучасних умовах для підвищення родючості ґрунтів та досягнення стабільного високого врожаю систему застосування добрив необхідно поліпшувати, щоб ліквідувати дефіцит усіх елементів живлення. Найдоступнішим контролем за станом родючості ґрунтів є вивчення балансу поживних речовин, що дає змогу визначити наскільки внесення елементів живлення з добривами покриває витрати їх з урожаєм сільськогосподарських культур.
Розрахунки балансу поживних речовин є науковою основою агротехнологій, які спрямовані на охорону та відтворення родючості ґрунтів, отримання сільськогосподарської продукції високої якості.
Розрахунок балансу поживних речовин у ґрунтах України свідчить, що в країні складається несприятливий режим мінерального живлення рослин, який є наслідком недостатньої компенсації кількості біогенних елементів, винесених з ґрунту врожаями сільськогосподарських культур.
У землеробстві сільськогосподарських підприємств України в середньому за 2016-2019 роки у ґрунтах сформувався від’ємний баланс поживних речовин, який становить мінус 76,1 кг/га, або мінус 1253,8 тис. тон. За такої умови за вказаний період надходження в середньому становило 463,5 кг/га поживних речовин, а винос – 705,5 кг/га. Інтенсивність балансу становила лише 65,7%.
Найменший баланс був у 2017 і 2018 роках, де показник становив мінус 67,8 та мінус 69,7 кг/га відповідно. Найбільш від’ємний баланс поживних речовин спостерігався у 2019 році – 83,8 кг/га.
“Аналізуючи динаміку застосування мінеральних добрив сільськогосподарськими підприємствами за останні 10 років, можна дійти висновку, що скорочення обсягів внесення добрив не передбачається” – зазначено у офіційному листі Інституту.
За даними статистичної звітності з 2011 по 2020 рік сільськогосподарськими підприємствами України в середньому щороку вносилися з мінеральними добривами 1750 тис. тон поживних речовин, в тому числі: азоту – 1201,3, фосфору – 297,2, калію – 251,5 тис. тон. Найбільше поживних речовин мінеральних добрив внесено у 2020 році – 2483,9 тис. тон, а найменше у 2011 – 1362,4 тис. тон.
За останні 10 років норма внесення поживних речовин мінеральних добрив збільшилася з 68 кг/га до 140 кг/га посівної площі, з них азотних – з 48 кг/га до 97 кг/га, фосфорних – з 11 кг/га до 24 кг/га та калійних – з 9 кг/га до 19 кг/га. Внесення мінеральних добрив на 1 га посівної площі протягом цього періоду збільшилося в 2 рази. Але й надалі основну частку внесених мінеральних добрив складають азотні (близько 70%).
Будь ласка, заповніть гугл-форму, де ви зможете написати свій коментар до цієї теми https://docs.google.com/…/1FAIpQLScG6N3Tq1u…/viewform…
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
k.polyanska@epl.org.ua